1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Salata Kasesinden İlham Alınarak Tasarlanan Müze

Salata Kasesinden İlham Alınarak Tasarlanan Müze

featured

Kimi düşünürler ilhamın gelmesini beklemenin yanlış olduğunu, onu kovalamamız gerektiğini savunurlar. İşte Hollandalı bir mimarlık şirketinin dizayncıları da bu niyetle yola çıktılar ve ilhamı kovalamaya başladılar. Bu kovalama sırasındaysa karşılarına yeni projeleri için arayışta oldukları tasarımı sunacak bir nesne çıktı: Kâse.

‘Depot Boijmans Van Beuningen’ isimli bu müze, bir yapı için sıra dışı sayılabilecek yapısıyla tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde ve etrafı aynalı camla kaplı yapının ilham kaynağıysa bir kâseydi. Yaklaşık 94 milyon euroluk bir projeye bir kâsenin nasıl ilham olduğuysa mimar Winy Maas tarafından açıklandı.

Salata kâsesinden ilham almak:

Salata Kasesinden İlham Alınarak Tasarlanan Müze

Yapıyı gerçek hayata taşıyan MVRDV şirketinde mimar olan Maas, stajyerlerin yapı için büyük bir dikdörtgen blok düşündüklerini belirtti. Bu halin çok kaba olduğunu düşünen Maas, daha kibar bir biçime yönelmeyi düşündü. Akabinde eline paslanmaz çelikten yapılan, etrafı ayna üzere yansıtan bir kâse alan Maas fikre böylece kapılmış oldu.

Bu biçimde inşa edilen yapı, birinci gününde dahi sıra dışı biçimiyle Instagram selfielerinde yer almaya başladı. Böylece binanın tasarımı, binanın tanınırlığını ve popülerliğini üst düzeye taşıdı. Binanın bir müze olması da artan bu popülerlikten yararlanarak ziyaretçi sayısını olumlu biçimde etkilemeyi başardı.

Sıra dışı binadaki müzeyse yaklaşık 150 bin adet standa mesken sahipliği yapıyor. Dünyanın halka açık birinci sanat deposu olarak tabir edilen müze, yaklaşık 172 yıllık bir koleksiyona yer veriyor. Tüm sanat yapıtları, beş farklı iklim şartlarıyla ayarlanan kısımlarda sergileniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap