1. Anasayfa
 2. Bilgi

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Trafik cezası ile karşılaşan araç sürücüleri, araç plakalarına yazılan trafik cezalarını nasıl öğreneceklerini araştırıyorlar. E devlet kapısı üzerinden araç sürücüleri, plakalarına yazılan trafik cezalarını İnternet üzerinden öğrenebiliyor. Hangi kural ihlaliyle ne kadar ceza aldığını görebilen sürücüler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online ödeme sayfasından ödemelerini yapabiliyorlar. Peki, plakadan trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır? İşte, sorunun cevabı yazımızın devamında yer alıyor…

Trafikte kural ihlali yaparak ceza alan araç sürücüleri, internet üzerinden ‘Trafik cezası sorgulama? sorusunun cevabını arıyor. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online ödeme sistemi üzerinden kolayca yapılabiliyor. Peki, plakadan trafik cezası nasıl sorgulanır? Trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır? Tüm bu sorunun yanıtları ve trafik ceza sorgulama işleminin detayları…

Işık ihlali, park ihlali, hız ihlali gibi nedenlerle her gün birçok araç sürücüsü para cezası ile karşılaşabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden ve e-devlet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapılıyor. İşte, e devlet trafik ceza sorgulama ekranı ve ödeme ile ilişkin detaylar.

PLAKADAN CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

 1. Aşağıda verdiğimiz e-Devlet Kapısı adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayınız.
 2. Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz.
 3. Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.
 4. Sisteme giriş yaptıktan sonra sayfa otomatik olarak sizi ceza sorgulama sayfasına yönlendirecektir, bu alanda adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan cezaları görebilirsiniz.
 5. Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılmış trafik cezası yoksa hizmet sayfasında “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” yazısı görüntülenecektir.
 6. Son bir yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan trafik cezası varsa Ceza Bilgileri tablosunda;
  • T.C. Kimlik Numarası
  • Aracın Plakası
  • Cezanın Düzenlendiği İl
  • Cezanın Düzenlendiği İlçe
  • Ceza Tarihi
  • Ceza Saati
  • Ceza Tutarı (TL)

bilgileri görüntülenecektir. Tablodaki İşlem alanında yer alan “Detay” butonunu kullanarak, trafik cezanızın detaylı bilgilerine erişebilirsiniz.

 1. Ceza bilgilerinin görüntülendiği tabloda “Detay” butonunu kullanarak, Ceza Detay Bilgileri başlığı altında;
  • T.C. Kimlik Numarası
  • Aracın Plakası
  • Tutanak Seri Sıra No
  • Ceza Tutarı (TL)
  • Cezanın Düzenlendiği İl
  • Cezanın Düzenlendiği İlçe
  • Cezanın Düzenlendiği Yer
  • Ceza Tarihi
  • Ceza Saati
  • Ceza Maddeleri

bilgilerine erişebilirsiniz. Ekranda yer alan “Yazdır” butonunu kullanarak sayfayı yazdırabilirsiniz.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?

Trafik cezası ödemesini yapabilmeniz için, cezanın size tebliğ edilmesi gerekmektedir. Ceza tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı bankalar aracılığı ile trafik cezası ödenebilir. veya Banka seçeneği dışında online internet üzerinden ödeme yapmayı tercih ederseniz, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

 1. Aşağıda verdiğimiz Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait linke tıklayınız.
 2. Açılan sayfada MTV ve Trafik Para Cezası “ÖDEME” yazısına tıklayınız.
 3. Ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.
 4. T.C. kimlik numarası ve ya vergi kimlik numarası bilgilerinden birini girmelisiniz.
 5. Plakanızı bitişik girmelisiniz.(Örneğin: 06JJJ06 gibi.)
 6. Özel Plaka: Şirket ismi, kişi ismi vb. isimlerin yazılı olduğu plakalardır.(Örneğin: 06 ŞAHİNLER A.Ş. 009 gibi.)
 7. Borcunuzu 02:00-22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz.
 8. Geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 9. Yabancı plakaya ilişkin ödeme yapabilmek için, ‘Yabancı plaka ile sorgulama yapmak istiyorum’ kutucuğunu işaretleyiniz.

Paylaş