1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Türkiye’de Evini Yeterince Isıtamayanların Oranı Açıklandı

Türkiye’de Evini Yeterince Isıtamayanların Oranı Açıklandı

featured

Türkiye’de son aylarda ani ve önemli bir halde artan enflasyon ve kur, soğuk kış aylarına girerken bu yıl vatandaşların şimdiden gelecek faturalardan korkmasına neden oldu. Sırf son iki yılda %42,3 yükselen doğal gaz fiyatları, son artışlar nedeniyle de kasım ayının başında sanayi aboneleri için %48,40 oranında zamlanmıştı. Bu, direkt tüketiciye ulaşmasa da üreticilerin maliyetini artırdığından her alanda karşımıza çıkacak bir zamdı.

Doğal gaz fiyatlarına yeni artırım gelip gelmeyeceği merak konusu olmaya devam ederken halihazırda yüksek fiyatlar, vatandaşı konutunu gereğince ısıtmaktan kaçmaya zorluyor. Faturanın daha düşük gelmesi için kombisini kısan vatandaşların tüm vatandaşlara oranıysa ürkütücü düzeyde. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) bilgilerine nazaran Türkiye’de neredeyse her 5 vatandaştan 1’i konutunu gereğince ısıtamıyor.

Türkiye, listenin 7. sırasında:

Türkiye’de Evini Yeterince Isıtamayanların Oranı Açıklandı

Eurostat’ın 2019 datalarına nazaran Türkiye’de halkın %19,2’si meskenini gereğince ısıtamıyor. Avrupa Birliği’nde 2019 datalarına nazaran meskenini en fazla ısıtamayan ülkeyse %40,2’lik oranla Kosova. Arnavutluk’un %36,8’le ikinci, Kuzey Makedonya’nın %33,1’lik oranla üçüncü olduğu listede bu oranın en düşük olduğu ülkeyse %0,3’lük oranla İsviçre.

  • Datalara nazaran 2019 yılında Avrupa Birliği’nin genelinde konutunu gereğince ısıtamayanların oranıysa %6,9.
  • Bu bilgilerden bu yana doğal gaz fiyatlarının %42,3 oranında yükseldiğini hatırlatalım.

Doğal gaz faturalarının yüksek gelmemesi için Bakan’ın yaptığı açıklama:

Türkiye’de Evini Yeterince Isıtamayanların Oranı Açıklandı

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı enteresan açıklamayla gündeme gelmişti. Bakan, elektrik ve doğalgaz faturalarını düşürmenin ‘formülünü’ şu halde açıklamıştı: “Konutlarımızda bilhassa 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede konutunuzu ısıtmanın aylık faturanıza tesiri yüzde 7 olur. Yazın da şayet klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var.

  • Avrupa’da 2019 ila 2021 yılları ortasında elektrik ve doğal gaz fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye.
Yorum Yap

Yorum Yap