1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Nerede Askerlik Yapacağımı Nasıl Öğrenirim

Nerede Askerlik Yapacağımı Nasıl Öğrenirim
12

Askerlik çağına gelmiş her Türk bireyi, askerlik görevini hangi şehirde yapacağı hakkında bilgi sahibi olmak ister. Askerliğini Erbaş olarak yapacak olan vatandaşların mecburi vatan hizmetlerini yapacakları yerleri öğrenmeleri gereklidir.

Nerede Askerlik Yapacağım?

Bu işlem en hızlı ve kolay şekilde e-Devlet uygulaması üzerinden yapılır. Elektronik iletişimde gelinen teknolojik ilerleme ile askere gideceklerin elektronik ortamda askerlik sorgulaması yapıp askerlik yeri öğrenmeleri sıra ve yoğunluğa maruz kalmadan hızlı bir şekilde mümkün hale geldi. Askerlik Şubesine gidip sorgulama yapmakta mümkündür. Yaygınlaşan teknolojik gelişmeler sayesinde telefon veya bilgisayar üzerinden hızlıca sorgulama yapmak daha kolay bir yoldur. Sadece askerlik ile sınırlı kalmayıp birçok kurumsal faaliyeti İnternet üzerinden gerçekleştirmek için vatandaşların kişisel olarak e-Devlet şifrelerini almaları yararlı olacaktır.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet uygulamasının genel amacı vatandaşın devlet tarafından verilen hizmetlere internet ortamı vasıtasıyla daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlamaktır. Vatandaşa verilen hizmetin yanı sıra devlet işleyişini de hızlandırıp daha hızlı ve etkin bir yolla devletin işleyişini kolaylaştırmaktır. Kurumlara gidip alınan birçok belgenin İnternet ortamına taşınması ve sanal arşivlerin oluşmasıyla birlikte her bir vatandaş kendine ait ikametgah, öğrenci belgesi, adres değişikliği, sigorta sorgulama, askerlik bilgilerine ulaşma vs. gibi alanı geniş olan hizmetlerden uğraşmadan faydalanabilirler. Askerlik sorgulamasında ise nerede askerlik yapılacağı, ne zaman teslim olunacağı, teslim olacağı tarihi, kayıtlı olduğu askerlik şubesini, yol masraflarını ve askerlik kağıdını İnternet bağlantısı olan telefon veya bilgisayar vasıtasıyla kolayca öğrenebilecektir.

E-Devlet Şifresine Nasıl Ulaşırım?

E-Devlet kaydı olmayan bireylerin şifre alma işlemini mesai saatleri içerisinde en yakın PTT şubesinden yapılır. Şifre alma işlemi ücretli olup güncel olarak 2 Türk Lirasıdır. PTT Şubesi tarafından isteğinize istinaden verilen şifre kapalı bir zarfta tek kullanımlık olarak yer almaktadır. Almış olduğunuz şifreyi e-Devlet uygulamasına bir kerelik giriş yaparak güncellemeniz gerekmekte ve yeni şifrenizle kullanmaya başlamalısınız. Şifreyi aldıktan sonra kamu kuruluşlarıyla ilgili işlerinizin çoğunu e-Devlet sayfasına TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp kullanabilirsiniz. Şifreniz size ait olup kişisel bilgilerinizin güvenilirliği için kimseyle şifrenizi paylaşmamanız gerekmektedir.

E-Devlet Uygulaması Üzerinden Askerlik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısı olan cihazınız üzerinden İnternet tarayıcınızın arama çubuğuna www.turkiye.gov.tr yazıp adrese girerek TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak arama listesinden sırasıyla nasıl yapılması gerektiğini adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Öncelikle;

 1. Milli Savunma Bakanlığı 
 2. Askerlik Durum Belgesi
 3. ASAL Bedelli Askerlik İşlemleri
 4. ASAL Randevu İşlemleri
 5. ASAL Sevk İşlemleri

Bağlantılarını tıklayarak Askerlik Yeri Sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

 1. Bu konuda biraz kafa karıştırıcı değil mi? Ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

 2. 08/03/2024

  Bu konuda karar vermek zor olabilir, bilgi almak önemli. Fikirlerinizi paylaşın!

 3. 09/02/2024

  E-Devlet ile askerlik yeri sorgulaması yapmak ne kadar kolay değil mi? Şaşırtıcı!

 • 09/02/2024

  Ne kadar kolay olduğunu mu söylüyorsun? Senin için kolay olabilir ama herkes için aynı şey geçerli değil. Herkesin farklı deneyimleri ve zorlukları var. Empati yapmayı denesen iyi olur.

 • 20/01/2024

  Bu konuda fikriniz nedir? E-Devlet kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tartışalım mı?

 • Bu konuda ne kadar bilgili olursanız olun, E-Devlet her zaman işinizi kolaylaştırır!

 • E-Devlet hakkında bilgi veren bu makaleyi okurken aklıma bir şey geldi, sizce askerlik süreci kolaylaşacak mı?

  • 12/11/2023

   Askerlik sürecinin kolaylaşıp kolaylaşmayacağı konusunda net bir şey söylemek zor. Ancak teknolojinin gelişmesiyle belki bazı işlemler daha hızlı ve pratik hale gelebilir. Ancak askerlik sürecinin temel yapısının değişmesi pek olası görünmüyor. Bekleyip göreceğiz.

 • E-Devlet ile askerlik sorgulaması yapmak pratik ve hızlı, denemelisiniz! Ne dersiniz?

 • 02/11/2023

  Bu konuda fikirleriniz neler? E-Devletten askerlik sorgulaması yapanlar var mı? Heyecan verici değil mi?

  • 03/11/2023

   Hey, askerlik sorgulaması yapmak heyecan verici değil de ne? E-Devlet sayesinde kolayca yapılabiliyor zaten. Fikrim mi? Gereksiz bir konu, herkes yapar ama kimse övünmez bence. Gerçek hayatta daha önemli şeyler var.

 • 30/10/2023

  E-Devlet ile askerlik yerini sorgulamak kolay mı? Deneyen var mı?

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir