TC Kimlik Numarası ile Maske Alınabilir mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

TC Kimlik Numarası ile Maske Alınabilir mi?

+ - 0
Tc Kimlik Numarası Ile Maske Alınabilir Mi?

Coronavirüs salgınına karşın mücadele hızla sürerken, tc kimlik numarası ile maske alınabilir mi? sorusu pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Virüse karşı alınan tedbirler neticesinde, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılması kararlaştırılmıştı. Ücretsiz maskeler, tc kimlik numarası ile eczanelerden temin edilebiliyor. Peki, ücretsiz maske nasıl alınır? Tc kimlik numarası ile maske temin edilebilir mi? merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Ücretsiz Maske Nasıl Alınıyor?

Koronavirüsle mücadele kapsamında, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşlara eczaneler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımının yapılacağı duyuruldu. Ücretsiz maske almak isteyen vatandaşlar, sms kodu ve tc kimlik numaraları ile maskelerini temin edebilecekler. Vatandaşların öncelikle, telefon ve tc kimlik numaralarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Yapılan kayıt işlemi sonrası, başvuruda bulunanlara sms yoluyla ücretsiz maske alabilecekleri bir kod gönderiliyor.
Tc Kimlik Numarası Ile Maske Alınabilir Mi?

Maske Kodu Nasıl Alınıyor?

Ücretsiz maske başvurusu ve maske kodu başvurusu e devlet sistemiyle gerçekleştiriliyor. E-devlet sistemine girerek bir takım adımlar tamamlandıktan sonra, ücretsiz maske başvurusu yapılabiliyor. Ücretsiz maske kodu almak isteyenlerin takip etmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;
        E-devlet üzerinde bulunan maske başvuru linkine tıklayın.
        Açılan sayfada tc kimlik numarası, adres ve telefon numarası gibi istenilen bilgileri girin.
        Bir sonraki adımda güvenlik amaçlı sorulan matematik sorusunun cevabını kutucuğa yazın.
        Açılan sayfada “Maske Siparişi Ver” butonuna tıklayın.
Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, başvuru yapan kişiye sms kanalıyla bir kod gönderiliyor. Kodu alan vatandaşlar, eczanelerden tc kimlik numaraları ve sms kodlarıyla birlikte ücretsiz maskelerini temin edebiliyor. Ayrıca dileyen vatandaşlar, aile üyeleri için de 5 adet ücretsiz maske başvurusunda bulunabiliyor.

Sms Kodu Alamayanlar Nasıl Maske Temin Edebilecek?

Tc kimlik numarası ve sms koduyla eczanelerden ücretsiz maske temin edilebiliyor. Fakat bazı vatandaşlar başvuruda bulunsa bile, sms kodu alamıyor. Başvuru yapmasına rağmen, ücretsiz maske kodu alamayan vatandaşlar, eczanelere müracaat ederek maskelerini temin edebilecek. Yapılacak kimlik doğrulaması sonrasında, sms kodunu alamayan ya da cep telefonu kullanmayan vatandaşlara da maske verilecek.

Yorum Yap