1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Siber Gizlilik ve Özgürlük 101: VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Siber Gizlilik ve Özgürlük 101: VPN Nedir? Ne İşe Yarar?
markus spiske uPXs5Vx5bIg unsplash

Siber gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü aynı anda sağlamanız VPN ile mümkün mü? VPN nedir? Ne işe yarar? Siber gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü neden sağlamalısınız? Sağlamadığınız takdirde sizi ne gibi tehlikeler bekliyor? Siber tehditlere karşı VPN ne işe yarar?

Siber Gizlilik ve Özgürlük 101: VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN (Sanal Özel Ağ), hem bir siber güvenlik hem de siber gizlilik aracıdır. Bunun sebebi aktifleştirildiği cihazın eşsiz internet protokol (IP) adresini gizlemesi ve istenilen coğrafik konuma özel bir IP adresi sağlamasıdır. Bunu yaparken de VPN sunucusu ve kullanılan cihaz arasındaki iletişimi şifreleyerek üçüncü partilerin çevrimiçi aktiviteleri gözetlemesini engeller.

VPN programları smart TV, Xbox, Playstation gibi cihazlarda bile siber özgürlük sağlamak ve internette IP adresine göre başka coğrafik bölgelerde mevcut olan içerikleri keşfetmek adına kullanılmaktadır.

VPN programları çeşitli cihazlarda kullanılabilir. Kullanıldığı cihazın IP adresini maskeler ve o cihaz üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi aktivitelerin IP adresi bağlanılan VPN sunucusunun IP adresini alır. Örneğin, VPN kullanırken ziyaret ettiğiniz bir web site gerçek IP adresinizi değil kullandığınız VPN sunucusunun size sağladığı IP adresini görür. Evet, her web site IP adresinizi ve dolayısıyla hangi internet servis sağlayıcısını kullandığınızı ve fiziki konumunuzu ele geçirir. VPN ile fiziki konumunuzu gizleyebilirsiniz.

VPN ile Siber Özgürlük

IP adresi değişikliğinin birçok avantajı vardır. VPN programları genellikle çeşitli konumlarda sunuculara sahiptir. Bu sunucuların herhangi birinden internete bağlandığınızda öncelikle bulunduğunuz ülkede uygulanan erişim engellerini aşar ve engellenen web sitelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, bağlandığınız sunucunun konumunda mevcut olan içeriklere de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Örneğin, VPN ile İngiltere sunucusu üzerinden internete bağlandığınızda İngiltere’de mevcut olan ve kendi ülkenizde mevcut olmayan çevrimiçi içeriklere ulaşırken ayrık tünelleme sayesinde ülkenizde uygulanan erişim engellerini de aşarsınız. Netflix Türkiye içeriklerinden ziyade Netflix İngiltere içeriklerini izlemek isterseniz İngiltere’de bulunan VPN sunucusu üzerinden internete bağlanmanız gerekir. Netflix’in ülkelere sunduğu içerikler aynı değildir. Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerini izlemek için VPN kullanabilirsiniz.

VPN ile Siber Gizlilik

VPN programlarının sağladığı siber gizlilik kullanılan şifreleme yöntemleri ile siber güvenliği de beraberinde getirir. OpenVPN gibi AES-256 bit şifrelemeyi destekleyen tünelleme protokolleri bağlantınızın siber saldırılar ile deşifre edilmesini imkansız hale getirir. Bu durumda internet servis sağlayıcınız çevrimiçi aktivitelerinizi artık göremez. Bir kafe, alışveriş merkezi, otel veya havaalanında bağlandığınız şifresiz olan Wi-Fi ağlarında VPN size siber güvenlik sağlar. Bu sebepten, iş veya benzeri sebeplerden sıklıkla seyahat edenler hem hücresel verilerini kullanmamak hem de güvenli bir internet bağlantısına sahip olmak için VPN kullanmayı tercih ederler.

VPN programlarını kullanırken web siteler ile olan iletişimin de şifrelendiği yönünde yanlış bir algı vardır. VPN programları VPN sunucusu ve cihaz arasında şifreleme sağlarlar ve VPN sunucusundan çıkan veri paketlerinin IP adresi değişir. IP adresiniz gizlenir fakat veri paketleriniz internette şifresiz dolaşmaya devam eder. Bu sebepten ötürü, ziyaret ettiğiniz web siteler ile olan iletişiminizi şifrelemek adına HTTPSEverywhere eklentisini destekleyen tarayıcı VPN eklentilerini kullanmalısınız.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, tarayıcı üzerinden üçüncü partiler aracılığıyla gerçekleştirilen çevrimiçi takibi engellemek adına Chrome gibi farklı hesap oluşturmaya elverişli tarayıcılarda çeşitli hesaplar oluşturarak veri takibinin sınıflandırılarak kontrol altına alınmasını öneriyor.

VPN ile üçüncü çerez takibini durduramazsınız. Ücretsiz VPN programları ile siber özgürlük elde edebilirsiniz fakat siber gizlilik ve güvenlik elde edemeyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap