1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Vatandaşların Yüzde Kaçı Pandemiden Önceki Hayatına Döndü?

Vatandaşların Yüzde Kaçı Pandemiden Önceki Hayatına Döndü?

featured

Geçtiğimiz yıl prestijiyle hayatımızı esir alan koronavirüs pandemisi, tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Artık pek çoğumuz, zarurî haller dışında dışarıya çıkmaya çekiniyor. Ayrıyeten eğitim ve iş hayatı da artık yavaş yavaş dijital dünyaya kaymış durumda. İşte bununla ilgili bir araştırma yapan Ipsos isimli araştırma şirketi, hayli çarpıcı sonuçlar açıkladı. Görünen o ki hala pek çoğumuz, pandemiden korkuyor.

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması isimli çalışmaya nazaran salgın öncesi hayatına dönen vatandaşların oranı, sadece yüzde 15. Aşılıların yüzde 14’ü eskisi üzere yaşadıklarını söylerken aşısızların yüzde 21’inin bu beyanda bulunmuş olması dikkat alımlı. Salgın öncesi hayatına döneceğini düşünmeyenlerin genel oranı ise yüzde 16. Bu bilgiler, Türk toplumunun koronavirüs öncesi ve sonrası için ikiye bölündüğünün açık bir göstergesi.

Tedirginlik çok yüksek

Vatandaşların Yüzde Kaçı Pandemiden Önceki Hayatına Döndü?

Yapılan araştırmalara nazaran vatandaşlar, koronavirüsten önemli manada korkuyorlar. Zira yüzde 37’miz, salgın öncesi kadar olmasa da toplumsal hayata geri döndüğünü tabir ediyor. Eskisi üzere yaşamak istediklerini söyleyen lakin virüs nedeniyle huzursuz olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 33. Hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 16 düzeyinde.

Vatandaşların Yüzde Kaçı Pandemiden Önceki Hayatına Döndü?

Araştırmanın verdiği dikkat alımlı bilgilerden bir başkası de kapalı alanlarla ilgili. O denli ki araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 65’i alışverişe gidiyor ve bundan çekinmiyor. Fakat sinema üzere kapalı alanlara gitmeye devam edenlerin oranı sadece 40. Halihazırda arkadaşlarıyla buluşmaya devam ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 49, konuk ağırladığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 47 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Görünen o ki toplumdaki hakim görüş, pandemiyi kabul edip, bununla yaşamaya alışmak…

Yorum Yap

Yorum Yap