1. Anasayfa
 2. Dizi

Tokyo Ghoul Karakterleri

Tokyo Ghoul Karakterleri
Tokyo Ghoul Karakterleri 1
21

Tokyo Ghoul karakterleri, son zamanlarda pek çok kişinin araştırdığı ve ilgisini çeken karakterler arasındadır. Bu karakterlerin analizini yapmadan önce, Tokyo Ghoul nedir, bunu açıklamak gerekir. Tokyo Ghoul, bir animedir. Sui Ishida tarafından oluşturulmuş bir manga dizisidir. Aslında bu anime, Weekly Young Jump dergisinde 3 yıl boyunca yayınlanmıştır. Daha sonra 14 cilt olacak şekilde bir araya toplanmıştır.

Tokyo Ghoul Nasıl Bir Animedir?

Tokyo Ghoul dizisinin konusu şu şekildedir: Tokyo şehrinde cinayetlerin hızla artmasının bir sebebi vardır. Şehirdeki Ghoul adı verilen hem kendi cinsi ile hem de insan eti ile beslenen varlıklar cinayetleri işlemektedir. Bu varlıkların dış görünüşleri insana benzese de aşırı açlık durumlarında vücutlarında birtakım değişiklikler olmaktadır.

Ghoullar insan eti ya da başka bir Ghoul yemek dışında farklı bir yiyecek ile beslenemeyen bir türdür. Bu türdeki varlıklar çok aç olduklarında gözleri kırmızıya dönüşmektedir. Buna ek olarak bu varlıkların “kagune” adı verilen saldırmaya yarayan parçaları vardır. Ghoullar çok aç olduklarında gözleri kırmızıya dönüşür ve kaguneleri ile birlikte yemeklerini avlarlar.

18 yaşındaki Ken, hoşlandığı kız olan Rize Kamishiro ile bir yerde buluşur. Fakat daha sonra Rize Ken’e saldırır. Rize bir Ghoul’dur. Bu saldırı gerçekleşirken Rize’nin üzerine demir yığınları düşer ve Ken son anda kurtulur. Ken’i hayata bağlamak için Rize’nin organları Ken’e nakledilir. Daha sonra Ken, bir Ghoul olan Rize’nin organlarına sahip olduğu için yarı insan – yarı Ghoul olan bir yaratığa dönüşür.

Tokyo Ghoul Karakterleri
Tokyo Ghoul Karakterleri

Tokyo Ghoul Karakterleri

Tokyo Ghoul karakterleri, pek çok insan tarafından merak edilen ve araştırılan karakterler haline gelmiştir. Bunun sebebi, animenin bir anda çok popülerleşmesidir. Tokyo Ghoul animesinde yer alan çok fazla karakter olsa da, en çok karşımıza çıkan 7 karakter bilinmektedir. Bu 7 karakter şunlardır:

 1. Kaneki Ken
 2. Rize Kamishiro
 3. Uta
 4. Touka Kirishima
 5. Juuzou Suzuya
 6. Shuu Tsukiyama
 7. Nagachika Hideyoshi

Kaneki Ken

Tokyo Ghoul karakterleri arasında en bilinen karakterdir. Bunun sebebi, animenin başrolü olmasıdır. Kaneki Ken, 18 yaşında insan olarak dünyaya gelmiş birisidir. Daha sonra hoşlandığı kişi olan Rize tarafından saldırıya uğramıştır. Bu saldırının sebebi, Rize’nin bir Ghoul yani insan eti ile beslenen bir varlık olmasıdır. Kaneki Ken, bu saldırıdan kurtulabilmek için acil bir şekilde ameliyat edilmek zorunda kalmıştır. Ameliyatı yapacak olan doktor, ghoullar hakkında bilgisi olan bir doktordur. Bu fırsattan istifade ederek doktor, yarı baygın olan Rize’nin kagune adı verilen bir parçasını Kaneki Ken’e nakleder. Doktor bunu bir deneyi gerçekleştirmek için yapmaktadır. Doktorun amacı, yarı insan – yarı ghoul olan bir varlık üretmeye çabalamaktadır.

Ken, başına ne geldiğinden habersizdir. Ameliyat sonrası evine döndüğünde normal yiyecekleri yerken midesinin bulandığını ve kustuğunu fark eder. Böylece kendisinde bir sorun olduğunu ilk bu şekilde anlar. Daha sonra zamanla Ken, kagüne kullanma gücünü kazanmaya başlar. Fakat kendisi de bir insan olduğu için ve oldukça ahlaklı bir karakter olduğu için başka insanları yemeyi reddeder. Bu açlığı bastırmak için Ken sürekli kahve içme yoluna başvurur. Fakat bu da Ken’i belli bir seviyeye kadar idare eder ve Ken yalnızca zorunlu kaldığı zamanlarda insan eti ile beslenir.

Ken, yarı insan – yarı ghoul olduğu için diğer ghoullar gibi iki gözü değil, yalnızca tek bir gözü kırmızıya döner. Ken insanları ghoullardan korumak için birkaç kişi ile bir araya gelir ve bu amaç uğruna savaşmaya başlar.

Rize Kamishiro

Hoşlandığı çocuğa saldıracak kadar aç gözlü ve acımasız olan Rize, oldukça olağan dışı bir karakterdir. Rize, hayatı deli dolu yaşamayı tercih eden oldukça hareketli bir karakterdir. Kendi zevkine de oldukça düşkündür. Bu nedenle Rize, gerek ghoul gerekse insan eti yemeyi istediği zaman gerçekleştirir. Bu dürtü karşısında savaşmayı tercih etmez. Bu nedenle etrafındaki kişiler Rize’ye obur lakabı takmıştır. Rize, sürekli olarak insan eti ile beslendiği için oldukça güçlü bir ghoul haline gelmiştir. Bu nedenle ghoullar arasında bilinen en güçlü varlıklardandır. Rize’nin aslında kendi ismini kimseye söylemediği, kimliğini gizlediği hakkında iddialar da mevcuttur.

Uta

Tokyo ghoul karakterleri arasında farklı bir özelliğe sahiptir. Uta, ghoulların yüzlerini gizlemelerine yarayan maskeleri üreten kişidir. Itori ve Renji Yomo’nun eski arkadaşı olan Uta, HySy Artmask Studio’nun sahibidir. Uta görünüş olarak diğer ghoullara benzer özelliktedir. Fakat artistik ve sanatsal bir hali de vardır. Vücudunun pek çok bölgesinde dövmesi bulunan Uta, ghoul olmak dışında bu dövmelerden dolayı daha ürkütücü bir haldedir. Ayrıca Uta’nın yüzünde de piercingler mevcuttur. Ken yarı insan – yarı ghoul olduğunda Ken’e de maske yapan kişi Uta’dır. Bu nedenle aslında bakıldığında yardımsever, arkadaş canlısı bir ghouldur. Pek çok dövmeden biri olan boynundaki dövme Yunancadır ve “Ne seninle, ne de sensiz yaşayabilirim.” Anlamına gelmektedir.

Touka Kirishima

Touka insanlara hayran olan bir ghouldur. Bu nedenle en yakın arkadaşı da bir insandır. Arkadaşının yaptığı yemekleri sırf onu kırmamak için acı çekmesine rağmen yemektedir. İnsanlara değer veren Touka, bir zamanlar Ken’e de yardım etmiştir. Ayrıca insanların güvenliği için de elinden geleni yapmaktadır.

Tavşan şeklinde maskesi olduğu için ghoul yakalamaya niyetli olan CCG dedektifleri ona Tavşan adını vermiştir. Touka’nın aslında oldukça sinirli bir yapısı da vardır. Bir erkek kardeşi olan Touka’nın erkek kardeşiyle arası hiç iyi değildir.

Juuzou Suzuya

Ghoul dedektiflerinden olan Juuzou, 3. Kademe yüksek derece bir dedektiftir. Çocukken bir ghoul tarafından işkenceye maruz bırakılan Juuzou, bu nedenle acı çekmeye oldukça bağışıklık kazanmış bir karakterdir. Ghoul öldürmekten hiçbir şekilde çekinmemektedir. Hatta bu işini zevk ile yapmaktadır. Cinsiyet konusunda pek ipucu vermeyen bir erkek olan Juuzou, trend olduğu için dudaklarına ve vücudunun başka yerlerine dikiş atmayı sevmektedir. Juuzou’nun hayali çok daha başarılı bir ghoul dedektifi olmaktır.

Tokyo Ghoul Karakterleri
Tokyo Ghoul Karakterleri

Shuu Tsukiyama

Shuu Tsukiyama, Gurme olarak adlandırılan, oldukça aç bir ghouldur. Bu özelliği nedeni ile Rize ile oldukça yakındır. Yemek zevkini eleştiren kişilere karşı çok serttir. Dilediği zaman dilediği insanı yemeyi tercih eden Shuu, Kaneki Ken’i de yemek istemektedir. Fakat bunu bir türlü başaramamıştır. Oldukça entelektüel bir yapısı olan Shuu, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca konuşarak kişileri etkileyebilmektedir. Aynı zamanda Avrupa edebiyatına da oldukça ilgi göstermektedir.

Nagachika Hideyoshi

Tokyo Ghoul karakterleri arasında insan olan Nagachika, Kaneki Ken’in en iyi arkadaşıdır. Nagachika Hideyoshi’nin soyadından ötürü ona Hide şeklinde hitap edilmektedir. Hide’ın insanlar üzerinde çok iyi bir gözlem yeteneği olduğu söylenebilir. Ken’e pek çok konuda yardım eden oldukça iyi kalpli bir insandır.

Tokyo Ghoul animesinin karakterlerinin her biri birbirinden özel özelliklere sahiptir. Bu nedenle anime, pek çok kişi tarafından sevilmektedir. Tekdüze olmayan, ilgi çekici karakterlere sahip olan Tokyo Ghoul, her geçen gün çok daha fazla insanı kendisine çekmeyi başarmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (21)

 1. 15/04/2024

  Rizenin aslında iyi mi kötü mü olduğunu düşünüyorsunuz? Ben karmaşık hissediyorum.

 2. Rize Kamishiro, gerçekten dehşet verici bir karakter değil mi ya? Ne düşünüyorsunuz?

 3. 06/04/2024

  Kaneki Kenin hayatındaki en büyük etki, Rize Kamishironun ölümüydü. Onun ölümü Kanekinin dönüşümünde büyük rol oynadı ve onu karanlık bir yola sürükledi. Rizenin etkisi, Kanekinin insanlığını yitirmesinde belirleyici bir faktördü. Bu konuda başka bir görüş mü var?

 4. Rize Kamishironun gerçekten de çarpıcı bir karakter olduğunu düşünüyor musunuz? Tartışalım!

 • 12/02/2024

  Rize Kamishironun gerçekten çarpıcı bir karakter olduğunu düşünmüyorum. Karakter gelişimi zayıf ve sığ kalıyor. Tartışmaya açık olabiliriz, ancak benim görüşüm bu yönde. Siz ne düşünüyorsunuz?

 • Kaneki Kenin Rize Kamishiro ile olan ilişkisini daha detaylı inceleyebilir miyiz?

 • 07/11/2023

  Rizenin gerçekten kötü mü yoksa sadece zor durumda mı olduğunu düşünüyorsunuz?

  • 07/11/2023

   Rizenin durumu kötü, yalnızca zor durumda olduğunu düşünmek saflık olur. Gerçeklerle yüzleşmek gerek. Görmezden gelmekle sorunlar çözülmez. Gerçekleri kabul etmek ve çözüm yolları aramak daha mantıklı olur.

 • 07/11/2023

  Rize Kamishironun gerçekten karanlık bir karakter olduğunu düşünüyor musunuz?

 • Kaneki Ken mi yoksa Rize Kamishiro mu daha güçlü? Tartışmaya açık bir konu!

  • 22/09/2023

   Kesinlikle Rize Kamishiro daha güçlü. Kanekinin gücü etkileyici olsa da, Rizenin vahşi doğası ve acımasızlığı onu daha üstün kılıyor. Kanekinin duygusal zayıflıkları varken, Rize tam bir avcı. Güçlerini karşılaştırırken, Rize açık ara önde.

 • Rize Kamishiro karakterinin gizemini çözmek için daha fazla ipucu aramalıyız, değil mi?

 • 23/08/2023

  Kanekinin Rizeyi öldürmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İhanet mi yoksa korunma refleksi mi?

 • 21/08/2023

  Rize Kamishironun gerçekten kötü bir karakter olup olmadığına ne dersiniz?

  • 22/08/2023

   Kesinlikle kötü bir karakter. Eylemleriyle masum insanlara zarar veriyor ve kendi çıkarları için her türlü kötülüğü yapıyor. İyi niyetli bir karakter olmadığı açıkça ortada. Onun kötü olduğunu düşünmeyen var mı hala?

 • Rize Kamishironun gerçekten kötü bir karakter olduğunu düşünüyor musunuz?

  • 21/08/2023

   Tabii ki hayır! Rize Kamishiro sadece derinlikli ve karmaşık bir karakter. Onun kötü yanları var ama aynı zamanda birçok insanın anlayamadığı nedenleri ve duyguları da var. Karakter analizi yapmadan önce daha fazla düşünmek gerekir.

 • Tokyo Ghoul’u hep duyardım ama ilk kez bu kadar doyurucu bilgiye sahip oldum. Bence Tokyo Ghoul rakipsiz bir efsane

 • Anime dünyasında oldukca ilgi gören karakterlerden

 • Şuan izlemekte olduğum bir anime ve aşırı iyi kaneki müthiş daha fazla görsek daha iyi olur hatta ama bazen insanı çıldırtabiliyor karakterler çok acımasız olabiliyor

 • 05/10/2021

  bu animeyi geçen yaz çok severek izlemiştim, en sevdiklerimden biri diyebilirim. Hakkında türkçe açıklamalar zor bulunuyor, o yüzden bu yazıya denk geldiğime çok sevindim. Karakterler hakkındaki bu güzel açıklamalar için teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Umarım kısa zamanda tokyo ghoul ile ilgili başka yazılar da gelir…

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir