1. Anasayfa
  2. Bilgi

TOGG fiyatı ne olacak? Bu zamana kadar yapılmış açıklamalar

TOGG fiyatı ne olacak? Bu zamana kadar yapılmış açıklamalar

Türkiye’nin otomobili TOGG için geri sayım tüm hızıyla sürüyor. 29 Ekim’de TOGG Gemlik Kampüsü’nde gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı etkinliğin ardından birçok kişi “TOGG fiyatı ne olacak” sorusunu merak ediyor. TOGG fiyatı ile ilgili bugüne kadar birçok değerlendirme yapıldı. Kesin olan şu ki, henüz TOGG’un SUV ve diğer modellerinin fiyatı belli değil. Ancak yapılan açıklamalar, TOGG fiyat tahminlerini yapmamızı sağlıyor. TOGG fiyatı ile ilgili merak edilen her şeyi ele aldık.

TOGG ne zaman piyasaya çıkacak?

Temelleri birkaç yıl önce atılan TOGG, uzun süren markalaşma döneminin ardından geçtiğimiz günlerde seri üretime başladı. TOGG’un açılış töreni görkemli bir şekilde gerçekleşti. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, TOGG ne zaman satışa çıkacak sorusunu, 2023’ün ilk çeyreği sonunda olarak yanıtladı. Yani TOGG’u, 2023 Mart ayında yollarda göreceğiz. Bununla birlikte, yerli otomobil piyasaya çıkmadan bir ay önce ön satışa çıkacak.

Lansman töreninde, TOGG’un C-SUV modelinin renkleri de açıklanmıştı. Yerli otomobilin renkleri, Türkiye’nin farklı bölgelerinden ilham alıyor. Oltu, Anadolu, Gemlik, Pamukkale ve Kapadokya renkleri TOGG’un lansman renkleri oldu.

TOGG ön satış tarihi ne zaman?

TOGG, Devrim otomobilinin 60 yıl sonrasında hayata girecek bir yerli otomobil olarak, önemli bir adım. Bu nedenle TOGG’a yoğun bir ilgi var, birçok kişi Sahibinden’de, TOGG alacağı için aracını satışa çıkardığını yazdı. Peki TOGG nasıl alınır?

Bu sorunun yanıtını, kampüs açılış töreninde Erdoğan yanıtladı. Ön satış, 2023’ün Şubat ayında başlayacak. TOGG fiyatı da, 2023’ün Şubat’ında açıklanacak. Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, arabanın fiyatının henüz belli olmamasıyla ilgili olarak “Hiçbir otomobil şirketi, araç yola çıkmadan 5-6 ay önce fiyat veremez” demişti.

TOGG bu fiyata satılabilir!

2023’ün Mart ayında satışa çıkacak TOGG’un C-SUV modelinin iki farklı paketle satışa çıkması bekleniyor. Elektrikli otomobil, 500 kilometre ve 300 kilometre menzilli olmak üzere iki seçenek içerecek. TOGG fiyatında belirleyici bir kriter de ÖTV dilimi olacak. TOGG’un en düşük ÖTV dilimine alınması, araca yönelik ilgiyi artırabilir.

Elektrikli ve SUV otomobillerin ortalama fiyatlarına bakıldığında, TOGG’un 900 bin TL ile 1 milyon TL arasında fiyata sahip olması bekleniyor. Fiyatla ilgili CEO Karakaş’ın verdiği bir diğer detay da “rekabetçi bir fiyat” detayıydı. TOGG’un bu segmentte, 1 milyon TL altında bir fiyatla satışa çıkması, otomobili rekabetçi kılacak.

TOGG ortaklarından Tuncay Özilhan’ın, TOGG yüzde 10 ÖTV diliminde kesinlikle kalacak açıklaması da oldukça önemli. ÖTV’nin düşük kalması, TOGG’un daha ulaşılabilir olmasını sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise doğrudan TOGG için bir fiyat vermedi ancak “bankaların kredi desteği sağlayacağını” belirtti. Uygun bir faiz oranı ile TOGG kredisi veren bankalar, yerli otomobili satın almak isteyenler için avantajlı olabilir.

2023’te kaç adet TOGG üretilecek? Şarj istasyonları ne durumda?

Araca yönelik talepler ve aracın üretim sayısı da, fiyat üzerinde etkili olabilecek diğer bir kriter. TOGG yetkililerine göre, 2023 yılı içinde üretilmesi beklenen otomobil sayısı yaklaşık 17 bin ile 18 bin arasında olacak. Bu sayınının yalnızca C-SUV için verildiğini de eklemek gerekiyor. Sedan ve Coupe modellerle birlikte, TOGG’un yıllık üretimi artabilir. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesinin 100 binin üzerinde olması, 2024 ve sonrasında çok daha yüksek sayıda TOGG’un üretilebileceğini gösteriyor. Merak edilen konulardan biri de, elektrikli otomobil için şarj istasyonu ağının ne kadar gelişmiş olduğu. TOGG Türkiye’nin çeşitli noktalarında 1000 adet şarj istasyonu kurma hedefine sahip. Markanın şarj istasyonları Trugo olarak adlandırılacak. TOGG’un bu konuda Shell ile işbirliği yapması, geniş bir şarj ağının olmasını sağlayacak.

Paylaş