1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Metaverse’ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Metaverse’ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

featured

Metaverse, son vakitlerde toplumsal medyada çokça karşılaştığımız bir terim. Yakın gelecekte birçok bölümü etkileyecek hatta tahminen de sonlandıracak olan bu sanal kozmosun öncelikle gelin ne manaya geldiğine bakalım.

Metaverse, evvelce oyunlar ve sinemalardan epey aşina olduğumuz sanal bir dünyayı söz ediyor. İnternetin yeni jenerasyonu olarak da isimlendirilen Metaverse, kendi cihanımız dışında istediğimiz kişi olabileceğimiz, konutumuzdan çıkmadan dünyayı gezebileceğimiz hatta sanal bir vakit seyahati bile yapabileceğimiz bir teknoloji. Metaverse ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Metaverse markaları nasıl etkileyecek?

Metaverse'Ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Yeni kuşağı maksat kitle olarak gören bu sanal cihan, yakın gelecekte birçok kesimi tesiri altına alacak. Reklamcılık kesimi de bunlardan biri. Büsbütün dijital ve sanal bir cihan olan Metaverse, yeni birçok reklam alanına da sahip.

Meta data deposunun etkinleştireceği B2C etkileşimleri, Snapchat’teki şahsileştirilmiş emoji avatarları olan Bitmojis ile esasen gerçekleşiyor. Levis ve Ralph Lauren, Bitmojiler için insanların gerçek hayatta da satın alabilecekleri bir dizi sanal kıyafet çıkaran iki marka. Gelecekte Snapchat’in Bitmojis’inin VR ve AR denemeleriyle de entegre olacağı iddia ediliyor.

Markalar için avatarlara eser satmak şahane bir iş kolu ortaya çıkaracak. Bu çeşit iş birlikleri için şimdiden harekete geçen birçok marka bulunuyor. Gucci de bunlardan biri. Kısa bir mühlet evvel Metaverse cihanı için epey elverişli ve çevrimiçi bir oyun olan Roblox’taki Gucci Garden etkinliğinde Gucci, oyunculara oyun içinde kullanabilecekleri Gucci markalı eserler sattı.

Metaverse'Ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Durum bu türlü olunca, markaların sonuncu maksadı kendi metaverselerini inşa etmek olacak. Bu yılın başlarında, Japon hoşluk şirketi SK-II, Tokyo’yu model alan ve insanların dijital ortamı keşfetmesine ve deneyimlemesine imkan tanıyan sanal bir kent olan SK-II CITY’yi yarattı.

Misal biçimde, spor ayakkabı uygulaması Aglet, spor ayakkabılarını, oyunları ve alışverişi birleştiren bir Metaverse olan “sneakerverse”i yarattı. Değişik bir halde, platformun sanal spor ayakkabısı olan Aglet 1, oyuncular ortasında o kadar tanınan oldu ki, şirket artık gerçek hayatta üretime geçmek üzere.

Metaverse reklamcılığı nasıl etkileyecek?

Metaverse'Ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Reklamcılar ve ajanslar için Metaverse, eserleri, hizmetleri ve markaları tanıtmak için bir dizi yeni fırsat sağlamaya başladı bile. Bu fırsatlardan en bariz olanı, tıpkı gerçek dünyada yaptığınız üzere, Metaverse’teki reklam alanlarından yararlanmak. Bu tekniğe de en uygun örnek olarak Fortnite oyununda yayınlanan Christopher Nolan sinemalarının molalarındaki reklam örneklerini verebiliriz.

Birebir biçimde, VR/AR oyunlarına katılmak isteyebilecek şirketler, gerçek hayattaki bir içeceğin bulunduğu bir otomat yahut makul bir otomobil modeli üzere gerçek hayattaki öğelerin sanal versiyonlarını Metaverse içinde keşfedilmek için tekrar oluşturmayı da seçebilir.

Metaverse’ün kullanılabilir olması için markaların reklamlarını ellerinden geldiğince doğal bir formda vermeleri de gerekiyor. Geçtiğimiz vakitlerde Facebook’un Oculus Quest oyunlarına reklamlarını dahil etmesinin akabinde gelen reaksiyonların gösterdiği üzere, pazarlamacıların kampanyalarını meta dataya entegre etme biçimleri konusunda dikkatli olmaları gerekecek.

Markalar Metaverse özelinde neler yapıyorlar?

Metaverse'Ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Kasım ayında NASCAR, markasını son derece tanınan olan Roblox platformunda genç oyuncuların önüne çıkarmak için çok yıllı bir plan başlatacak. Yeni başlayanlar için NASCAR, platformun çığır açan Jailbreak oyununa dijital bir otomobil bırakıp oyuncuların avatarları için kıyafetler satacak. Oyuncular ayrıyeten, bir hayran müsabakasının kesimi olarak kendi NASCAR üniformalarını tasarlayabilecekler ve oyunun geliştiricileri, toplumsal medyada tanıtmak için influencerlar olarak hareket edecek. NASCAR’ın aktivasyonu, Chipotle’dan HBO’ya kadar markaların yeni kitlelere ulaşmak ve dijital alemlere alışmış tüketicilere hitap etmek için “metaverse” olarak bilinen alanlarda reklam vermelerinin en büyük örneklerinden biri.

Metaverse’in gücünün sebebi

Metaverse'Ün Reklamcılık Sektörüne Etkileri Neler Olacak?

Warner Bros., Hyundai ve Gucci üzere markalar kendi sanal dünyalarını kurdular; Coca-Cola, Anheuser-Busch ve Crockpot, kendi NFT’lerini satarak Metaverse’e ayak basıyorlar. Sephora, Nike ve HBO, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerini kullanarak kullanıcılarına fütüristik bir tecrübe sunuyorlar. Facebook ise o kadar mest olmuş durumda ki, toplumsal medya devi önümüzdeki beş yıl içinde bir Metaverse şirketi olmak için 10 milyar dolar harcamayı planlıyor. Metaverse evrenlerinin şimdiden para üniteleri kripto borsalarında alım satıma açıldı bile.

Bu kadar büyüklükteki firmaların bu kadar büyük yatırımlarının en büyük sebebi ise erişilebilirlik. Metaverse cihanında verilen rastgele bir reklam, geri kalan tüm reklamcılık alanlarından çok daha fazla şahsa hitap edebiliyor. Roblox örneğinden devam edersek, yarısı 13 yaşın altında olan 200 milyondan fazla aylık faal kullanıcısı olan bir sanal platforma reklam vermek, New York ya da İstanbul üzere büyük kentlerde billboard kiralamaktan çok daha uygun ve mantıklı bir hareket. Dünya üzerinde milyonlarca insan artık marka aktivasyonu içeren yüz binlerce oyun oynuyor.

Sonuç olarak Ready Player One ve Sword Arka Online üzere izlediğimiz birçok sinema ve dizide gördüğümüz sanal dünyanın gerçek dünyaya karışması günümüzde de an sorunu. Metaverse’e herkesten evvel adapte olabilecek bireylerin ise bu sanal dünyada çok başarılı olacakları da su götürmez bir gerçek.

Yorum Yap

Yorum Yap