1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Küresel Isınmaya En Fazla Neden Olan Ülkeler Açıklandı

Küresel Isınmaya En Fazla Neden Olan Ülkeler Açıklandı

featured

İnsanlık olarak dünya tarihinde görülmemiş derecede iklim değişikliğinin meydana geldiği bir devirde yaşıyoruz. O denli ki birçok bilim insanı, çok acil tedbir alınmadığı takdirde ortalama sıcaklığındaki artışın 2 derecenin de üstüne çıkabileceğini, bunun da beraberinde birçok felaket getirebileceğini açıkladı. Türkiye’nin ortalarında olduğu birçok ülke, şirket ve kuruluş, 12 Kasım’da sona eren İklim Değişikliği Konferansı’nda 2040 yılına kadar karbon emisyonunu 0’a indireceklerini belirten taahhüttü imzaladı.

Pekala Dünya, bugünlere nasıl geldi ve iklimi mahvetti? İklim değişikliğinden en çok hangi ülkeler sorumlu? İşte bu soruların ve dahasının karşılığı, Küresel Carbon Project tarafından yapılan araştırmayla birlikte ortaya kondu. Son 170 yılı kapsayan araştırmaya nazaran Dünya’nın ortalama sıcaklığı 1,1 derece arttı. Pek çok felakete yol açan bu ufak artıştan en fazla sorumlu olan ülkelerse dünyanın en varlıklı ülkeleriydi.

Dünyayı en çok zenginler kirletiyor:

Küresel Isınmaya En Fazla Neden Olan Ülkeler Açıklandı

Paylaşılan tabloya nazaran son 170 yıldaki global ısınmanın en büyük sorumlusu, global ısınmanınkarbon emisyonunun %24,6’sından sorumlu olan Amerika Birleşik Devletleri’ydi. Amerika Birleşik Devletleri’ni takip eden ikinci ülkeyse %13,9’luk hisseyle Çin oldu. Varsayım edilebileceği üzere listenin üçüncü sırasında da Rusya yer aldı. Rusya, karbon emisyonunun %6,8’lik diliminden sorumlu durumda.

Global ısınmaya en büyük katkıyı sağlayan başka ülkeler ortasındaysa %5,5’lik hisseyle Almanya, %4,4’lük hisseyle Birleşik Krallık, %3,9’luk hisseyle Japonya ve %2,3’lük hisseyle Fransa yer alıyordu. Bilhassa Batı Avrupa’nın global ısınmadaki hissesi, toplamda Çin’i geçiyor. Yayınlanan bir öbür grafikse karbon emisyonundan son yıllarda en fazla kimin sorumlu olduğunu gösteriyor:

Küresel Isınmaya En Fazla Neden Olan Ülkeler Açıklandı

170 yıllık tarihin yer aldığı bu grafikte global ısınmadan en fazla sorumlu olan ülkelerin 2000 yılına kadar Avrupa ülkeleri ve ABD’nin olduğunu görüyoruz. Avrupa ve ABD ortasındaki liderlikse ABD’de bulunuyor. Ancak 2000 yılından sonra Çin, global ısınmadaki hissesini bir anda artırıyor. 2020 yılında Çin, bu tesirini bir tık düşürmüş olsa da, ülkenin toplam hissesi hala ABD ve AB ülkeleri ve öbür tüm gelişmiş ülkelerin toplamına yakın durumda. Listede ismi yer almayacak kadar küçük ölçüde katkı yapan ülkelerin tamamının toplamı da Çin, Rusya, ABD, AB ülkeleri ve öbür gelişmiş ülkelerin toplamını geçmiyor.

Kişi başına düşen karbondioksit emisyonu (2020):

Küresel Isınmaya En Fazla Neden Olan Ülkeler Açıklandı

Ülkelerdeki bireylerin ferdî olarak global ısınmaya ne kadar katkıda bulunduklarıysa bu grafikte gösteriliyor. Buna nazaran 2020 yılında 10,7 gros ton karbondioksit emisyonuna neden olan Çin’de kişi başına düşen kıymet 7,4 ton oldu. Bu bedelin en fazla olduğu ülkeyse 0,6 gros ton emisyona neden olan Suudi Arabistan’dı. Ülkedeki kişisel emisyon, 18 ton idi.

Türkiye’de durum ne?

Paylaşılan grafiklere nazaran Türkiye, global iklim değişikliğinde son 170 yılda %0,6’lık hisseye sahip oldu. 2020 yılında Türkiye’de kişi başına düşen emisyon ölçüsüyse 4,7 tondu.

Yorum Yap

Yorum Yap