1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Rus medyası yazdı: Irak, Rus savaş uçağı yerine Türk İHA’sı alacak

Rus medyası yazdı: Irak, Rus savaş uçağı yerine Türk İHA’sı alacak

featured

Rus basını, Irak‘ın Türkiye‘den Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) alacağını öne sürdü. Haber de, Irak Savunma Bakanlığı’nın Irak hava sahasının korunması için hükümetten Rus yapımı MİG-29 savaş uçağı talep ettiği ifade edilerek, Irak hükümetinin de bu talep doğrultusunda Rusya ile temasa geçtiği aktarıldı. Irak’ın, Rus savaş uçaklarıyla ilgilenmesinin ABD’nin tepkisini çektiği öne sürülen haber de, ABD’nin sert tepkisi sonrası Irak’ın Rus savaş uçaklarını almaktan vazgeçtiği iddia edildi.

100 MİLYON DOLARLIK ALIMA ONAY

Haber de, Irak’ın ABD’nin tepkisi nedeniyle Türkiye yapımı Bayraktar TB2 İHA almaya karar verdiği öne sürülerek, “Irak makamları Türkiye’den 100 milyon dolarlık Bayraktar TB2 insansız hava araçları alınmasına onay verdi” ifadeleri kullanıldı.

IRAK’IN DAĞLIK BÖLGELERİNDE VE ÇÖLLERİNDE KULLANILACAK

Söz konusu bütçe doğrultusunda Irak’ın, Türkiye’den 20 adet Bayraktar TB2 almayı planladığı belirtilerek, İHA’ların kontrolün bulunmadığı Irak – Suriye sınırında, Irak’ın dağlık bölgelerinde ve Irak çöllerinde kullanılacağı iddia edildi.

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

İçeriği Kaynağından oku: Haberler.com

Not : Bu içerik Haberler.com internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap