1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Pfizer, COVID-19 İlacı İçin Acil Kullanım Onayı İstedi

Pfizer, COVID-19 İlacı İçin Acil Kullanım Onayı İstedi

featured

Koronavirüs pandemisini gündemimizden çıkarma potansiyeli olan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı geliştirerek tarihe geçen Pfizer, bu kere de geliştirdiği COVID-19 ilacı için ABD Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) müracaat yaptı. İlacın acil kullanım onayı alması, pandemiyle ilgili pek çok durumun değişmesini sağlayabilir üzere görünüyor.

Pfizer’in geliştirdiği “PF-07321332” kodlu ilaç, hastaneye yatış ve vefatları engelleme noktasında yüzde 89 oranında tesirli. 1 milyar dolarlık yatırım sayesinde geliştirilen ve “Paxlovid” olarak isimlendirilen ilaç, onay alması durumunda ikinci COVID-19 ilacı olarak piyasaya sürülmüş olacak. Daha evvel de Merck‘in geliştirdiği koronavirüs ilacı, İngiltere’de onay alarak kullanıma sunulmuştu.

Pfizer, pek çok ülkede kullanım müsaadesi başvurusu yapacak

Pfizer, Covid-19 İlacı İçin Acil Kullanım Onayı İstedi

Pfizer tarafından yapılan açıklamalarda, onay müracaatının sırf FDA’dan ibaret olmayacağı belirtildi. Şirket, ABD’nin yanı sıra Yeni Zelanda, Güney Kore, İngiltere ve Avustralya üzere ülkelerde de sıhhat otoritelerine müracaat yapacak. Böylece ilacın dünya geneline yayılması sağlanmış olacak. Şirket, Türkiye için rastgele bir değerlendirmede bulunmadı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla tarafından yapılan açıklamalarda ise koronavirüs için hayat kurtaran bir tedaviye gereksinim olduğu vurgusu yapıldı. Bu ilacın da tam olarak bu tedavi sistemi olduğunu belirten CEO, düzenleyici kurumlardan da dayanak beklediklerini ve Paxlovid için süratli davranılması gerektiğini söyledi. İlaçla ilgili neler yaşanacağını önümüzdeki günlerde daha net bir formda göreceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yap