1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Mehmet Aydın’ın Yakalama Sürecinin Perde Arkası Açıklandı

Mehmet Aydın’ın Yakalama Sürecinin Perde Arkası Açıklandı

featured

Türkiye’deki en büyük dolandırıcılık hadiselerinden birine imza atan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, 3 Temmuz gecesi Türkiye’ye getirilmişve akabinde tutuklanmıştı. Ortadan geçen yaklaşık 4 ayın akabinde 2 Kasım’da Tosuncuk’un ağabeyi Fatih Aydın da Türkiye’ye getirilerek cezaevine sevk edilmişti.

Çiftlik Bank kurucusu ve ağabeyinin yakalanmasıysa pek de kolay bir süreç olmadı. AA muhabiri, Çiftlik Bank sanıklarının en başta nasıl tespit edildiğini, yakalandığını ve iade edildiğini aldığı bilgiler üzerinden aktardı. Tüm operasyon, 2020’nin şubat ayında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Çaba Daire Başkanlığı (KOM) tarafından başlayan takiple şekillendi.

Şubat 2020’de takip başladı:

Mehmet Aydın'In Yakalama Sürecinin Perde Arkası Açıklandı

KOM bünyesinde oluşturulan özel grup, yurt dışında olduğu belirlenen Mehmet ve Fatih Aydın’ın izini sürmeye başladı. Açık kaynaklar, mali istihbarat bilgileri incelendi ve kardeşlerin Brezilya ve Uruguay’da oldukları tespit edildi. Her iki ülkedeki ilgili ünitelerle irtibata geçildi. Kardeşlerin Türkiye’ye iadesine kadar geçen süreçte gruplar, bu iki ülkede yapılan çalışmalara katıldı.

İki ismin bulunması beklenen adresler ile irtibatta oldukları bireyleri tespit eden takımlar, elindeki bilgileri ülkedeki mevkidaşlarıyla paylaştı. 30 Ocak 2018’te Uruguay’a giriş kaydı bulunan Mehmet Aydın’ın ülkeden çıktığına dair bir kayıt bulunmadığı belirlendi. Öte yandan Brezilya ve Uruguay ortasındaki kara sonu kontrolü gereğince tesirli olmadığından Aydın’ın bu iki ülke ortasında tekraren giriş çıkış yaptığı ve kardeşi ile hudut kenti Chuy’de bir ortaya geldiği belirlendi. Mehmet Aydın’ın yüklü olarak Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yaşadığını öğrenen KOM üniteleri, bilgileri Brezilya emniyetine iletti.

Brezilya polisi, Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’da yanında kaldığı sevgilisi Anna Carolina Da Silva Soza’nın konutunu yakın takibe aldı. Bu süreçte daha sonraysa Aydın’ın Santa Katerina’da olduğu tespit edildi. Aydın’ın eski eşinin ismini verdiği ‘Sılam’ ismindeki lüks yata Uruguay’da el konuldu.

Meskeninin takibe alınması, lüks araçlarına ve yatına el konulmasıyla hareket kabiliyeti azalan Mehmet Aydın, en sonunda Sao Paulo’daki Türk Başkonsolosluğu’na giderek teslim oldu. Söylenene nazaran Aydın’ın teslim olmasındaki bir nedeninse Brezilya’daki cezaevi kurallarının makûs olmasıydı.

Fatih Aydın da takipteydi:

Mehmet Aydın'In Yakalama Sürecinin Perde Arkası Açıklandı

Mehmet Aydın’la birebir süreçte Fatih Aydın da KOM tarafından takip ediliyordu. Şüphelinin Uruguay’daki sevgilisi Yeremi Nicol Ferreira ile birlikte yaşadığı belirlendi. Hatta Fatih Aydın, sevgilisiyse M. Amir ve Abraham isimlerinde iki çocuk sahibi olmuştu. Fatih Aydın, yakalanmamak ve yerinin tespit edilmesini engellemek için kayıtlarını kız arkadaşının annesinin üzerine yaptırıyordu.

Çalışmalar sonucunda Fatih Aydın’ın Uruguay’da Osman Naim Kaya ile birlikte Pabipark isminde bir şirket kurduğu ve her biri 2 milyon dolar olan 12 konutluk projenin imali için şirket ismine çok sayıda iş makinası ve araç aldığı belirlendi. Kara para soruşturması kapsamında bu şirket ile araç gereçlere de el konuldu.

KOM ve Interpol takımları, Uruguay’da yakalanan Fatih Aydın’ın kendisini gözaltına alan Uruguay polisine ‘David Morques Severino’ isminde düzmece kimlik gösterdiğini belirledi. Aydın’a bu kimliğin kardeşi Mehmet Aydın’ın Brezilya’dan gönderdiği ortaya çıktı. Üst aramasında bulunan SD kartın hala İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü tarafından incelendiği belirtildi.

Fatih Aydın’ın birlikte şirket kurduğu, örgüt yöneticisi ve kara para aklama soruşturması kapsamında kırmızı bültenle aranan ve Uruguay makamlarınca gözaltına alınan Osman Naim Kaya’nın iadesi içinse yapılan süreçlerin devam ettiği açıklandı.

Mehmet Aydın’sa tutuklu olarak yargılanmaya devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap