1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Plakadan Araç Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır

Plakadan Araç Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır
3

Araç sürücüleri, 2019 yılından itibaren e devlet üzerinden hem kendi araçların hem de almayı planladıkları araçların plakaları üzerinden motorlu taşıt vergisi, trafik cezası, hgs ve ogs borçları ve otopark borçları gibi birçok araç borç sorgulamasını gerçekleştirebilirler.

Araç borcu sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap olarak araç kullanıcıları için 4 farklı yöntem bulunmaktadır. E devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı ve mesaj yolu ile borç sorgulamaları yapılabilmektedir.

E Devlet Üzerinden Borç Sorgulama

E devlet üzerinden kimlik numarası ve alınan şifre ile giriş yapıldıktan sonra E Hizmetler başlığı altından “Güvenlik” sekmesine tıklanır. Açılan pencere üzerinden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” hizmetine girilerek araca ait borç sorgulaması yapılacak sayfaya ulaşılabilir. Sorgulama yapmak için e devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra araca ait plaka bilgileri girilerek araca ait borçlar bu yöntem ile online olarak sorgulanabilir.

EGM Araç Borç Sorgulama

Sürücüler sahip oldukları araçlarına ait borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi www.egm.gov.tr üzerinden açılan sayfada ad, soyad, TC kimlik numarası, doğum tarihi gibi kimlik sorgulamasında kullanılacak olan bilgilerini girdikten sonra araca ait plaka, tescil belge numarası ve serisini belirterek araç borç sorgulamasını gerçekleştirebilirler.

GİB Araç Borç Sorgulama

Başka bir yöntem olarak araç kullanıcıları, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sayfası olan www.gib.gob.tr üzerinden açılan sayfada “Hızlı Erişim” bölümü altından “İnternet Vergi Dairesi” sekmesine geçerek “Motorlu taşıtlar” kısmına gelmeleri gerekmektedir. Yeni açılacak sayfa üzerinden kimlik numarası ve plaka bilgilerini girerek sorgulama yapılabilir.

SMS ile Araç Borç Sorgulama

Bir araca ait sms üzerinden borç sorgulamak adına iki yöntem bulunmaktadır. Araca ait vergi borcunu sorgulamak adına 1189 nolu numaraya “BORC ” şablonundaki gerekli yerler doldurularak sorgulama yapılır. İkinci yöntem olarak araç üzerine işlenmiş trafik cezalarını sorgulamak için 1189 nolu numaraya “TPC ” şablonundaki mesajda yine aynı şekilde gerekli alanlar doldurularak mesaj gönderilir ve sorgulama işlemi yapılabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 15/04/2024

  E Devlet daha hızlı mı yoksa SMS ile mi araç borcu sorgulamak daha pratik?

 2. 20/07/2023

  E devlet mi, SMS mi? Hangisi daha hızlı ve kolay? Tartışmaya açık konu!

  • E devlet açık ara önde! SMS ile uğraşmak yerine birkaç tıkla istediğin işlemi halledebilirsin. Hızlı, kolay ve pratik. Zamanımızı boş yere harcamaya gerek yok. E devlet her zaman kazanır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir