1. Anasayfa
  2. E-Devlet

T.C. No İle Sgk Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. No İle Sgk Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?
tc kimlik no ile emeklilik sorgulama nasil yapilir

Emeklilik Sorgulama Ne İşe Yarar? Belirli şartları tamamlamış kişilerin artık çalışma hayatına son vermeleri ve emeklilik sürecine geçmeleri gerekmektedir. Çalışma hayatını tamamlamak isteyen kişilerinde bu kriterleri sağlayıp sağlamadığı yetki kurumlarca kayıt altına alınmaktadır. Emeklilik sorgulama işte tam da bu durum için çok önem arz etmektedir. Kişi şartları sağlayıp sağlamadığını ve diğer bir çok bilgiyi bu paneller üzerinden kontrol etmektedir. Sadece emeklilik için de değil emekliliğine çok süre olan ama bu bilgileri merak eden bir çok vatandaş bu bilgilere ulaşabilir.

Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik sorgulama işlemi SGK( Sosyal Güvenlik Kurumu ) tarafından kayıt altına alınmaktadır. Sorgulama ise yine bu kurum üzerinden sağlanmaktadır. Sorgulama yapmak isteyenler için iki seçenek vardır. İlk seçenek olarak T.C. NO İle Sgk Emeklilik Sorgulama mevcuttur, ikincisi seçenek ise Sgk internet sitesi üzerinden sorgulamadır.

T.C. NO İle Sgk Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sadece Tc kimlik numaranızı kullanarak Sgk emeklilik sorgulamak mümkün değildir ancak E-devlet üzerinden bu bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. E-devlet girişi için ise şifreniz gerekmektedir daha önce hiç şifre almadıysanız bu şifreyi Ptt şubelerinden temin edebilirsiniz.

T.C. NO İle E-DEVLET Üzerinden Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-devlet’e giriş sağlayabilmek için öncelikle e-devlet şifreniz olmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi bilmiyorsanız şifrenizi PTT şubelerinden yada yetkili yerlerden ücret karşılığında alabilirsiniz. Ptt şubelerinden şifre almak istediğinizde ilk alacağınız şifre için 2 tl ödemeniz gerekmektedir.

Daha sonra ki şifre işlemleriniz için her şifreye 4 tl ücret alınmaktadır. İlk olarak şifrenizle E-devlete giriş sağladıktan sonra sağ üst köşede yer alan arama kutusuna “Çalışma Hayatım” yazdığınızda çıkan kutucuğa tıklayın. Sizi direkt olarak emeklilik ve 4A bilgilerinizin yazıldığı sayfaya yönlendirecektir.

4a tescili ve emeklilik bilgileri yazan yerine aşağısında yer alan bilgiler sizlerin emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı hatta ne kadar süre sonra emekli olabileceğinizi, ilk olarak işe hangi tarihte başladığınızı, kaç gün çalıştığınızı, kaç gün daha çalışmanız gerektiğini gösterecektir.

T.C. NO İle Sgk Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cevabımız böylelikle E-devlet üzerinden gerçekleşmiş olmaktadır. Başta da belirttiğimiz gibi sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile Sgk emeklilik sorgulamanız mümkün değildir. Bu işlemi sadece E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Emeklilik Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden E-SGK sayfasına yönlendirildiniz dilerseniz yukarıda yer alan butona tıklayarak da siteye ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın üstünde yer alan kutucuklardan “Vatandaş” seçeneğini seçerek bir diğer sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın ortasında da ne zaman emekli olabilirim sekmesinin altında hangi kategoriyi istiyorsanız ona tıklayabilirsiniz. Daha sonra sizlere bir hesap işlemi için bilgiler isteyecektir, bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra emeklilik durumunuzu öğrenebilirsiniz. Sadece T.C. NO İle Sgk Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır ‘ın yanı sıra E-Sgk üzerinde de emeklilik durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Paylaş