Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

e devlet nufus kayit ornegi

Mahkeme dava dosyası sorgulama işleminin nasıl yapılacağı yüzlerce vatandaş tarafından oldukça merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Davası olan vatandaşlar, davalarının ne durumda olduğunu merak ediyorlar ve e-Devlet üzerinden sorgulamaya çalışıyorlar. Peki, Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Mahkeme dava dosya sorgulama uygulamasıyla birlikte e-Devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde davanızın ne durumda olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Mahkeme dava dosyası sorgulama için e-Devlet girişi sonrasında kurumlar bağlantısı üzerinden Adalet Bakanlığı hizmetlerinden mahkeme dava dosyası sorgulama bağlantılarının takip edilmesi yeterli olacaktır. Hizmet olarak sunulan bu mahkeme sorgulama sayesinde bağlantıya tıklamanız ile birlikte tüm mahkeme durumunuz ekranda yayınlanacaktır. Yayınlanan sonuçlar üzerinden var olan mahkemelerinizin bilgilerini öğrenebilir ve dosya takibi yapabilirsiniz.

MAHKEME DAVA DOSYASI SORGULAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ
Yargı hizmetlerinin etkin ve verilmi kullanılması, ilgililerin hızlı ve kolay bir şekilde bilgiye ulaşmalarını temin açısından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfasının DOSYA SORGU bölümünün yeni şekliyle hizmete sunulmuştur.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğname numarası, Yargıtay Ceza Dairesi esas numarası, mahalli mahkeme esas ve karar numarası ile veya TC Kimlik numarası ile dosya sorgusu yapıldığında,

  • Dosyanın Yargıtay arşivine girip girmediği,
  • Cumhuriyet Savcısı incelemesinde olup olmadığı,
  • Hangi Ceza Dairesine gittiği ve söz konusu Ceza Dairesindeki esas numarasının ne olduğu,
  • İlgili Ceza Dairesinden dosyanın dönüp dönmediği,
  • Dosyanın mahalline gönderilmek üzere postaya verilip verilmediği hususları internet sayfasından görüntülenebilmektedir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version