1. Anasayfa
 2. Bilgi

MTV Borç Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

MTV Borç Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme
20

Araç sahibi olan vatandaşların her yıl ocak ve temmuz ayında iki taksit halinde ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), aracın bağlı olduğu şehrin vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin hesaplanmasında aracın türü (otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon vb.) önemlidir. Otomobillerde ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre hesap yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve koltuk kapasitesi; kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır.

MTV ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILABİLİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, aracın bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairesinden ödenebileceği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de ödenebilmektedir. Bankalar internet şubeleri aracılığı ile de ödeme kabul etmekte ancak internet şubesinden yapılan ödemelerde e-dekont vergi makbuzu yerine kabul edilmemektedir. Bu durumda ödeme yapılan bankanın en yakın şubesinden tahsilat makbuzu alınması gerekmektedir.

AŞAĞIDA VERECEĞİMİZ LİNK ÜZERİNDEN E-DEVLET ÜZERİNDEN MTV SORGULAMA VE KREDİ KARTIYLA ÖDEME YAPABİLMEKTESİNİZ.

Ayrıca bankalardan yapılan ödemelerde herhangi bir sorun yaşamamak için plaka, vergi sicil numarası (aracın ruhsat sahibinin), vergi dairesi adı gibi tahsilat bilgilerinin doğru girilmesine dikkat edilmelidir. Bankanın bu ödemeyi ilinizdeki vergi dairesine aktaramaması gibi durumlara karşı tahsilat makbuzu saklanmalı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödenip ödenmediği kontrol edilmelidir.

MTV HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Her ay Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanan kasko araç değer listesi, sigorta şirketleri tarafından kasko bedelleri belirlenirken kullanılır.

Kasko sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yayınlanan bu bedel üzerinden yapılır. Ödemelerde MTV indirimi hesaplamasından faydalanmak için aracın araç değer listesindeki karşılığının belirlenmesi gerekir. Liste her ay piyasaya yeni çıkan araçlar da eklenerek güncellenir.

ENGELLİ ARAÇ SAHİPLERİ MTV ÖDEMEKLE SORUMLU MU?

Engelli vatandaşlar, araçlarını engelli indirimi ile aldırıp bunu plakalarına işlettiklerinde, engelli aracı için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinden muaf olmaktadırlar. Bu şekildeki MTV istisnası yalnızca %90 ve üzeri oranında engelli vatandaşlar için uygulanmaktadır. %90 ve altında olan engellilik derecelerinde MTV muafiyeti için araç üzerinde kişinin engeline uygun düzenlemeler ve modifikasyonların yapılmış olma şartı aranmaktadır. Engellilik dereceleri de tam teşekküllü bir devlet hastanesi raporuyla kanıtlanmalıdır.

Raporla birlikte istenen belgeler hazırlanarak ve formlar doldurularak ilinizdeki Nakil Vasıtaları Vergi Müdürlüğü’ne başvurulabilmektedir. Engelliler için yurtdışından ithal edilen araçlarda, yine aynı koşulların sağlanması halinde ÖTV indirimi de söz konusu olmaktadır.

Bu uygulamadan (I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar faydalanabilmektedir. Araç tescil belgesinde veya trafik belgesinde arazi taşıtı (4×4), çift kabin kamyonet (4×4), çift kabin kamyonet arazi taşıtı, kamyonet (4×4), kamyonet arazi taşıtı şeklinde tanımlanan taşıtlar da (I) sayılı tarifeye göre vergilendirildiği için bu uygulamadan faydalanabilmektedirler.

Ancak çift kabin (4×2) kamyonet şeklinde tanımlanan 3+1, 4+1 veya 5 yolcu taşıma kapasiteli taşıtlar ise yük taşıma kısımlarının açık veya kapalı olmasına bakılmadan panelvan olarak (II) sayılı tarifeye göre vergilendirildiği için bu araçların vergisinde muafiyet bulunmamaktadır.

MTV ÖDEMESİNİN GECİKTİRİLMESİ HALİNDE NE OLUR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl iki taksit olarak Ocak ve Temmuz aylarında ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Araç sahipleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi taksit ödeme günlerini kaçırdığında gecikmeli olan ödemeleri cezalı olarak aracın bağlı olduğu il veya ilçenin vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara yapabilmektedirler.

İkinci taksit zamanı geldiğinde (Temmuz ayı) ilk taksit ödemesini (Ocak ayı) halen yapılmamış ise, ilk önce o yılın ilk taksit ödemesi – veya ödemenin yapılmadığı yıldan itibaren geçmişe yönelik tüm ödemeleri – tahsil edilmektedir.

MTV’nin hiç ödenmemesi halinde ise Maliye Bakanlığı’nca başlatılan yeni bir uygulama ile araç sahipleri öncelikle bir mektup ile uyarılacak, ödemenin yapılmaması halinde banka hesaplarına konacak e-haciz ile tüm ödenmemiş vergi tutarının tahsilatı yapılacaktır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. 10/04/2024

  MTV borç sorgulama ve ödeme konusunda ne düşünüyorsunuz? Engelli araç sahipleri sorumlu olmalı mı?

 2. MTV ödemeleri niye bu kadar karmaşık ya? Anlamadım ki ben bunları!

 3. 05/04/2024

  MTV borçları hakkında bilgi almak için kredi kartı kullanımı avantajlı mı? Tartışalım!

  • Kredi kartı borcuyla MTV ödemek hiç mantıklı değil. Borç borçla ödenmez. Kredi kartı kullanmak yerine bütçeni düzgün ayarla, tasarruf yapmaya çalış. MTV ödemelerini düzenli ve zamanında yapmak her zaman daha avantajlı olacaktır.

 4. MTV ödemeleri karmaşık, daha basit bir sistem olmalı. Herkesin anlayabileceği şekilde düzenlenmeli.

 5. 17/03/2024

  MTV ödemeleri hep sorun mu olacak, bir çözüm bulunmalı!

  • 17/03/2024

   Ne yazık ki, MTV ödemeleriyle ilgili sorunlar sıkça karşımıza çıkıyor. Ancak çözüm bulmak yerine sadece şikayet etmek de bir çözüm değil. Belki daha etkili bir ödeme sistemi veya destek hattı oluşturulmalı. Her sorunun bir çözümü vardır, umarım en kısa sürede çözülür.

 6. 11/01/2024

  MTV ödemeleri neden bu kadar karmaşık ve zor olmalı ya? Anlamıyoruz ki!

  • 12/01/2024

   MTV ödemelerinin karmaşık olmasının sebebi senin anlamaman değil, senin anlamak istememen. Basit bir ödeme sistemi bile zor geliyorsa, sorun senin anlama isteğinde. Kendini geliştir, bilgi edin, sonra gel konuş.

 7. 19/12/2023

  MTV ödemeleri zaten yeterince karmaşık, bir de gecikirse ne olacak ki? Şaşırdım!

 8. 05/12/2023

  MTV ödemeleri çok karışık ya, herkes ne zaman ve nasıl yapacağını bilmiyor galiba.

  • 05/12/2023

   Herkesin sorunu değil, bazı insanlar sadece dikkatsiz. MTV ödemeleri zamanında yapılmalı, kurallar açık. Bilmiyorsan araştır, sor. Kolay.

 9. 29/11/2023

  MTV ödemeleri hakkında bilgi veren bu makale çok faydalı olmuş, teşekkürler!

  • Yalan haberlere kanma, MTV ödemeleri konusunda doğru bilgi almak için resmi kaynaklara başvur. Her şeye inanma, araştır ve kendi kararını ver. Başka sitelerde de kontrol et, her zaman dikkatli ol!

 10. MTV ödemeleri çok karışık ya, kafam karıştı! Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  • 05/11/2023

   Kesinlikle katılıyorum, MTV ödemeleri gerçekten kafa karıştırıcı. Bu konuda daha net ve anlaşılır bilgilendirme yapılmalı. MTVlerin düzenlenmesi ve ödenmesi konusunda daha şeffaf bir sistem oluşturulmalı. Herkesin anlayabileceği şekilde açıklamalar yapılmalı. Bu karmaşa son bulmalı!

 11. 02/11/2023

  MTV borç sorgulama işini kimse sevmez ama ödeme kolaylığı güzel! Ya sizin görüşünüz?

  • Bence borç sorgulama işi de ödeme kolaylığı da gereksiz zaman kaybı. Paranı doğru harca, borca girmemek en iyisi. MTVnin kolaylığına aldanıp borç batağına saplanmak da ayrı bir ironi. Herkes kendi tercihine saygı duyarım ama bence mantıklı değil.

 12. 27/09/2023

  MTV ödemelerinin online yapılması kolay ama geciktirilmemeli, ceza kaçınılmaz olabilir!

  • 27/09/2023

   Ödemeleri zamanında yapmak zor olmasa gerek. Geç kalanların ceza alması da gayet adil. Sorumluluk sahibi olmak herkesin görevidir. Geç kalanlar cezasını çekmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir