1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Tüm Kamyon ve Otobüsler 2040 Sonrası ‘Çevre Dostu’ Olacak

Tüm Kamyon ve Otobüsler 2040 Sonrası ‘Çevre Dostu’ Olacak

featured

Dünya genelinde geçtiğimiz birkaç gündür kıymetli bi aktiflik gerçekleşiyor. İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleşen ve bu sene 26. düzenlenen İklim Tepesi’nde gezegenimizin geleceği için arka arda kararlar alınıyor; olağan ki bir yandan da tenkitler yağıyor.

İklim kriziyle uğraş etmek için bir ortaya gelen önderlerin hepsinin özel jetleriyle gelmesinin topa tutulduğu aktiflikte, bir yandan da karbon salınımını azaltmaya, kuraklık riskiyle çaba etmeye dair tahliller aranıyor. Alınan kararlardan biri ise bugün ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülke ortasında alındı.

2040 sonrası tüm yeni kamyon ve otobusüler etraf dostu olacak:

Tüm Kamyon Ve Otobüsler 2040 Sonrası 'Çevre Dostu' Olacak

Hollanda’nın teşebbüsüyle, ülkemizin de ortalarında olduğu bu 13 ülke, 2040 yılından sonra tüm yeni kamyon ve otobüslerin elektrik ya da hidrojen üzere sürdürlebilir güçler ile çalışacağı konusunda karar kıldı. Ayrıyeten 2050 yılına kadar tüm otobüs ve kamyonların karbondioksit salımınının sıfıra indirilmesi de planlanıyor. Bu doğrultuda 2030 yılına kadar yeni satılan tüm kamyon ve otobüslerin en az yüzde 30’u etraf dostu ve karbondioksit yaymayacak biçimde üretilecek.

Mutabakata katılan ülkeler ise Türkiye, Uruguay, Avusturya, Kanada, Şili, Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Lüksemburg ve İngiltere. Hollanda, mutabakata dahil olmayan ülkelere de iştirak daveti yaparak tahlile ortak olmaya davet etti.

Hollanda’nın teşebbüsüne ülkelerin yanında büyük şirketler de dayanak verdi. İştirak ve dayanak kararını açıklayan ülkeler ortasında Unilever, IKEA, Volvo, Scania, UPS, Amazon üzere şirketler yer aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap