1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Her gün 1 fincan Türk kahvesi içmek neye iyi gelir?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Her gün 1 fincan Türk kahvesi içmek neye iyi gelir?

featured

Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan Türk kahvesi, yeme içme kültürünün en geleneksel ve karakteristik lezzetidir. Yüzyıllardır severek tüketilen Türk kahvesinin insan bedenine de oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Her gün düzenli ve ölçülü miktarda tüketilmesi, birçok hastalıktan korumaktadır. Aşırı tüketildiğinde ise vücut dengesini bozarak sağlığı riske atmaktadır. Bundan dolayı dikkatli ve ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran özelliği ise demlenerek değil pişirerek hazırlanmasıdır. Türk kahvesinin tam kıvamında ve lezzetli olması için en fazla 3-4 gün saklanması gerekir. Çekilmiş ya da ambalajı açılmış Türk kahvesinin lezzetini kaybetmemesi için en fazla 1 haftada tüketilmesi önerilmektedir. 

Yapılan araştırmalarda her gün düzenli olarak Türk kahvesi tüketmek gün içinde enerjinin yükselmesine ve odaklanmayı arttırdığı belirtilmektedir. Dopamin ve serotonin seviyesini yükselterek ruh haline olumlu etki eder. Türk kahvesi faydalarına değinmeden önce kahvenin şekersiz içilmesine dikkat edilmelidir. Gündelik hayata olumlu etkilerinin yanında uzun vadede birçok hastalığa karşı korumaktadır. Her gün Türk kahvesi içmenin faydaları şöyledir:

 • Kahve, antioksidan kaynağı bir besin olmasından dolayı hücrelerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamaktadır. 

 • Ölçülü miktarda tüketilmesi durumunda kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kalp hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir. 

 • Kahve, serotonin hormonu salgılamaya yardımcı olduğundan depresyona girme oranını azaltmaktadır. 

 • Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. 

 • Kalın bağırsak kanserine yakalanma oranını düşürmektedir. 

 • Baş ve eklem ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

 • Vücuda enerji vererek gün içinde daha zinde kalmayı sağlar

 • Kalp ve damar sağlığını korur

 • Metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Kabızlık gibi sorunların hafiflemesine yardımcı olarak kilo vermeyi hızlandırmaktadır.

 • Kafein, algıların açılmasına yardımcı olur. Dikkat dağınıklığına iyi gelir. 

Her besin ne kadar faydalı olursa olsun aşırı tüketilmesi vücuda faydadan çok zarar vermektedir. Tükr kahvesi de aynı şekilde gün içinde 1-2 fincandan fazla içilmesi durumunda uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Kaliteli ve verimli gece uykusu alamayan kişilerin gün içinde daha yorgun ve bitkin hissetmelerine neden olabilir. Ayrıca kalp ritmini bozduğundan kalp hastalıklarına sebep olur. Bundan dolayı Türk kahvesi içerken daha dikkatli ve ölçülü tüketmeleri gerekmektedir. 

Karbonhidrat (g) 0.06

Protein (g) 0.42

Yağ (g) 0.52

Lif (g) 2.63

Kolesterol (mg) 0

Sodyum (mg) 0.82

Potasyum (mg) 70.2

Kalsiyum (mg) 9.22

Vitamin A (iu) 0.04

Vitamin C (mg) 0

Demir 0.69

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap