1. Anasayfa
  2. Bilgi

Turkcell Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Hesaplama

Turkcell Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Hesaplama

Turkcell herkes tarafından beğenilen operatörlerden bir tanesidir. Önceden sadece kontörlü kullanım varken kontör yükleyen rahatlıkla sevdikleri ile iletişime geçebiliyordu. Fakat teknolojinin gelişmesiyle sonradan çıkan faturalı hatlar, taahhüt name de gerektirmeye başladı. Bunun sebebi aslında basit. Taahhüt gerektiren tarifeler daha indirimli ve avantajlı olmaktadır. Bu yüzden de bu avantajın getirisi olarak operatör karşı taraftan bir söz alır. Aksi takdirde zarara girebilir. Bu yüzden de faturalı hatlarda veya evden internet hizmetlerinde taahhüt yapılır.

Taahhüt Ne Demektir?

Taahhüt aslında Türkçeye Arapçadan katılan bir kelimedir. Kökü ahd kelimesinden gelir. Ahd kelimesi söz, ahid, akid anlamlarına gelir. Taahhüt de karşılıklı anlaşma ve sözleşme metni demektir. Hat veya internet kullanıcısı ile operatör sahipleri arasındaki anlaşmanın adı taahhüttür. Taahhütte aynı zamanda karşılıklı menfaate bulunur. İki tarafın yararına olan bir anlaşma biçimidir. Yani Turkcell de hem kullanıcıya indirim sağlanarak avantajlı paketler verilir, hem de operatöre bunun karşılığında belirli ve düzenli ödenek verileceğinin sözü alınır.

Taahhüt Bulunan Hatlar Tercih Edilmeli Mi?

Tabi ki taahhüt gerektiren paketlerin tercih edilip edilmeyeceği kişiye bağlıdır. Taahhüt uygulanan ve istenen paketler müşteri için oldukça avantajlı paketler olarak kurulur. Avantajla beraber fiyatta indirimde vardır. Kişi bu indirimden faydalanmayı elbette ister. Fakat indirime ve avantaja odaklanarak diğer yönlerini incelemeyi de unutmamalıdır. Taahhütte belli kurallar vardır. Bunların en çok bilinmesi gereken önemli kural da, taahhüt süresinde o paketten ayrılmama sözü veriyor olmasıdır. Aynı zamanda her ay belli vakitlerde ödenmesi gereken bir fatura olacaktır. Bu şekilde bir düzen içine girmek sorun olmuyorsa taahhütlü paketler tabi ki tercih edilmelidir. Fakat kişi bu konuda kendisine güvenmiyorsa tercih etmemesi ve istediği zaman kontör yükleyerek hattı kullanması daha uygun olur.

Taahhütler De Bilinmesi Gereken Şartlar 

Taahhütlerin en önemli şartı, belirlenen süre zarfı içerisinde o paket üzerinde veya hat üzerinde kalmaktır. Bunun yanı sıra her ay belirlenen günler içerisinde ödenecek bir fatura bulunur. Faturanın da zamanı geldiğinde geciktirmeden ödenmesi istenir. Aksi takdir de faturaya cüzi miktar da olsa faiz katılabilir. Özellikle muhafazakâr insanlar faizin azına bile karışmamak ve kaçınmak istiyorsa faturasının son ödeme tarihine dikkat etmelidir. Kontörlü hatlarda tabi ki böyle bir durum söz konusu değildir. İstenilen zamanda istenilen kontör yüklenir ve ona göre kullanım gerçekleşir. Ayrıca faturalı hatlarda bilinmesi gereken bir diğer husus ise, paket aşımında ek bedel ödenmesi gerektiğidir. Anlaşmalı paketinizin sınırını fark etmeden veya bilerek aşarsanız, sözleşmenin üzerinde kullanım gerçekleştiği için ek ücret paketinize yansır.

Taahhütlü Paketten Çıkılır Mı?

Açıklandığı gibi taahhütlü paketlerin belli bir süresi bulunur. Fakat kişide beklenmeyen bir durum oluştuğu vakitte paketten süresi dolmadan ayrılmak isteyebilir. Bu da operatör için mümkündür. Yani “1 yıllık sözleşme yapıldı, dolana kadar çıkamazsın ” gibi bir zorlama kullanıcıya uygulanmaz. Fakat sözleşme her iki tarafın lehine yapıldığı için burada operatör zarara gireceğinden, istenen farklı bir durum olacaktır. O da vakit dolmadan paketten ayrılmak isteyen kişinin cayma bedeli ödemesidir. Taahhüdü sonlandırmak isteyen kişi cayma bedelini ödeyerek ayrılabilir.

Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Cayma bedelini müşteri değil operatör sistematik olarak hesaplar. Aslında taahhüt name de bunların hepsine yer verilmiştir. Orada da belirtildiği gibi, cayan müşterinin paket kullanım süresinden ne kadarı kalmışsa, paketin indirim, cihaz gibi ücretleri ile kalan süre hesaplanır ve müşterinin faturasına eklenir. Yani kişi örneğin 50 tl faturalı bir paket kullanıyorsa ve bunun için 12 aylık anlaşma yaptıysa, fakat anlaşmanın bitimine 5 ay daha olduğu halde ayrılmak istiyorsa fatura bedeli olan 50 ile kalan 5 ayın toplam ücretlerini ödemek zorunda kalır.

Taahhütname Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Bir kişi taahhütname içeren bir fatura kullanmak için karar verdiyse mutlaka taahhütnameyi okumalıdır. Orada yazan şıkları anladığından emin olmalıdır. Bunların yanı sıra kendisinin geleceği de planlı olmalıdır. Yani taşınma gibi ya da faturayı ödeyeceği paranın ilerde kesileceği gibi bir durum söz konusu olacaksa taahhütlü bir pakete geçmemesi kendisi için faydalı olur.

Paylaş