1. Anasayfa
 2. Kadın

Soğan Suyu ile Saç Uzatma Nasıl Olur

Soğan Suyu ile Saç Uzatma Nasıl Olur
9

Özellikle zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılan soğan suyu saç uzatma amacıyla da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Yıpranmış saçların çok daha gür hale gelmesi, hızlı uzaması için soğan suyu oldukça etkilidir. Cilt lekelerinin giderilmesinde de söz sahibi olan soğan suyunun saçları gürleştirdiği bilinirken saç dökülmelerinin engellenmesinde de yardımcıdır. Daha canlı ve parlak saçlara sahip olmak ve saç diplerinin besleyici özelliğe sahip olması için rahatlıkla kullanılabilir. Peki, çekici saçlar sağlayan soğan suyuyla saç uzatma nasıl yapılır? 

Soğan Suyuyla Saç Uzatma Nasıl Yapılır?

Saçların kükürt eksikliği nedeniyle dökülmeye başladığı bilinir. Zayıflayan saçların kopması ve hacim kaybetmesiyle eski görünüm kaybedilir. Bu noktada Metilsülfonilmetan gibi kükürt bileşenlerine sahip soğan suyu kullanılmaktadır. Saçların beslenmesi ve sonrasında hızlı bir şekilde gürleşmeye başlaması söz konusudur. Vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı dökülme durumlarının yaşanması halinde hemen soğan suyu kullanılabilir. Saç uçlarının kırılması ve kopma durumları gibi şikayetlerde de etkili bir çözüm olmaktadır.

Soğan Suyu Kürü 

Soğanların güzel bir şekilde yıkanması ve minik minik olacak şekilde dilimlenmesiyle işleme başlanır. Ardından blenderden geçirilen soğanlar tülbent içine alınır. Tülbentten bir kâse ya da kap içine soğan suları akıtılır. Sonrasında soğan sularını masaj yardımıyla saç diplerine sürülür. Parmak uçlarıyla soğan suyunun saç köklerine nüfuz etmesi sağlanır. 45 dakika boyunca bu şekilde bekletildikten sonra suyla durulama işlemi yapılır. Üç günde bir olacak şekilde soğan suyu kürü saçlara uygulanır. Birkaç ay içinde ise saçlarda ciddi oranda iyileşme göze çarpacaktır. Saç dökülme durumlarında ise içerisine 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edilir.

Soğan Suyunun Saça Etkileri Nelerdir? 

Doğan bir antibiyotik özelliğine sahip soğan suyu saç uzatma konusunda oldukça iyi dir. Saç tellerinin güçlendirilmesi sağlanırken mantar ve saç kıran gibi rahatsızlıklara karşı da önleyicidir. Mat hale gelmiş yıpranmış saçların toparlanması amacıyla da soğan kürü işlemi yapılabilir. Daha hızlı bir şekilde uzaması söz konusu olan saçların daha ışıltılı görünmesi de kaçınılmazdır. Belirgin bir parlaklık yakalanırken ölü hücrelerin canlandırılması, yenilenmesi mümkündür. Ayrıca saç renginin korunması içinde soğan suyu kürü uygulanmaktadır. Saçlardaki beyazlar giderilir, kendi renginin daha uzun yıllar devam edebilmesi sağlanır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. 16/01/2024

  Bu konuda farklı görüşler var, herkesin deneyimleri farklı olabilir. Denemeden bilemeyiz!

 2. 11/01/2024

  Bu konuda farklı görüşler var, soğan suyunun saça gerçekten faydası mı var? Tartışalım!

  • Senin gibi çılgın fikirlerle dolu insanlara hayranım! Soğan suyunun saça faydası olmadığı defalarca kanıtlandı. Bilimsel araştırmaları takip et, saç bakımında daha etkili yöntemler bulabilirsin. Tartışmaya açık olmak güzel ama gerçekleri göz ardı etme.

 3. 05/12/2023

  Bu iddialar gerçek mi, yoksa sadece halk arasında dolaşan bir efsane mi?

 4. Denemeye değmez bence. Saç uzatma konusunda daha etkili ve bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler var. Bu tarz efsanelere inanmak yerine uzman görüşlerine başvurmak daha mantıklı olabilir. Saç sağlığına zarar vermeden doğru bakım ve beslenmeyle uzatmak mümkün.

 5. 27/10/2023

  Bu konuda farklı görüşler var, soğan suyunun saça gerçekten faydalı olup olmadığına inanıyor musunuz?

  • 28/10/2023

   Saçıma soğan suyu sürmeyeceğim ama senin fikrine saygı duyarım. Herkesin tercihi farklı. Etkili olduğunu düşünüyorsan denemeye devam et, sonuçlarını paylaş. Benim içinse o kokuya katlanamam. Her şeyin bir sınırı var!

 6. Bu kadar soğan suyu saç uzatma trendine ne dersiniz, gerçekten işe yarıyor mu?

 7. Bu konuda farklı düşünceler var, soğan suyunun saça faydalı olup olmadığına inanıyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir