1. Anasayfa
  2. Netflix

Netflix’in En İyi Belgeselleri: Seyirciyi Ekrana Kilitleyen 10 Harika Öneri

Netflix’in En İyi Belgeselleri: Seyirciyi Ekrana Kilitleyen 10 Harika Öneri

Belgesel severler için Netflix’in sunduğu çeşitli belgeseller arasında kayboluyor musunuz? Endişelenmeyin, bizim için izlediğimiz ve seyirciyi ekrana kilitleyen 10 harika Netflix belgeseli önerisini derledik.

1. Making a Murderer: Eyaletin doğusundaki bir kasabada yaşayan Steven Avery, tecavüz ve saldırı suçlamalarından 18 yıl hapis yattı. Ancak daha sonra DNA testleri suçsuz olduğunu ortaya çıkardı. Serbest bırakıldıktan sadece iki yıl sonra, bir genç kadın cinayeti suçlamasıyla yeniden tutuklandı.

2. Wild Wild Country: 1980’lerde Oregon’da yaşayan Rajneesh’in takipçileri, 4 bin kişilik küçük bir kasabada devasa bir guru merkezi yarattı. Ancak, yerel halk merkeze karşı baskı yapmaya başladı.

3. The Keepers: 1969 yılında öğretmen ve rahibe Catherine Cesnik, Maryland, Baltimore’daki bir okulda kayboldu ve daha sonra ölü bulundu. Cesnik hakkındaki sıra dışı öğrenci iddialarını araştırırken, suç unsurları belirtileri ortaya çıkarıldı.

4. Tiger King: Bu belgesel, egzotik hayvan yasaları ve ABD’deki birkaç insanın kaçak hayvan ticareti etrafında dönen bir hikayeyi anlatıyor. Belgeselde, rakip hayvan atıcılarının arasındaki rekabeti, tehlikeli suistimalleri, ve mucizevi durumlardaki hayatta kalma mücadelelerini izleyebilirsiniz.

5. Wanna Be: Spice Girls: Dünya çapında bir fenomen haline gelen Spice Girls grubunun yıllar içindeki yükselişini, düşüşünü ve grubun müziğe olan etkisini keşfetmek için bu belgeseli izleyin.

6. Cooked: Beslenme uzmanı Michael Pollan, yemek pişirme sanatının insana katkısını ve yeme alışkanlıklarımızın değişimini keşfediyor. Bu belgesel yemek yapmanın ve yemek yemenin insanlığın önemli bir parçası olduğunu vurgular.

7. 13th: Bu belgesel, ABD’deki ceza sisteminin köklü konularını keşfediyor ve 13. Değişiklik’in Amerikan tarihindeki yerini inceliyor. Belgeselde yer alan konular arasında, Afrikalı Amerikanlara sistematik ırk ayrımcılığı yapılması ve zorunlu işçilik yasalarının geçmişi de dahil.

8. Fyre: The Greatest Party That Never Happened: Kötü bir önceden planlama, yolsuzluk, ve dolandırıcılık işleri ile karşılaşarak, müzik festivali Faroe Islands’ta gerçekleştirilecek olan etkinliğin canlı yayınını keşfedin.

9. The Art of Organized Noize: Organized Noize, Outkast ve TLC’nin de dahil olduğu 1990’larda Atlanta hip-hop hareketinin arkasındaki üçlüdür. Bu belgeselde, albüm yapma süreçleri ve hayatların zorlukları, Atlanta’nın müzik yaratıcılığını, şirketlerle çalışmalarını, ve zorluğu ayakta kalmalarını anlatılıyor.

10. The Ivory Game: The Ivory Game, dünya genelindeki yasadışı fil avcılığının bir görüntüsünü çiziyor. Belgesel, çoğu Afrika’da yaşayan bu hayvanların kayboluşunun sebeplerini keşfediyor.

1. Making a Murderer

Netflix’in belgesel bölümü, son yıllarda belgesel severlerin gözdesi haline geldi. İzleyicilere çeşitli konularda, eğitici ve düşündürücü içerikler sunmaktadır. İzlediğiniz zaman sizi ekrana kilitleyen 10 harika Netflix belgeseli önerisi:

Bu belgesel, 1985 yılında haksız yere mahkum edilen Steven Avery’nin yaşadıklarını konu almaktadır. Steven Avery, 18 yıl hapis yattıktan sonra suçsuz olduğu kanıtlandı ve serbest bırakıldı. Fakat çok geçmeden, Teresa Halbach adlı genç bir kadının öldürülmesiyle bağlantılı olarak yeniden tutuklandı ve cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Bu belgesel, Bhagwan Shree Rajneesh’in Oregon’da kurduğu “Rajneeshya” adlı tarikatı konu almaktadır. Tarikatın Oregon’daki varlığı, yerel halk arasında çatışmalara neden olmuş ve ulusal medyanın dikkatini çekmiştir.

Bu belgesel, 1969 yılında öldürülen bir rahibenin öldürülme olayını ve ardından gizlenen örtbas edilmiş bilgileri konu almaktadır. Belgesel, rahibenin eski öğrencilerinin, gerçeği araştırmalarını ve adaletin yerini bulmasını anlatmaktadır.

Bu belgesel, ABD eyaleti Oklahoma’da bir hayvanat bahçesi işleten Joe Exotic’in hayatını konu almaktadır. Belgesel, Joe Exotic’in hayvanat bahçesine yönelik eleştirileri, tutuklanması ve Federal hükümetle olan çatışması gibi konuları ele almaktadır.

Bu belgesel, Spice Girls’ün yaratılış süreci ve hayatlarına odaklanmaktadır. Belgesel, neden bu kadar popüler olduklarını, müziklerinin arkasındaki hikayeleri ve grubun ayrılığına kadar hayatlarındaki önemli olayları anlatmaktadır.

Bu belgesel, dünyanın farklı yerlerinde pişirme sanatına odaklanmaktadır. Belgesel, yemek pişirme tekniklerinin tarihi, kültürel önemi ve pişirme sanatının evrimi hakkında bilgiler sunmaktadır.

Bu belgesel, ABD’de hapishanelerin ve tutukevlerinin 13. Şerifi kapsayan faktörlere ve tarihsel arka planına odaklanmaktadır. Ayrıca, Afrika kökenli Amerikalıların toplumsal ayrımcılığa maruz kalması hakkında bir tartışma da sunmaktadır.

Bu belgesel, Fyre Festivali adı verilen müzik festivali sahtekarlığı hakkındadır. Festivalin hikayesini ve nasıl bir fiyaskoya dönüştüğünü anlatmaktadır.

Bu belgesel, hip-hop grubu Organized Noize’ın yükselişini anlatmaktadır. Grup, 1990’larda hip-hop’ta büyük bir etki yaratmış ve Outkast gibi birçok sanatçıya ilham vermiştir.

Bu belgesel, Afrika’da kaçakçılığın avlanma nüfusunu yok etmesi ve suç örgütlerinin elinde olması nedeniyle, Afrika fil avının durumunu ele almaktadır. Belgesel, fil avcılarının, kaçakçıların ve aktivistlerin hayatlarını takip ediyor ve nesli tükenmekte olan fillerin korunması konusunda bir farkındalık yaratma amacını taşıyor.

Paylaş