1. Anasayfa
 2. Bilgi

MTV Borç Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

MTV Borç Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

Araç sahibi olan vatandaşların her yıl ocak ve temmuz ayında iki taksit halinde ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), aracın bağlı olduğu şehrin vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin hesaplanmasında aracın türü (otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon vb.) önemlidir. Otomobillerde ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre hesap yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve koltuk kapasitesi; kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır.

MTV ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILABİLİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, aracın bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairesinden ödenebileceği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de ödenebilmektedir. Bankalar internet şubeleri aracılığı ile de ödeme kabul etmekte ancak internet şubesinden yapılan ödemelerde e-dekont vergi makbuzu yerine kabul edilmemektedir. Bu durumda ödeme yapılan bankanın en yakın şubesinden tahsilat makbuzu alınması gerekmektedir.

AŞAĞIDA VERECEĞİMİZ LİNK ÜZERİNDEN E-DEVLET ÜZERİNDEN MTV SORGULAMA VE KREDİ KARTIYLA ÖDEME YAPABİLMEKTESİNİZ.

Ayrıca bankalardan yapılan ödemelerde herhangi bir sorun yaşamamak için plaka, vergi sicil numarası (aracın ruhsat sahibinin), vergi dairesi adı gibi tahsilat bilgilerinin doğru girilmesine dikkat edilmelidir. Bankanın bu ödemeyi ilinizdeki vergi dairesine aktaramaması gibi durumlara karşı tahsilat makbuzu saklanmalı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödenip ödenmediği kontrol edilmelidir.

MTV HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Her ay Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanan kasko araç değer listesi, sigorta şirketleri tarafından kasko bedelleri belirlenirken kullanılır.

Kasko sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yayınlanan bu bedel üzerinden yapılır. Ödemelerde MTV indirimi hesaplamasından faydalanmak için aracın araç değer listesindeki karşılığının belirlenmesi gerekir. Liste her ay piyasaya yeni çıkan araçlar da eklenerek güncellenir.

ENGELLİ ARAÇ SAHİPLERİ MTV ÖDEMEKLE SORUMLU MU?

Engelli vatandaşlar, araçlarını engelli indirimi ile aldırıp bunu plakalarına işlettiklerinde, engelli aracı için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinden muaf olmaktadırlar. Bu şekildeki MTV istisnası yalnızca %90 ve üzeri oranında engelli vatandaşlar için uygulanmaktadır. %90 ve altında olan engellilik derecelerinde MTV muafiyeti için araç üzerinde kişinin engeline uygun düzenlemeler ve modifikasyonların yapılmış olma şartı aranmaktadır. Engellilik dereceleri de tam teşekküllü bir devlet hastanesi raporuyla kanıtlanmalıdır.

Raporla birlikte istenen belgeler hazırlanarak ve formlar doldurularak ilinizdeki Nakil Vasıtaları Vergi Müdürlüğü’ne başvurulabilmektedir. Engelliler için yurtdışından ithal edilen araçlarda, yine aynı koşulların sağlanması halinde ÖTV indirimi de söz konusu olmaktadır.

Bu uygulamadan (I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar faydalanabilmektedir. Araç tescil belgesinde veya trafik belgesinde arazi taşıtı (4×4), çift kabin kamyonet (4×4), çift kabin kamyonet arazi taşıtı, kamyonet (4×4), kamyonet arazi taşıtı şeklinde tanımlanan taşıtlar da (I) sayılı tarifeye göre vergilendirildiği için bu uygulamadan faydalanabilmektedirler.

Ancak çift kabin (4×2) kamyonet şeklinde tanımlanan 3+1, 4+1 veya 5 yolcu taşıma kapasiteli taşıtlar ise yük taşıma kısımlarının açık veya kapalı olmasına bakılmadan panelvan olarak (II) sayılı tarifeye göre vergilendirildiği için bu araçların vergisinde muafiyet bulunmamaktadır.

MTV ÖDEMESİNİN GECİKTİRİLMESİ HALİNDE NE OLUR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl iki taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarında ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Araç sahipleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi taksit ödeme günlerini kaçırdığında gecikmeli olan ödemeleri cezalı olarak aracın bağlı olduğu il veya ilçenin vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara yapabilmektedirler.

İkinci taksit zamanı geldiğinde (Temmuz ayı) ilk taksit ödemesini (Ocak ayı) halen yapılmamış ise, ilk önce o yılın ilk taksit ödemesi – veya ödemenin yapılmadığı yıldan itibaren geçmişe yönelik tüm ödemeleri – tahsil edilmektedir.

MTV’nin hiç ödenmemesi halinde ise Maliye Bakanlığı’nca başlatılan yeni bir uygulama ile araç sahipleri öncelikle bir mektup ile uyarılacak, ödemenin yapılmaması halinde banka hesaplarına konacak e-haciz ile tüm ödenmemiş vergi tutarının tahsilatı yapılacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir