1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Pandemi Beyninizi ‘Kış Uykusu Moduna’ Sokuyor Olabilir

Pandemi Beyninizi ‘Kış Uykusu Moduna’ Sokuyor Olabilir

featured

COVID-19 pandemisiyle birlikte toplumsallaşma başta olmak üzere birçok hayat standardı da değişti. Bu değişimi en besbelli formda gösteren somut durum ise insanların pandemi öncesine nazaran kendilerini artık daha yorgun, uykulu, asosyal hissetmeleri. Kısıtlamaların kalkmasına ve olağanlaşmaya geçilmesine karşın birçok insan toplumsallaşma kapsamında olan buluşma, toplantılar, ziyaretler üzere aktiflikleri yerine getirirken daha bitkin ve isteksiz.

Sabah kalkarak işe, okula giden bireyler ise artık kendilerini yataktan daha sıkıntı bir biçimde çıkarıyorlar ve daima uykusuzluk hali hissediyorlar. Bu durumun nedenini sorgulayanlara ise karşılık ruh sıhhati uzmanlarından geldi. Uzmanlar bu durumu “psikolojik kış uykusu” olarak tanımlıyor. Buna nazaran, pandemi sürecinde daha düşük uyarıcı ortamlarda çalışan ve bu duruma alışan insan beyni, daha yüksek olan uyarıcı ortamlara ahenk sağlamakta zorluk çekiyor.

Rutinleri devam ettirmek gerek

Pandemi Beyninizi 'Kış Uykusu Moduna' Sokuyor Olabilir

Londra merkezli olan mecmua The New Statesman’de yayımlanan bir makale, bu tarifin 2018 yılında Antarktika’da yapılan bir araştırma sonrasında ortaya çıktığı belirtti. Bu araştırmaya nazaran Antarktika’ya taşınan beşerler dünyanın daha iç ve merkez taraflarında yaşayan insanlara nazaran kendilerini daha az enerjik hissettiler ve daha çok sıkıldılar. Bu sonuç üzerine araştırmacılar, kelam konusu bu insanların toplumsal, duygusal kapasitelerinin azaldığını, ruhsal kış uykusu sürecine girdiklerini tespit ettiler.

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Psikiyatri Uzmanı Dr. Emre Keyifli, semptomları tükenmişlik sendromuna çok benzeyen bu durumun pandemide gerilim düzeneğinin ağır bir halde çalışması sebebiyle ortaya çıktığını söyleyerek, “Vücut ve zihin tehlikenin tam olarak geçmediğini biliyor ve tüm normalleşmelere karşın bizi korumak için gücünü daha hayati şeylere aktarmaya çalışıyor” dedi. Memnun, düzelmesi için vakit gerektiğini belirterek, “Beynin ve zihnin çalışması belirli bir alışkanlık içinde devam ediyorken bunu değiştirebilmesi için biraz vakit gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Bu sorunu büsbütün düzeltmek için ise rutinleri devam ettirmek gerektiğini söyleyen Keyifli, “Bunun da bir alışkanlık süreci var ve basamak kademe olması gerekiyor. Evvelce spor yapıyorken şu anda spora tekrar başlayamayabilirsiniz, lakin konutun etrafında 5- 10 dakika yürümeye başlayabilirsiniz. Evvelce yarım saat spora gidiyorken bu sefer 10 dakika gidebilirsiniz” formunda konuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap