1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

T.C. Kimlik Nasıl Yenilenir?

T.C. Kimlik Nasıl Yenilenir?

T.C. Kimlik Nasıl Yenilenir? Nüfus Cüzdanlarını yenilemek için; gidilmesi gereken yer Nüfus Müdürlükleridir. Tercih edilen herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılır, bu konuda herhangi bir zorunluluk yoktur. Yaşı küçük olan çocukların başvuruya götürülmelerine gerek yoktur. 15 yaşından büyük ise çocuklar; başvuruyu şahsen, kendilerinin giderek yapması gerekir. Yine 18 yaş ve üstü olan kişiler içinde bu durum geçerlidir. Kendileri giderek başvurularını yaparlar.

Nüfus Cüzdanı Yenileme Gerektiren Durumlar

Birey evlendiği zaman nüfus cüzdanını değiştirmesi gerekir

Nüfus cüzdanlarının aşırı yıpranmış olması ayrıca kimlik bilgilerinin zamanla silinmesi gibi durumlarda nüfus cüzdanlarının yenilenmesi şarttır.

Uzun yıllar önce konulan bir fotoğrafın, bireylerin şu an ki durumunu yansıtmaması gibi durumlarda da nüfus cüzdanlarının kesinlikle değiştirilmesi gerekir.

Yeni Bir Kimlik Almak İçin Yapılması Gerekenler

Nüfus Cüzdanları yerine alınacak olan yeni kimliğin ismi T.C. Kimlik Kartı dır. Eski nüfus cüzdanını yenilemek için öncelikle Nüfus Müdürlüklerine gidilir. Direk gitmek yerine randevu da almak mümkündür. Randevu alarak gidilmesi, işlerin bir an önce yapılması açısından daha uygun olur. Çünkü; Nüfus Müdürlükleri bazı zamanlar aşırı yoğun olmaktadır. Ve genelde Nüfus Müdürlüklerinde önce randevu alanların işlemleri yapılmaktadır.

Nüfus Cüzdanını Değiştirmek İçin Randevu Almak

Randevu almak için şunlar yapılır;

  1. 199 Çağrı merkezi aranabilir, randevu alınabilir.
  2. Bir diğer randevu şekli ise İnternet’ten başvuru yapılarak randevu talep edilebilir.

Yeni Bir Kimlik Kartı İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Nüfus Cüzdanının, yeni bir kimlikle değiştirilmesi için, birtakım evraklar gereklidir.

Öncelikle eski nüfus cüzdanı götürülmelidir.

Bir tane biometrik fotoğraf gereklidir. Bu biometrik fotoğraf yakın bir zamanda çektirilmiş olması gerekir. Yani 6 ay içinde çekilen bir fotoğraf götürülmelidir. Daha eski fotoğraflar ya da normal çekilmiş fotoğraflar kimlik kartı için kabul edilmemektedir. Buna dikkat etmek gerekir.

Kimlik Yenilerken Herhangi Bir Ücret Ödenir mi?

Nüfuz Cüzdanını yenileme veya Nüfus cüzdanı değiştirme işlemlerinde 25 TL bir ücret ödemesi yapılıyor. Değerli kâğıt bedeli olarak alınan bu 25 TL için, herhangi bir makbuz verilmiyor.

Paylaş