1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?
Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar? – Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar olduğu konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Rusya’da asgari ücret kaç dolar? olduğu ülkemizdeki vatandaşlarımız tarafından sıkça araştırılmaktadır. Rusya ülkesine giderek çalışmak isteyenler oradaki yaşam standartlarının nasıl olduğunu ve çalışanlara ne kadar ücret verildiğini öğrenmek istemektedir.

Rusya, Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir. Gelişmişlik seviyesi oldukça iyi diyebileceğimiz bir noktadadır. Milli gelirleri yüksek olması, Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline gelmesi doğal olarak halkın refah seviyesini de arttırmaktadır. Ülkemiz ile bir asgari ücret kıyaslaması yaptığımız zaman Rusya ülkesinde tatmin edecek seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz.

|

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Rusya’da her sene asgari ücrette iyileştirmeler yapılmakladır. En son 2021 yılında Rusya’da çalışan kişinin aldığı asgari ücret rakamına baktığımız zaman 12.130 ruble olarak belirlenmişti. 2022 yılına giriş yaptığımızda Rusya Federasyonu tarafından asgari ücretle ilgili olarak yeni bir güncelleme yapıldı. Buna göre 2022 yılı itibariyle Rusya’da asgari ücret 13.980 ruble oldu. Fakat bu rakam sabit şekilde kalmadığı gibi 1 Haziran itibariyle de alınan karar doğrultusunda 15.279 ruble oldu. Böylelikle Rusya’da asgari ücret ne kadar oldu konusuna geldiğimiz zaman son alınan karar doğrultusunda 15.279 ruble olduğunu söyleyebiliriz.

BölgelerAsgari ücret (Ruble)
Moskova23.508
Moskova bölgesi17.930
Petersburg21.500
Leningrad bölgesi15.950
Sivastopol15.279
Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’da Asgari Ücret Kaç Ruble?

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Rusya’da ekonomiye dayalı olarak bazı yeniliklere yer verebiliyor. Özellikle Rusya’nın ekonomisini daha iyi bir noktaya taşımak için sürekli olarak kendisini yenileyen, üretken bir tutum içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmayı başaran Rusya’nın böyle bir girişimde bulunması her anlamda ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Rusya’da asgari ücret kaç ruble? sorusunu soranlar için 2022 yılı itibariyle asgari ücret ruble 15.279 olmuştur.

Rusya’da Emekli Maaşları Kaç Dolar?

Rusya ülkesi ile ilgili olarak hemen her konuda merak edilen detaylar olabiliyor. Ülkenin ekonomi düzeyi son derece iyi seviye olmasından dolayı hem sektörde çalışanlar hem de emekli olanların ne kadar maaş aldıkları öğrenilmek istenebilir. Aynı ülkemizde olduğu gibi kamu ve özel sektörde çalışmaya göre verilen maaşlarda birbirinden farklı olabiliyor. Lakin özel sektörde çalışan bir Rus vatandaşı da iyi bir kazanç sağlayabiliyor. Rusya’da çalışma hayatı biten ve emekli olanlara göz attığımızda aldıkları maaşın 18.521 ruble olduğunu söyleyebiliriz.

Rusya’da Bir İşçi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Adını duyuran ve sürekli olarak gerilemeyerek ilerleyişi sürdüren son derece önemli diyebileceğimiz ülkelerden biri Rusya’dır. Ülkemizden pek çok sayıda Türk vatandaşımız, Rusya ülkesinin hem çalışma hem de maaşları iyi olduğundan dolayı çalışmak amacıyla ülkenin yolunu tutmaktadır. Aynı zamanda Rusya ülkesine giderek çalışmak isteyen kişilerde Rusya’da br işçi ne kadar maaş alıyor? diye araştırmaya başladığı bir gerçek. 2020 yılında bir çalışanın aldığı maaş 617 dolarken 2022 yılı itibariyle ülkede çalışan bir işçinin maaşı 5 kat daha fazla artmıştır.

Rusyada Asgari Ucret Kac Dolar
Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’nın En Çok Kazandıran Meslekleri

Rusya’da en çok kazandıran mesleklerin hangisi olduğu belli oldu. Buna göre Rusya’nın en çok kazandıran meslekleri hangisi olduğuna dair sıralamayı şu şekilde yapmamız mümkündür:

 • Avukat
 • Güvenlik Görevlileri
 • Mühendis
 • Doktor
 • Araştırma Görevlisi
 • Asker- Polis

daha pek çok sayabileceğimiz meslek dallarının Rusya ülkesinde son derece iyi diyebileceğimiz bir kazanç sağlamış olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle her ay çalışmalarının karşılığı olarak ruble şeklinde bir aylık alma hakkına sahip oluyorlar.

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke yazımız da ilginizi çekebilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir