KYK burs başvuruları ne zaman ve kimler başvurabilir?

KYK burs başvuruları ne zaman ve kimler başvurabilir?
KYK burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Her yıl Ağustos ayından itibaren alınan KYK burs başvuruları bu yıl korona virüsü nedeniyle aksadı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; KYK burs başvurularının yakında başlaması bekleniyor.
Yükseköğretim programlarına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf ve arasınıf öğrencilerinin yararlanacağı başvuruların YÖK takvimine göre belirleneceği açıklandı.
KYK YURT VE BURS BAŞVURU EKRANI

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurdu ve burs başvuruları geçen yıl 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos’ta sona erdi. Yüksek Öğretim Kurumu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, üniversite idarelerine 1 Ekim’den sonraki yeni dönemi planlamalarını söyledi.
KYK burs başvuruları bu tarihe göre planlanacak ve duyurulacaktır. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacaktır.
KYK YURDU VE BURS BAŞVURU SORGU EKRANI

KYK BURSUNA KİMLER BAŞVURABİLİR?

  • Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf ve ara dönem öğrencileri için yurt başvuruları; Sınav sonuçları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilan edildikten sonra e-Devlet portalı üzerinden yapılır. Normal öğrenim süreleri içinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere, bir akademik yıl daha yurtlarda kalma imkanı tanınır ve bu öğrenciler ara sınav öğrencileriyle birlikte başvururlar.
  • ÖSYM tarafından ek kontenjan ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,
  • Yüksek öğretim kurumlarına özel yetenek sınavı ile giren öğrenciler, yüksek lisans öğrencileri, yatay ve dikey geçiş öğrencileri,
  • Genel Müdürlüğün belirleyeceği süre içerisinde e-Devlet portalı üzerinden başvurularını yapacaklardır.
  • Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version