1. Anasayfa
 2. İnternet

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?

Pinterest, internet üzerinde beğendiğiniz bir fotoğrafı hemen kayıt altına alabildiğiniz fotoğraf kütüphanesidir. Google’ın görsel uygulamasına çok fark atan bu uygulama gerçekten ilginç bir o kadar da eğlenceli. Pin ve interest kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Uygulama ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmış ve 2011 yılında büyük bir hızla popülerlik kazanarak bilinen sosyal medya uygulamaları arasına katılmıştır. Tabi uygulamanın bu kadar hızda yayılmasının en önemli sebebi tek tıkla pinlemeniz. Yani resme sağ tıklayıp masaüstüne gönder gibi sıkıcı işlemlerin yerine tek tık. Ve özel bir sürü kütüphane.

Pinterest, herkesin zevk alabileceği resimlerin bulunduğu ve herkesin beğendiği resimleri kaydetme olanağı sağladığı fotoğraf dünyasıdır. Beğendiniz fotoğrafları ister herkese gösterebilir ister belirlediğiniz kişilere isterseniz sadece siz görebilirsiniz.

Pinterest’te Fotoğraf Kaydetme Nasıl Yapılır?

Beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde “Kaydet” butonu göreceksiniz. Kaydet butonuna tıklayarak fotoğrafı istediğiniz panoya kaydedebilirsiniz.

Pin It Butonu Nedir?

Pint It butonunu chrome kullanıyorsanız eklentiler kısmına “Pin It Butonu” yazarak eklentiyi indirmeniz. Pin It butonu ile İnternet’te görüp beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine gelerek “P” harfine tıklamanız gereklidir.

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?

Pinterest İle Neler Yapılır?

İnternet üzerinde beğenilerini, kendi ilgi alanlarına göre düzenleyebileceğin panolar oluşturmana imkan sağlayan bir görsel sosyal medya platformudur.

İnternet üzerinde boş boş dolaşmaktan ise siteye girip farklı kategorilere bakarak insanların ne kadar yenilikçi ve farklı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yüzlerce çeşit ilgi alanlarından beğendiğiniz kategorilere abone olarak sadece o kategoriye ait fotoğrafları görebilme imkanı sağlayan görseli bol olan uygulamadır.

Uygulamadaki Jargon

Pin: İnternet üzerinde veya uygulamanın kendi sitesinde beğendiniz fotoğrafları işaretlemeniz için oluşturulmuş görsel işaretçi.

Pinleme: Fotoğrafı saklamak için “pin” yapma işlemi.

Pano: Pinlediğiniz her fotoğrafın saklandığı yerdir. Farklı adlarla bir sürü pano oluşturabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir