1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Portekiz, Mesai Saatleri Dışında Çalışanlarla İletişime Geçi

Portekiz, Mesai Saatleri Dışında Çalışanlarla İletişime Geçi

featured

Bilhassa koronavirüs salgınının nedeniyle tüm dünyanın uzaktan çalışmaya yönlenmesi, çalışanlarda hayat ve iş ortasındaki besbelli çizginin bozulmasına neden oldu. Portekiz’se geçtiğimiz gün hayat/iş istikrarını tekrar sağlayacak farklı bir karara imza attı. Ülke, yöneticilerin iş saatlerinden sonra çalışanlara e-posta ya da bildiri göndermelerini yasakladı.

Yöneticiler ve şirketler, bu karar uymadıklarındaysa cezaya tabi tutulacaklar. 10’dan fazla çalışana sahip şirketler, çalışanlarına mesai saatlerinin akabinde ulaşırlarsa para cezasına çarptırılacak. Öte yandan iş verenlerin ‘çok acil bir durum’ olduğu takdirde çalışanlarına ulaşmalarına müsaade verilebilecek. Portekiz parlamentosunda kabul edilen yeni tasarısı, çalışanlara birtakım yeni imkânlar da sunacak.

Meskenden çalışma müsaadesi süresiz olarak alınabilecek:

Portekiz, Mesai Saatleri Dışında Çalışanlarla İletişime Geçi

Yasa tasarısı, birebir vakitte meskenden çalışan ebeveynleri de rahatlatmayı amaçlıyor. Buna nazaran çocuğu olan ebeveynler, çocukları 8 yaşına gelinceye kadar yöneticilerinin müsaadesine başvurma ihtiyacı duymaksızın süresiz olarak meskenden çalışma müsaadesi alabilecekler. Ayrıyeten şirketler, konuttan çalışma sonucunda artan güç ve internet kullanımı konusunda da sorumlu tutulabilecek. Şirketlerin elektrik ve internet faturalarını ödemeleri sağlanabilecek.

Portekiz hükümetinin yeni maddeyi yürürlüğe koymasının bir öteki nedeni daha bulunuyor: Ülkeye daha fazla çalışan çekmek. Ülkenin Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Ana Mendes Godinho, Portekiz’i dijital göçebelerin ve uzaktan çalışanların yaşamak için seçebilecekleri dünyadaki en yeterli yerlerden biri olarak gördüklerini açıkladı. Yeni yasa tasarısıyla gelen kararlar da çalışanların Portekiz’e taşınmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap