1. Anasayfa
  2. E-Devlet

Nerede Askerlik Yapacağımı Nasıl Öğrenirim

Nerede Askerlik Yapacağımı Nasıl Öğrenirim

Askerlik çağına gelmiş her Türk bireyi, askerlik görevini hangi şehirde yapacağı hakkında bilgi sahibi olmak ister. Askerliğini Erbaş olarak yapacak olan vatandaşların mecburi vatan hizmetlerini yapacakları yerleri öğrenmeleri gereklidir.

Nerede Askerlik Yapacağım?

Bu işlem en hızlı ve kolay şekilde e-Devlet uygulaması üzerinden yapılır. Elektronik iletişimde gelinen teknolojik ilerleme ile askere gideceklerin elektronik ortamda askerlik sorgulaması yapıp askerlik yeri öğrenmeleri sıra ve yoğunluğa maruz kalmadan hızlı bir şekilde mümkün hale geldi. Askerlik Şubesine gidip sorgulama yapmakta mümkündür. Yaygınlaşan teknolojik gelişmeler sayesinde telefon veya bilgisayar üzerinden hızlıca sorgulama yapmak daha kolay bir yoldur. Sadece askerlik ile sınırlı kalmayıp birçok kurumsal faaliyeti İnternet üzerinden gerçekleştirmek için vatandaşların kişisel olarak e-Devlet şifrelerini almaları yararlı olacaktır.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet uygulamasının genel amacı vatandaşın devlet tarafından verilen hizmetlere internet ortamı vasıtasıyla daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlamaktır. Vatandaşa verilen hizmetin yanı sıra devlet işleyişini de hızlandırıp daha hızlı ve etkin bir yolla devletin işleyişini kolaylaştırmaktır. Kurumlara gidip alınan birçok belgenin İnternet ortamına taşınması ve sanal arşivlerin oluşmasıyla birlikte her bir vatandaş kendine ait ikametgah, öğrenci belgesi, adres değişikliği, sigorta sorgulama, askerlik bilgilerine ulaşma vs. gibi alanı geniş olan hizmetlerden uğraşmadan faydalanabilirler. Askerlik sorgulamasında ise nerede askerlik yapılacağı, ne zaman teslim olunacağı, teslim olacağı tarihi, kayıtlı olduğu askerlik şubesini, yol masraflarını ve askerlik kağıdını İnternet bağlantısı olan telefon veya bilgisayar vasıtasıyla kolayca öğrenebilecektir.

E-Devlet Şifresine Nasıl Ulaşırım?

E-Devlet kaydı olmayan bireylerin şifre alma işlemini mesai saatleri içerisinde en yakın PTT şubesinden yapılır. Şifre alma işlemi ücretli olup güncel olarak 2 Türk Lirasıdır. PTT Şubesi tarafından isteğinize istinaden verilen şifre kapalı bir zarfta tek kullanımlık olarak yer almaktadır. Almış olduğunuz şifreyi e-Devlet uygulamasına bir kerelik giriş yaparak güncellemeniz gerekmekte ve yeni şifrenizle kullanmaya başlamalısınız. Şifreyi aldıktan sonra kamu kuruluşlarıyla ilgili işlerinizin çoğunu e-Devlet sayfasına TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp kullanabilirsiniz. Şifreniz size ait olup kişisel bilgilerinizin güvenilirliği için kimseyle şifrenizi paylaşmamanız gerekmektedir.

E-Devlet Uygulaması Üzerinden Askerlik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısı olan cihazınız üzerinden İnternet tarayıcınızın arama çubuğuna www.turkiye.gov.tr yazıp adrese girerek TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak arama listesinden sırasıyla nasıl yapılması gerektiğini adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Öncelikle;

  1. Milli Savunma Bakanlığı 
  2. Askerlik Durum Belgesi
  3. ASAL Bedelli Askerlik İşlemleri
  4. ASAL Randevu İşlemleri
  5. ASAL Sevk İşlemleri

Bağlantılarını tıklayarak Askerlik Yeri Sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş