1. Anasayfa
  2. Bilgi

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat Hesabı Nedir?

Son zamanlarda birçok banka vadeli ve vadesiz olmak üzere iki çeşit mevduat hesabı açma imkânı sağlıyor. Bu günlerde birçok kişini aklında ise ”mevduat hesabı nedir?” sorusu bulunuyor. Bankalar kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına bu hesapları açıyor. İsteğe bağlı şekilde açılan bu mevduat hesapları kişinin talebine göre kapatılabiliyor. Burada karşılıklı olarak bankanın ve müşterinin para kazanması hedefleniyor. Eğer ki mevduat hesabı açmak isteyen bir kişi var ise bu kişinin en yakın bankaya gitmesi gerekiyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı kısaca kişinin bankaya bir miktar para bırakması ve bankanın da bu paraya hiç dokunmadan kişiye faiz ödeme yapmasıdır. Kelime anlamı ile ise vadeli mevduat hesabı paranın kendi kendine değer kazanması anlamına gelmektedir. Burada kişiler ve bankalar konulan paranın değerlenmesi ve iki tarafında karşılıklı para kazanması anlamına gelir.

Vadeli mevduat hesabı alabilmek için ilk olarak normal vadeli hesap açmak gerekir. Ardından bankaya iletilen talep ile vadeli mevduat hesabı açılır. Bu durum bankadan bankaya değişebilir ancak genellikle bu adımlar izlenir. Hesap açıldıktan sonra vadeli olarak hesabınıza koyacağınız parayı belirtmeniz gerekir. İsteğe bağlı olarak; günlük, aylık ya da yıllık mevduat seçeneklerinden biri belirlenir. Bu paraya süre dolana kadar dokunamazsınız ancak ihtiyaç halinde ilk koyduğunuz anaparayı çekebilirsiniz.

Mevduat Hesabı Nedir?
Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz hesap, bağlı olduğunuz bankadan herhangi bir faiz talep edemeyeceğiniz hesaba verilen genel addır. Bankalar genellikle bireysel ve kurumsal vadesiz hesaplar açsa da altın ve dövizin korunması için de vadesiz hesap açabilmektedirler. Burada amaç ise parayı yatıran kişilerin altın ya da dövizlerinin korunmasıdır. Yasalara göre her yabancı para birimi için ayrı bir vadesiz hesap açmak gerekmektedir.

Türk Lirası, ABD Doları ve Avrupa Euro’su bunlara örnek verilebilir. Vadesiz hesaplar kişilerin paralarını ve altınlarını koruyabilecekleri en iyi ortamlardır. Ancak buradan herhangi bir faiz elde edilemeyeceğinden dolayı vadesiz hesapta paranın artması beklenemez. Vadesiz hesabınızdan; dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Bunun yanında hesabınızdaki bakiye 0 olsa bile hesabınız kapatılmayacaktır.

Paylaş