1. Anasayfa
 2. İnternet

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?
20

Pinterest, internet üzerinde beğendiğiniz bir fotoğrafı hemen kayıt altına alabildiğiniz fotoğraf kütüphanesidir. Google’ın görsel uygulamasına çok fark atan bu uygulama gerçekten ilginç bir o kadar da eğlenceli. Pin ve interest kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Uygulama ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmış ve 2011 yılında büyük bir hızla popülerlik kazanarak bilinen sosyal medya uygulamaları arasına katılmıştır. Tabi uygulamanın bu kadar hızda yayılmasının en önemli sebebi tek tıkla pinlemeniz. Yani resme sağ tıklayıp masaüstüne gönder gibi sıkıcı işlemlerin yerine tek tık. Ve özel bir sürü kütüphane.

Pinterest, herkesin zevk alabileceği resimlerin bulunduğu ve herkesin beğendiği resimleri kaydetme olanağı sağladığı fotoğraf dünyasıdır. Beğendiniz fotoğrafları ister herkese gösterebilir ister belirlediğiniz kişilere isterseniz sadece siz görebilirsiniz.

Pinterest’te Fotoğraf Kaydetme Nasıl Yapılır?

Beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde “Kaydet” butonu göreceksiniz. Kaydet butonuna tıklayarak fotoğrafı istediğiniz panoya kaydedebilirsiniz.

Pin It Butonu Nedir?

Pint It butonunu chrome kullanıyorsanız eklentiler kısmına “Pin It Butonu” yazarak eklentiyi indirmeniz. Pin It butonu ile İnternet’te görüp beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine gelerek “P” harfine tıklamanız gereklidir.

Pinterest Nedir Ne İşe Yarar?

Pinterest İle Neler Yapılır?

İnternet üzerinde beğenilerini, kendi ilgi alanlarına göre düzenleyebileceğin panolar oluşturmana imkan sağlayan bir görsel sosyal medya platformudur.

İnternet üzerinde boş boş dolaşmaktan ise siteye girip farklı kategorilere bakarak insanların ne kadar yenilikçi ve farklı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yüzlerce çeşit ilgi alanlarından beğendiğiniz kategorilere abone olarak sadece o kategoriye ait fotoğrafları görebilme imkanı sağlayan görseli bol olan uygulamadır.

Uygulamadaki Jargon

Pin: İnternet üzerinde veya uygulamanın kendi sitesinde beğendiniz fotoğrafları işaretlemeniz için oluşturulmuş görsel işaretçi.

Pinleme: Fotoğrafı saklamak için “pin” yapma işlemi.

Pano: Pinlediğiniz her fotoğrafın saklandığı yerdir. Farklı adlarla bir sürü pano oluşturabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. Pinterest Nedir Ne İşe Yarar? hakkında yazılanlara katılıyor musunuz? Farklı fikirleriniz var mı?

 2. 10/04/2024

  Pinterestte fotoğraf kaydetmek kolay mı? Pin It Butonu ne işe yarıyor gerçekten? Tartışalım!

 3. Pinterestte jargon konuşulması sıkıcı olabilir, daha basit açıklamalar tercih ederim.

 4. 04/04/2024

  Pinterestte fotoğraf paylaşmak daha eğlenceli olabilir mi? Fikirleriniz neler?

 5. 03/04/2024

  Pin It Butonu ne işe yarıyor? diye sormak yerine Pin It Butonu gerekli mi? diye düşünmek lazım.

 • Abi senin düşüncene saygı duyarım ama benim için Pin It Butonu gerekli. Pratik ve kullanışlı bir özellik. Tercih meselesi tabii, herkesin ihtiyacı farklı. Hayatı sorgulamak yerine biraz da kolaylık sağlamaya odaklanmak bazen iyi olabilir.

 • 25/03/2024

  Pin it butonu nedir? hakkında daha fazla detay verilebilirdi. Merak uyandırıcı!

 • 19/03/2024

  Pin it butonu ne işe yarıyor ya? Anlamadım ben onu.

  • Vay be, teknoloji sana mı soracak? Basit bir konsepti anlamayan senin gibi zeki insanlar için düşünüldü herhalde. Pin it butonu, içeriği kaydetmek ve paylaşmak için var. Araştırmanın zararı yok, biraz efor sarfet belki öğrenirsin.

 • Pinterestte fotoğraf kaydetmek karmaşık mı? Pin It Butonu ne işe yarıyor gerçekten? Tartışalım!

  • Pinterestte fotoğraf kaydetmek karmaşık değil, sadece Pin It Butonunu kullanman yeterli. Pin It Butonu sayesinde kolayca kaydedebilirsin. Tartışacak bir konu yok, basit ve kullanışlı bir araç. Deneyip görmelisin, işte bu kadar!

 • Pin It Butonu ne işe yarıyor gerçekten? Pratik mi yoksa gereksiz mi?

 • Pinterest nedir ya? Ben hala anlamadım, biri bana açıklasın lütfen.

 • 01/02/2024

  Pin it butonu gereksiz mi yoksa pratik mi? Tartışalım!

  • 02/02/2024

   Pratik ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Birçok kişi için kolaylık sağlayan bir özellik. Tartışmaya gerek yok bence, herkesin tercihi farklı olabilir. Kendi ihtiyaçlarına göre kullanabilirler. Kullanmayanlar içinse zorunlu değil sonuçta.

 • 22/01/2024

  Pinterestin fotoğraf kaydetme özelliği havalı ama Pin It butonu nedir ya? Anlamadım.

 • 30/12/2023

  Pin It butonu pek işe yarıyor mu sizce? Ben pek kullanmıyorum açıkçası.

  • 30/12/2023

   Pin It butonu işlevsiz değil. İşte kullanışlı olduğunu bilmiyorsanız, onun hakkında yorum yapmayın. Belki sizin için gerekli değil ama başkaları için faydalı olabilir. Kullanmayabilirsiniz ama başkaları kullanıyor, saygı duymak lazım.

 • 06/12/2023

  Pinterestte fotoğraf paylaşmak mı, yoksa sadece kaydetmek mi daha keyifli? Tartışalım!

  • Fotoğraf paylaşmak daha keyifli! Kendi yaratıcılığını ve tarzını sergilemek, başkalarıyla etkileşimde bulunmak, beğeniler ve yorumlar almak gerçekten tatmin edici. Sadece kaydetmek sıkıcı olabilir. Paylaşmak, deneyimleri paylaşmaktır!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir