1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

featured

Netflix’in çıkardığı The Witcher serisi bildiğiniz üzere evvel kitap olarak yazıldı, daha sonra da oyunu çıktı. Pek çok izleyici bu kıssanın nereye varacağını merak ettikleri için de oyunlarını oynamak istiyorlar. Hangi oyundan başlamaları gerektikleri ise başta soru işaretleri bırakıyor. Netflix Witcher serisinin oyunları tekrar tanınan hale getirdiği ise su götürmez bir gerçek. Dört yıl evvel piyasaya çıkan The Witcher 3 oyununun satış sayısı bugünkü satış sayılarından çok geride.

The Witcher ile birinci kere Netflix serisi sayesinde tanışanlar oyunlara alışmakta biraz zorlanabilirler. İzleyiciler bu uzun öyküyü kapsayan sekiz kitabı okumaktansa oyunlarını oynamayı tercih ediyorlar. Biz de sizler için oyunları nasıl elde edeceğinizi, hangi oyunları oynamanız gerektiğini ve bu oyunlar için nasıl bir PC’ye sahip olmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

The Witcher 1 ve 2’yi atlayabilirsiniz

The Witcher 1 ve 2’yi oynamasanız da olur. Bu türlü söylesek de bu onların berbat oyunlar olduğu manasına gelmiyor elbette. Kitaplardan bağımsız bir başlangıç yapmak için CD Projekt Red birinci oyunun başında Geralt’a hafıza kaybı yaşatmıştı. Öykünün cihanına hakim olmayan şahıslar için bu türlü bir strateji geliştirmişlerdi. Bu formda hafızasını modül parça geri kazanan Geralt’ın öyküsünü oynuyor ve bir yandan da kitaptaki yerleri ve olayları keşfediyorduk.

Bu dünya ile ilgili daha fazla şey görmek istiyorsanız rahatlıkla The Witcher 2 oynayabilirsiniz. The Witcher 1 şimdi tarihe karışmadı, lakin tekrar de atlasanız da olur. Oyunu saatlerce oynamak yerine oyunun özetini izlemek daha mantıklı.

Asıl oynamanız gereken oyun: The Witcher 3

Netflix serisinin birinci dönemi kıssaya hayli başarılı bir giriş yaptı. Birinci dönem sonunda The Witcher 3’ün pek çok ana karakterini görmüş olduk. Sekizinci kısım credits kısmı geldiğinde, Ciri’nin yaşlı kanın bir çocuğu olduğunu ve özel güçleri olduğunu gördük. Geralt ile birbirlerini bulduğunu, Yennefer ve Geralt’ın nasıl tanıştığını biliyoruz. Triss ve Jaskier’i gördük (oyunlarda Dandelion) ve Geralt’ın canavar avcılığı mesleğini öğrendik. Niilfgaard’ın her ne kıymetine olursa olsun dünya hakimiyeti hedeflediğini biliyoruz. Büyücüler çemberinin ego ağından oluştuğunu ve denetimsiz otoriteye sahip olduğunu biliyoruz. Hasılı birinci dönem tüm temelleri kapsıyor.

Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

The Witcher 3 büyük ölçüde birinci iki oyundaki olayları görmezden geliyor. Başlangıçta Geralt hafızasını büsbütün geri kazanmış ve birinci iki oyunda atlanan Ciri karakteri apansız değer kazanmıştı. The Witcher 3 kıymetli boşlukları doldurma, karakterleri tanıtma ve kilit olayları sürece konusunda ve serinin birinci dönemi ile oyunun başlangıcı ortasında gerçekleşen değerli olayları özetleyerek gerekli boşlukları doldurarak düzgün bir iş çıkardı. Bilmeniz gereken her şey, makul hazırlanmış diyaloglar, birtakım tanıtım kesitleri büyük ölçüde bize aktarıldı.

Kitapları okumayı atlayıp yalnızca The Witcher 3’e odaklanırsanız çok şey kaybetmezsiniz. Buna karşın kitapları okuma isteğiniz varsa kitapları şu sırada okumanızı tavsiye ederiz.

 • 1) The Last Wish
 • 2) Sword of Destiny
 • 3) Season of Storms
 • 4) Blood of Elves
 • 5) Time of Contempt
 • 6) Baptism of Fire
 • 7) The Tower of the Swallow
 • 8) The Lady of the Lake

Witcher 3 nereden satın alınır?

Yani The Witcher 3’ü denemeye karar verdiniz. Aşağıda oyunu nereden alacağınızı gösteren birkaç ilişki bulacaksınız, fakat evvel birkaç temel şeyden bahsetmemiz gerekiyor.

The Witcher 3: Wild Hunt, The Witcher 3’ün temel oyunudur. Yaklaşık 100 saat süren bir seyahat sonunda oyunu tamamlıyorsunuz. Lakin biz size The Witcher 3: Game of the Year Edition’u öneriyoruz. Oyunun bu sürümünde Hearts of Stone ve Blood and Wine ek paketleri de bulunduğundan ötürü size ekstra 50 saatlik bir içerik daha sunmuş oluyor. Bu içerikte yeni yerler, yeni vazifeler, yeni karakterler ve oyun sistemleri bulunmakta.

GOG: The Witcher 3’ü dijital olarak GOG’dan satın alabilirsiniz. Oyunu oynamak için bilgisayarınıza GOG’a ilişkin ufak bir yazılım kurmanız gerekiyor. İndirin, yükleyin ve GOG Galaxy 2.0’nin kütüphanesinden dilediğiniz vakit oyunu oynayın.

Steam: Kolay kütüphane kullanımı ve topluluk içeriği sayesinde The Witcher 3’ü Steam platformunda da rahatlıkla oynayabilirsiniz.

The Witcher 3’ü çalıştırmak için hangi sistem ihtiyaçlarına gerekiyor?

The Witcher 3’ü konsolda oynamak sorun yaratmasa da mümkünse bu oyunun PC’de oynanmasını tavsiye ediyoruz. Piyasaya çıkmış en âlâ oyunlardan biri ve harcanan paraya katiyetle değiyor. Yeni bir PC oyuncusuysanız The Witcher 3 için gereken sistem ihtiyaçlarına göz atmadan oyunu satın almamanızı öneririz.

Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

The Witcher 3, beş yıl evvel piyasaya çıktığından ötürü sistem ihtiyaçları konusunda hızımızı çok da astırmıyor. Beş yaşından daha küçük bir ekran kartına sahip bir bilgisayarınız varsa, The Witcher 3’ü sıkıntısız bir formda oynayabilirsiniz. Bunun yanında birebir yaşta bir işlemciyi de göz gerisi etmemek gerek. Oyunun sistem ihtiyaçlarına şöyle bir bakalım:

En az sistem ihtiyaçları:

 • Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD Phenom II X4 940
 • Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
 • 6GB RAM
 • 64-bit Windows 7 yahut 64-bit Windows 8 (8.1)
 • DirectX 11
 • 40 GB boş sabit disk alanı

Önerilen sistem ihtiyaçları:

 • Intel Core i7 3770 3,4 GHz / AMD AMD FX-8350 4 GHz
 • Nvidia GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 290
 • 8GB RAM
 • 64-bit Windows 7 yahut 64-bit Windows 8 (8.1)
 • DirectX 11
 • 40 GB boş sabit disk alanı
Yorum Yap

Yorum Yap