1. Anasayfa
 2. Bilgi

Uçuk Nasıl Geçer Doğal Yollarla Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır

Uçuk Nasıl Geçer Doğal Yollarla Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır
ucuk nasil gecer dogal yollarla tedavisi
1

Uçuk, birçok kişide en azından bir defa ortaya çıkmış, ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Bu yazımızda uçuk nedir, uçuk neden olur, uçuk nasıl geçer, uçuk tedavisi ve uçuk nasıl önlenir konularını araştırdık.

Uçuk Nedir? Uçuk Neden Olur?

Özellikle ağız, burun ve çevresinde oluşan uçuk, rahatsızlıklık verici ve sancılı bir durumdur. Uçuk, deride görülen virütik bir enfeksiyondur ve sıvı dolu kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Uçuk, kuru ve kabuklu ise bulaşıcı değildir ancak uçuktan sıvı olarak iltihap akıyorsa bulaşıcıdır.

Uçuk oluşumunun en yaygın nedeni herpes virüsüdür. Hormonal değişiklikler, stres, depresyon, korku ve kabus görme gibi durumlar uçuk neden olur sorusunun cevabıdır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında, yorgunluk ve uykusuzluk durumlarında da uçuk oluşumu görülür. Uçuk virüsü iltihap oluşturur ve çoğu zaman yerleşir.

Ay Burcu Uyumu Hesaplama 2021

Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Uçuk tedavisinin bir çok doğal yolu vardır. Çoğu zaman 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak ağrılı ve rahatsızlık verici bir durum olduğu için kendiliğinden geçmesini beklemek yerine uçuk tedavisi uygulamak isteyebilirsiniz. Uçuk tedavisi için kullanabileceğiniz ilaçlar olduğu gibi uçuk için doğal tedavi yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

Lisin adı verilen amino asit uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. Balık, et, süt ve baklagiller lisin içeren besinlerdendir. Evde uygulayabileceğiniz birçok yöntemle de uçuğu 1-2 gün gibi kısa sürede geçirebilirsiniz.

Doğal Yollarla Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Evinizde bulunan birçok malzemeyi uçuk tedavisi için kullanabilirsiniz. Bu doğal yöntemler kısa sürede uçuğun sönerek kurumasını ve kabuk bağlamasını sağlar. Uçuk nasıl geçer sorusunun doğal cevaplarını aşağıda bulabilir ve birini seçerek uygulayabilirsiniz.

Süt İle Uçuk Nasıl Geçer?

Süt, lisin içeren bir besindir ve lisin uçuğun iyileşme sürecini hızlandırır. Uçuk oluşmaya başladığında bir parça pamuk yardımı ile uçuğun üzerine süt sürün. Uçuk geçinceye kadar günde 1-2 defa uygulayın.

Siyah Çay İle Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuğun üzerine ılınmış bir siyah çay poşeti yerleştirin ve birkaç dakika hafif hafif ovalayın. Ağrının azaldığını ve kabarıklığın hafiflediğini göreceksiniz. Uçuk geçene kadar tekrarlayın.

Aloe Vera İle Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk olan bölgeye bir miktar aloe vera jeli sürün. Aloe vera jeli uçuğun kuruma ve iyileşme hızını artırır. Uçuk iyileşene kadar devam edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, mikrop öldürücü özelliği ile uçuğa iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. Sarımsak ile uçuk tedavisi için bir diş sarımsağı ikiye bölün ve uçuk olan bölgeye sürün.

Bal ve Sirke

Sirke ve bal antiviral özellikleriyle uçuğun iyileşmesine yardımcı olur. Uçuk tedavisi için bir yemek kaşığı bal ile bir miktar sirkeyi karıştırıp, uçuk olan bölgeye sürün. Uçuk yarası geçinceye kadar uygulamaya devam edin.

Nane Yağı

Nane yağını uçuk olan bölgeye nazikçe sürün. İyileşene kadar tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı İle Uçuk Nasıl Geçer?

Çay ağacı yağı bakteri ve iltihabın azalmasını sağlar. Uçuk Olan bölgeye günde 2 defa çay ağacı yağı sürerek uçuğu tedavi edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde uçuğun iyileşmesinde oldukça etkilidir. Elma sirkesi ile uçuk tedavisi için uçuk olan bölgeye bir pamuk yardımıyla elma sirkesi sürün. Uçuk geçene kadar tekrar edin.

Misket Limonu İle Uçuk Nasıl Geçer?

Misket limonu antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu yönüyle misket limonu uçuğun iyileşmesini hızlandırır. Misket limonu ile uçuk tedavisi için günde 3 defa uçuk olan bölgeye misket limonu sürün.

Uçuk Nasıl Önlenir? Uçuğu Önlemenin Yolları

Uçuk oluşumunu önlemek ve uçuk çıktıysa yaranın kötüleşmesini ya da tekrar etmesini engellemek için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Uçuk nasıl önlenir, uçuğu önlemenin yolları nelerdir, liste olarak aşağıda bulabilirsiniz.

 • Uçuğu önlemek için uçuk virüsünün bulaştığı diş fırçası ve havlu gibi kişisel bakım ürünlerinizi değiştirin ve tekrar bunları kullanmayın. Uçuk oluştuğunda yeni ve temiz bir diş fırçası kullanmaya başlayın. Uçuk iyileştiğinde diş fırçanızı tekrar değiştirin.
 • Bardak, çatal ve kaşık gibi malzemeleri sterilize edin.
 • Virüsten kurtulmak için ellerinizi dezenfektan jel ile temizleyin ve gün içinde sık sık ellerinizi yıkayın.
 • Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirdiği için ekinezya çayı tüketin.
 • Hijyen kurallarına uyun.
 • Uçuk oluştuğunda dokunmayın ve kaşımayın. Bu enfeksiyonun dağılmasına ve yaranın kötüleşmesine neden olur.
 • Uçuğu güneşten koruyun. Dışarı çıkarken uçuğun üzerine güneş kremi sürün.
 • Uçuk olan kişilerin kişisel bakım eşyalarını ve makyaj malzemelerini kullanmayın.
 • Uçuğun başkalarına bulaşmasını önlemek için başkalarının kişisel bakım eşyalarını kullanmayın, hasta, bebek ve yaşlılardan uzak durun.

Bu yazımızda uçuk neden olur, uçuk nasıl geçer, uçuk tedavisi, uçuk nasıl önlenir gibi birçok soruya cevap verdik. Uçuk tedavisi için önerdiğimiz doğal yollara başvurarak ve önlemek için gerekli noktalara dikkat ederek uçuğun iyileşmesini sağlayabilir ve tekrarlamasının önüne geçebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir