1. Anasayfa
 2. Bilgi

Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?
malulen emeklilik sorgulama ve sartlari nelerdir scaled
2

Malülen emeklilik sorgulama işlemi ve rapor sorgulama hakkında tüm detaylara bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Malulen emeklilik hakkı başvurusundan başvurunun kabul edilerek emekliliğe uygun görülmesi ve emekli aylığı bağlanma süreci biraz uzun sürebilmektedir.

Bu süreç içerisinde ise emeklilik hakkına başvuru sahibi başvurusunun ne aşama da olduğunu, başvuru sonucunun kabul edilip edilmediğini öğrenmek istemektedir. Bu yazımızda malulen emeklilik sorgulama işlemleri, evrak takibinin nasıl olması gerektiği ve sonrasında yapılması gerekenler ile konu hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sürecini yani başvurudan itibaren aylık bağlanma sürecine kadarki malulen emeklilik sonuçlarını ve sürecini sağlıklı olarak online ortamda takip edebileceğiniz bir sanal uygulama maalesef bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nu sistemi içerisinde yer alan takip sisteminden evrak hareketlerini inceleyebilirsiniz ancak evrak sistemine de detaylı bilgiler ve bilgiler girilmediğinden çok sağlıklı bilgi alınamamaktadır. En sağlıklı bilgiyi başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabilirsiniz.

Malulen Emeklilik İçin Evrak Takibi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemini E-devlet uygulaması sisteminden yapabilirsiniz. İlk malullük başvurusu sonucunda eğer çalışma gücünüzün ve vücut hasarının en az %60 ve ya üzerinde bir oranda kaybetmediğiniz resmi olarak tespit edilirse itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtiraz üzerine dosya Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde yer alan Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir. Sağlık kurulu evrak takibini ve evrak sürecini yukarıda bilgisini vermiş olduğumuz SGK evrak takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

Malulen Emeklilikte Sağlık Kurulu Raporunun Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik hakkı başvurusundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından devlet hastanesine sevk yapılır ve bu hastane başvurusundan sonra bir heyet tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenir. Düzenlenen bu resmi raporlar şu an itibariyle online sistemde görülemese de ilerleyen süreçlerde ve zamanda E-Nabız sisteminden görüntülenmesi beklenmektedir.. Bu süreç haricinde online olarak malulen emeklilik raporu sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır.

Malulen Emekli Maaşı Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik maaşı sorgulamasını e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylece işlemlerinizden vakit kazanabileceğiniz gibi resmi ve sağlıklı bilgiye de erişim hakkınız gerçekleşir. E devlet sistemine giriş yapabilmek için PTT veya diğer kuruluşlardan e-devlet şifrenizi almanız gerekir. Şifrenizi aldıktan sonra E devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girdikten sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun malulen emeklilik hakkı sorgulaması için 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur malul emeklilik hakkı sorgulama için 4B aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı malulen emekli maaşı hakkı sorgulaması için ise 4C Aylık Bilgisi,

menülerinden kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Kontrol muayenenizin ne zaman yapılacağı ve kontrol muayenesinden sonra yapılan işlemler hakkında bilgiyi ve başvuru sonucunu online olarak öğrenebilmeniz mümkün değildir.

Bu konunun bilgisini ancak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumundan bilgi alabilirsiniz. Resmi başvurunuzdan sonra yukarıdaki aktarılan sürecin sonuçlanması ve emekli maaş hakkının bağlanması en iyi ihtimalle 2-3 ay kadar sürmektedir. Yoğun il ve ilçeler de kurumun çalışması kaynaklı bu süreç 5-6 aya kadar sürebilmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bilgi almak isteyenler için faydalı olabilir mi?

 • 25/02/2024

  Sanırım bu konuda fazla bilgin yok. Faydalı olabilecek bir şeyler varsa paylaşırım belki. Ama senin bilgi almak istediğin kadar bilgi verebilirim. Bilgi almak isteyenler için her zaman faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir