1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır, Tapuda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır, Tapuda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir
tapu islemleri nasil yapilir
Tapuda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

TAPU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR? TAPU’DA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Diyelim ki bir eviniz veya arsanız var ve satmak istiyorsunuz. Bilindiği üzere, taşınabilir varlıklarınız(Menkul) noter huzurunda, taşınmaz varlıklarınız (Gayrimenkul) ise tapu sicil memuru huzurunda olmak kaydıyla satışı ve devri gerçekleştirilebilir. Bunun dışında şahıslar arası yapılmış satışın bir bağlayıcılığı yoktur. Tapu Kadastro Müdürlüklerinde sorunsuz ve hızlı işlem yapmak için güncel bilgileri aşağıda paylaşalım.
Tapu işlemlerinizi şahsen veya noter onaylı bir vekâletname ile yetkili kıldığınız temsilciniz aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunun dışında, güvenliğiniz için iş takibi adı altında hızlı işlem yaptırabileceğini beyan eden aracılara itibar etmemeniz tavsiye edilir.

  1. Tapu daireleri randevu sistemi ile çalışmaktadır. Gerek işlem hızı gerekse karışıklığa mahal vermemek adına geliştirilmiş bu sistemde ALO 181 Tapu çağrı merkezinden veya kurumun http://randevu.tkgm.gov.tr/ web adresinden e-randevu oluşturmalısınız. 
  2. Randevu zamanı danışma masasına, alıcı ve satıcı nüfus hüviyet cüzdanlarını beyan ederek (Kimlik ibrazı önemlidir, aksi halde işlem yapılmamaktadır) birlikte başvurarak Danışma biriminden ön başvuru formu doldurmalıdır. Randevulu gitmenizin bir faydası da sıra numarası alarak beklemenizi önleyecektir. Ön başvuru esnasında tapu aslı, alıcı ve satıcı kimliği başta olmak üzere satılacak varlığa ait olmak üzere bazı evraklar istenilmektedir. İstenilecek evrak listesine kurumun https://randevu.tkgm.gov.tr/tr/Appointment/AppointmentDocuments web adresinden ulaşabilirsiniz. 
  3. İlgili memur ön başvuruyu inceler ve satışa mani bir durum yoksa formda belirttiğiniz cep telefonu numaralarına bir süre sonra SMS (Kısa Mesaj) olarak işleme başlama, harç bilgisi, akit randevusunun verilmesi süreçleri ve varsa eksik evraka ilişkin bildirimler iletilecektir.
  4. Kısa mesajı almanızı müteakiben sadece Devlet Bankalarına olmak kaydıyla (Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank) ilgili harç bedeli ve döner sermaye ücretinizi ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemler genellikle ATM cihazlarından yapılmakta olup banka çalışanları gişelerden işlem yapmamaktadırlar. Bundan dolayı eğer ATM kullanımında zorlanan biriyseniz yanınızda teknolojiye yatkın ve Atm kullanımını iyi bilen bir yakınınızın da olası işinizi kolaylaştıracaktır. Atm’den alacağınız ödeme dekontlarını muhafaza edebilirsiniz, zira sistemde online olarak da ödediğiniz Tapu yetkililerince görünecektir.  
  5. Ödemelerinizi yaptıktan sonra Sms ile size belirtilen randevu saatinde tapu dairesine giderek işleminizi başlatabilirsiniz. 

Görüldüğü üzere bürokratik engellerin bir parça da olsa aşıldığı tapu işlemlerinde sistemli ve takipli bir yol izlediğinizde işleminiz gün içerisinde, yoğunluğa göre belki de 2-3 saat içerisinde tamamlanmış olacaktır.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap