1. Ana Sayfa
  2. İş İlanları
  3. Memur ve emekliye ilave 1.000 TL seyyanen zam! 2022 en düşük memur ve emekli maaşı kaç TL olacak?

Memur ve emekliye ilave 1.000 TL seyyanen zam! 2022 en düşük memur ve emekli maaşı kaç TL olacak?

featured

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, alım gücünü yükseltmek için memur ve memur emekli aylıklarına 1000 TL seyyanen zam ve yüzde 3 refah payı verilmesini talep etti. Tüketici fiyatları endeksi Kasım ve Aralık ayında geçen yılki kadar artarsa yılbaşında memur ve memur emeklileri yüzde 5 toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 7.5 enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memur emeklilerinin alacağı toplam zam oranı yüzde 12.5’i bulacak.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, alım gücünü yükseltmek için memur ve memur emekli aylıklarına 1000 lira ek zam ve yüzde 3 refah payı verilmesini talep ederek şunları söyledi…

“6. Dönem Toplu Sözleşmesi ile memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Gerek açıklanan resmi enflasyon gerekse yatırım araçları karşısında memur maaşlarının eridiği ve yapılan artışların yetersiz kaldığı açık. Son dönemde birçok ürün ve hizmete yapılan fahiş zamlar, desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerin başında maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerinin olduğunu gösteriyor.

Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık 1000 lira ek zam verilmesi zorunlu hale gelmiştir.”

Memur Ve Emekliye Ilave 1.000 Tl Seyyanen Zam! 2022 En Düşük Memur Ve Emekli Maaşı Kaç Tl Olacak?

Merkez Bankası’nın açıkladığı ankette yer alan yüzde 19.31’lik enflasyon tahminine göre Ocak ayında; 

  • En düşük memur Maaşı: 5.467,20 TL

  • En düşük memur emeklisi maaşı: 3.669,34 TL

  • En düşük SSK emeklisi maaşı (2000 öncesi) 2.886,93 TL

  • En düşük SSK emeklisi maaşı (2000 sonrası) 1.789,59 TL

  • En düşük Bağ-Kur esnaf emekli maaşı: 2.585,36 TL

  • En düşük Bağ-Kur tarım emekli maaşı: 2.054,45 TL

olması bekleniyor. 

* Bu tutarlara 1.000 liralık seyyanen zam ve yüzde 3’lük refah payı zammı eklenmemiştir.

“Artan milli gelirin adil bir biçimde paylaşılması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için mutlaka kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyonun üzerinde artış yapılmalı. Bunun için yapılması gereken her yıl oransal artışlardan bağımsız yüzde 3 refah payı verilmesidir”

“Bu pakette yer verdiğimiz sorunlar çözüldüğünde çalışma hayatında ciddi rahatlama olacak. Konfederasyon olarak Sayın Cumhurbaşkanı’ndan başta ek zam ve refah payı olmak üzere patenti bize ait olan ‘Memur Paketi’mizin içinde yer alan bütün konuları görüşmek ve aktarmak üzere randevu talebinde bulunduk. Bu randevunun gerçekleşmesi halinde tüm bunları kendilerine kapsamlı bir dosya ile sunacağız.”

Yorum Yap

Yorum Yap