1. Anasayfa
  2. Teknoloji

PHP Özellikleri ve Kullanım Alanları

PHP Özellikleri ve Kullanım Alanları

PHP özellikleri ve kullanım alanlarıyla bilinmesi gereken bir programlama dili. Gelin sizlere PHP’den detaylıca söz edelim.

Günümüzün en önemli dillerinden birisi olan PHP, web ortamı geliştirirken kullanılan bir yapı. Sunduğu kolaylık ile bilinen ve modern bir dil olan PHP’nin web sitesi geliştirirken pek çok olanağı da yer alır. WordPress, MyBB ve XenForo gibi çeşitli web yazılımlarının kullanmış olduğu PHP, 1995 yılında çıkarılmış olsa da günümüzde halen yoğun bir kullanıma sahip.

PHP Nedir?

PHP, bir web sunucusu. Kendi motoruna sahip olan bu dil, sunucu makinesinde çalışarak kullanıcılara hizmet verir. Dinamik bir web sitesi kurmak için kullanılan PHP’nin iki katmanı bulunur. Bunlardan birisi arka katman, diğeri ön katman. Arka katman, PHP kodlarının çalıştığı kısım olurken ön katmanda HTML, CSS ve JS kodlarına ağırlık verilir. Yani kullanıcılar, ön katmanı görür. PHP kodları sunucuda çalışırken HTML, CSS ve JS kodları kullanıcının bulunduğu tarayıcıda aktif olur.

PHP özellikleri hakkında bilgi vermeden önce birkaç detaydan daha söz edelim. İlk kez 8 Haziran 1995 tarihinde yayınlanan PHP, C ve C++ dili ile kodlandı. PHP’nin etkilendiği diller arasında Perl, HTML, C, C++, Java, Tcl, JavaScript ve Hack bulunuyor. PHP’den etkilenen diller arasında Hack, JSP ve ASP yer alıyor. PHP’nin desteklediği dosya uzantıları arasında “php, phar, phtml, pht ve phps” bulunmakta. Zend Engine adlı motor ile çalışan yazılım dili, güncel olarak 8.2.1 sürümüne sahip olmakta.

PHP Özellikleri

PHP’nin özelliklerinden birisi anında derleniyor olması. Örneğin C# ile bir yazılım geliştirildiğinde derlendikten sonra yayınlanır. PHP üzerinde bir PHP dosyası güncellenince otomatik derleme yapıldığı için ek işlemler yapılmasına gerek olmaz. Bir kullanıcı, belirli sayfaya girince en güncel kodlara hemen ulaşır.

PHP Özellikleri

PHP’nin sunduğu bir diğer şey HTML, CSS ve JS kodlarını çalıştırıyor olması. PHP dosyaları içerisinde bu dillere sahip kodların kullanılmasına izin veriliyor. Bunun için pek çok yöntem var. Bunlardan birisi “echo(“<p>Örnek</p>”);” fonksiyonunu kullanmak. Echo komutu, sıklıkla tercih edilen bir PHP fonksiyonu. Bu fonksiyon sayesinde sayfaya yazı yazdırmak veya farklı şeyler eklemek mümkün olmakta.

PHP özellikleri arasında fonksiyon üretme özelliği de bulunmakta. Bir kullanıcı, fonksiyon üreterek birçok işini daha hızlı halledebiliyor. Örneğin onlarca satır kodu birden fazla yerde kullanmak yerine bir fonksiyon oluşturup kullanmak daha mantıklı bir çözüm. Bu durum, satır tasarrufunun yanı sıra dosya boyutlarının daha düşük olmasını da sağlar. Ayrıca fonksiyon sistemi, return yapısını da destekler. Return yapısı, geri dönüş amaçlı kullanılır. Örneğin fonksiyon çalıştıktan sonra fonksiyonun vereceği mesaj bu şekilde belirtilir.

PHP, dosya sistemini de destekler. Dosya sistemi işlemleriyle uğraşmak isteyenler PHP’nin pek çok dosya sistemi özelliğinden yararlanabiliyor. Örneğin dosya oluşturma, dosya yazdırma, dosya kaldırma ve dosya listeleme gibi çeşitli işlemlerden söz edebiliriz. Ayrıca PHP’nin veritabanı işlemleri için de kendi fonksiyon kitaplığı bulunuyor.

PHP Kullanım Alanları

PHP, birçok alanda kullanımı uygun bir dil. Bunlardan birisi WordPress benzeri bir blog sitesi kodlamak. Bazı kullanıcılar özellikle yazılımcı ise kendini geliştirmek için site kodlamak isteyebilir. Blog siteleri, günümüzün en popüler PHP destekli siteleri arasında.

Bir diğer yapılabilecek şey forum veya sosyal medya sitesi yani topluluk sitesi kurmak. Yazılım geliştiriciler, topluluk sitesi sayesinde topluluğun ihtiyacını karşılayabiliyor. PHP özellikleri arasında oyun yapma deneyimi de yer alıyor. Hem basit tarzda hem de çok oyunculu oyunlar PHP ile yapılabilmekte.

Paylaş