1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. TCMB, Aralık Ayı Faiz Kararını Resmen Açıkladı

TCMB, Aralık Ayı Faiz Kararını Resmen Açıkladı

featured

16 Aralık 2021, Türkiye’de tarihe geçen bir gün oldu. Zira bugün kamuoyu ile paylaşılacak iki önemli karar var. Bunlardan birincisi, milyonlarca vatandaşın hayatını doğrudan ilgilendiren 2022 yılı asgari ücret tutarı. Öte yandan; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da (TCMB) 2021 yılındaki son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Şimdiyse bu toplantıdan çıkan karar resmen açıklandı.

TCMB’nin gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, politika faizinin 100 baz puan indirilmesine karar verildi. Bu kararla faiz, yüzde 14’e gerilemiş oldu. Alınan karar, son dönemlerde giderek değer kaybeden Türk lirasının geleceği için hiç olmadığı kadar önemli.

TCMB Başkanı faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı demişti

Tcmb, Aralık Ayı Faiz Kararını Resmen Açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, birkaç hafta önce yaptığı açıklamalarda faiz indirimi yapabilmek için sınırlı alan kaldığını ifade etmişti. Bugün gerçekleştirilen toplantı, o sınırlı alanın biraz daha kullanıldığı anlamına geliyor. Yeni ekonomik model kapsamında düşük faiz yöntemi uygulayan hükümetten gelecek açıklamalar merak konusu…

2021 yılının son PPK toplantısı, dolar kurunu da doğrudan etkiledi. Sabah saatlerinde yeni bir rekor kırarak 15’in de üzerine çıkan dolar/TL paritesi, faiz kararının açıklandığı an itibarıyla 15.30’a ulaştı. Bu durum, beraberinde yeni zamlara ve daha yüksek enflasyona sebep olabilir. Alınan kararın Türkiye için nasıl sonuçlar doğuracağını, birkaç gün içerisinde hep birlikte görmüş olacağız

İçeriği Kaynağından oku: Webtekno

Not : Bu içerik Webtekno internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Kripto Para Sektörü Temsilcileri TBMM'de Bir Araya Geldi
Yorum Yap

Yorum Yap