1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Merkez Bankası, 4. Müdahalenin Dev Bilançosunu Açıkladı

Merkez Bankası, 4. Müdahalenin Dev Bilançosunu Açıkladı

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, aralık ayında 14 TL barajını aşmaya çalışan dolara karşı piyasaya doğrudan müdahalede bulunarak dolar satımında bulunmuştu. 17 gün içinde toplam 5 kez yapılan doğrudan müdahalelerin ardından Merkez Bankası, yapılan müdahalelerin boyutlarını açıklamaya devam ediyor.

1 Aralık’taki müdahalenin boyutunu 844 milyon dolar, 3 Aralık’takini 504 milyon dolar ve 10 Aralık’takini 687 milyon dolar olarak açıklayan Merkez Bankası, bugün 13 Aralık’ta yapılan dev müdahalenin boyutunu açıkladı. Daha önce Bloomberg tarafından 2,5 milyar dolar boyutunda olduğu söylenen müdahale, sanılandan daha büyüktü.

13 Aralık’ta 3,12 milyar dolar satıldı

Merkez Bankası, 4. Müdahalenin Dev Bilançosunu Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, doların 14,66’yı gördüğü 13 Aralık tarihinde yapılan piyasaya doğrudan müdahalede satılan döviz tutarının 3,12 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu açıklamayla birlikte Merkez Bankası’nın 17 gün içinde piyasaya sattığı dolar miktarı, bu şekilde güncellenmiş oldu:

  • 1 Aralık: 844 milyon dolar
  • 3 Aralık: 504 milyon dolar
  • 10 Aralık: 687 milyon dolar
  • 13 Aralık: 3,12 milyar dolar
  • 17 Aralık: 2 milyar dolar (tahmini)

Toplam: Yaklaşık 7,12 milyar dolar

Merkez Bankası, 17 Aralık’taki müdahalenin boyutunu bu hafta içinde açıklayacak.

İçeriği Kaynağından oku: Webtekno

Not : Bu içerik Webtekno internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap