1. Anasayfa
 2. Bilgi

Türkiye’de En İyi Üniversiteler

Türkiye’de En İyi Üniversiteler

Türkiye, üniversite okumak için en güzel ülkelerden birisidir. Dünya genelinde sıralanan sıralamalara göre bu liste içerisinden birden fazla Türk üniversiteler bulunmaktadır. Öğrencilerin bu konuda en yoğun olarak üniversite seçimi yaptığı şehir İstanbul ve Ankara’dır. Özellikle her sene sıralanan sıralamalara göre Türkiye’de en iyi üniversiteler sıralanmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi

Son açıklanan Türkiye’de en iyi üniversiteler sıralamasına göre en iyi alanda bulunan üniversite Hacettepe üniversitesidir. Hacettepe üniversitesinin içerisinde yer alan onlarca bölümle birlikte her sene binlere öğrenci bu üniversiteye girmektedir. Üniversitenin bu denli başarılı olarak adlandırılmasının nedeni akademik çalışmaların bol olması ve aktif bir şekilde çalışma yapmasıdır. Üstelik ülke çapında çok ünlü olan birkaç bölümü bulunuyor. Özellikle öğrencilerin birçoğu Tıp bölümü için Hacettepe üniversitesine başvurmaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta doğu teknik üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında ikinci sırada gösterilir. Üniversitenin uzun yıllardır popüler olmasının sebebi kaliteli ve çağdaş bir eğitimin verilmesinden dolayıdır. Ankara ilinde yer alan bu üniversiteyle birlikte öğrenciler içerisinde yer alan onlarca bölüm için her sene başvuru yapar. Yalnızca Türkiye’nin değil Dünyaca ünlü değerlendirme kuruluşları tarafından açıklanan sıralamalara göre kendisine yer bulabilen bir üniversitedir. 1959 yılında kurulan bu üniversite ülkemizde birçok ilke imza atmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul teknik üniversitesi, açıklanan en son sıralamaya göre üçüncü sırada yer almaktadır. Akademik çalışmalar, öğretim görevlilerin kalitesi ve üniversitenin aktif çalışmaları gibi değerlendirmeler yapılarak üniversitelere not verilir. Özellikle İstanbul teknik üniversitesi içinde yer alan birçok bölüm öğrenciler tarafından yüksek puanlarla tercih edilmektedir. Mühendislik bölümleri ve daha birçok bölüm tercih edilmektedir. İTÜ, Osmanlı döneminde bir mühendislik eğitiminin verilebilmesi için açılmıştı.

İstanbul Üniversitesi

Açıklanan sıralamalara göre en iyi dördüncü üniversitedir. Kuruluşunun 1453 yılında ve modern tarihte 1933 yılında yapılan İstanbul üniversitesi, kaliteli ve çağdaş eğitimiyle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasındadır.

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

 1. Hacettepe Üniversitesi
 2. ODTÜ
 3. İTÜ
 4. İstanbul Üniversitesi
 5. Koç Üniversitesi
 6. Ankara Üniversitesi
 7. Boğaziçi Üniversitesi
 8. Ege Üniversitesi
 9. Bilkent Üniversitesi
 10. Gebze Teknik Üniversitesi
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir