1. Anasayfa
 2. Eğitim

Work and Holiday Nedir?

Work and Holiday Nedir?
Work and Holiday 1

Work and holiday, yurt dışına gitmek isteyen pek çok gencin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Work and Holiday, Avustralya’da gezmenize, eğitim görmenize ve herhangi bir işte çalışarak para kazanmanıza olanak sağlayan harika bir programdır. Bu programın kısaltmasını WAH olarak görebiliriz. Programa genellikle üniversite öğrencileri katılmaktadır.

Bu programa katılabilecek yaş kriterleri mevcut olduğu için gençlere yönelik bir programdır. Program dahilinde yapılabilecek pek çok şey olduğu için oldukça fazla meraklısı olan bir programdır. Work and holiday, kişilere yurt dışında 1 sene gibi bir süre boyunca yaşama ve çalışma imkanı sunduğu için bu programa başvuran kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Fakat tabii ki tüm diğer programlarda olduğu gibi Work and holiday programında da katılabilecek kişi sayısı sınırlandırılmıştır. Bu sayı yaklaşık 100 kişi olarak belirlenmiştir.

Work and Holiday i.in belirli bazı şartlar mevcuttur. Herkesin katılamayacağı bu yurt dışı programının da bazı kuralları vardır. Bu yazımızda bu programın ilk önce kurallarından, daha sonra şartlarından bahsedeceğiz.

Work and Holiday Kuralları Nelerdir?

Work and holiday programı ile birlikte Avustralya’da 12 ay boyunca yaşama imkanınız olur. En fazla 12 ay sürecek olan bu programa dilerseniz daha kısa bir süre için de katılabilirsiniz. Avustralya, bu programa katılacak kişilere yapabilecekleri şeyler için belirli süreler koymuştur. Bu süreler:

 • Avustralya’da para kazanmak için en fazla 6 ay boyunca bir işte çalışabilirsiniz.
 • Avustralya’da herhangi bir eğitimi en fazla 4 ay süre ile alabilirsiniz.

Bu süreler dışında Avustralya’da gezmeniz mümkündür. Bu konu ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Avustralya’ya gezmek ve çalışmak için gelmeyi planlayan kişiler için bu program çok iyi bir seçenek olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Work and holiday programı ile Avustralya’ya geldiğinizde herhangi bir eğitim alma zorunluluğunuz yoktur. Fakat eğitim almayı planlarsanız, bu eğitimi en fazla 4 ay süre ile alabileceksiniz.

Work And Holiday Nedir?
Work and Holiday

Work and Holiday Katılım Şartları Nelerdir?

Tüm diğer yurt dışı programlarında olduğu gibi, Work and holiday için de bazı katılım şartları mevcuttur. Bu şartlar, programa katılacak kişi sayısını sınırlandırmada ve en uygun adayların programa katılabilmesinde önemlidir.

Work and holiday katılım şartları aşağıdaki gibidir:

 1. 18 – 30 yaş aralığında olmak. 31 yaşından gün almamış olmak.
 2. Daha önce Avustralya’ya Work and Holiday vizesi ile giriş yapmamış olmak
 3. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmak
 4. Örgün eğitim olacak şekilde önlisans ya da lisans bölümü okumuş olmak. (Önlisans diploması olanlar programa katılabilir. Lisans bölümü okuyan öğrencilerin ilk 2 senesini başarılı bir şekilde tamamlamış olmaları gerekir. İngilizce hazırlık sınıfı bu 2 sene içerisine dahil değildir.)
 5. Erkek adaylar için askerlikten tecil ya da terhis edilmiş olmak.
 6. Dış İşleri Bakanlığından Work and holiday programına katılabileceğinize dair bir onay belgesi
 7. Gerekli İngilizce seviye şartlarını sağlamış olmak;

-IELTS (Genel) sınavından writing, listening, reading ve speaking testlerinden ortalam 9 üzerinden 4,5 almış olmak.

-TOEFL sınavı computer based: 133

-TOEFL sınavı internet based: 46

-TOEFL sınavı paper based: 450 puan almış olmak.

 • %100 İngilizce eğitim veren bir lisede en az 5 sene boyunca okumuş olmak.
 • Avustralya’da ön lisans, lisans ya da yüksek lisans eğitimi veren bir kurumda toplamda 1 sene boyunca eğitim görmüş olmak.
 •  Avustralya doları olarak en az 7000 AUD karşılığı Türk Lirası ya da eşdeğeri miktarda maddi kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamak. (Banka hesabı kişiye özel ya da aile bireylerinden birisinin olabilir.)
 • Bakmakla yükümlü olduğu çocuğu olmamak.

Work and holiday başvuru şartları bu şekildedir. Kısacası bu program, yeterli bir İngilizce seviyesi, Avustralya’da yaşamı idame ettirebilecek kadar maddi kaynak, üniversite okuyan öğrenciler için üniversiteden mezun olmak ya da izinli olmak, bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun olmaması gibi genel şartlara sahiptir. Böylece programınızı kesintisiz bir şekilde rahatça uygulama imkanınız olacaktır.

Work and Holiday Vizesi

İlgili programa dilediğiniz zaman katılabilirsiniz fakat bu programın vizesi için belirli bir tarihte başvuru yapmanız gerekmektedir. 1 Temmuz – 15 Temmuz arasında eğer mezun iseniz Dış İşleri Bakanlığına, hala öğrenci iseniz YÖK’e başvuru yapmalısınız. Daha sonra Dış İşleri Bakanlığı ve YÖK, başvurunuzu inceledikten sonra en yüksek ortalamaya sahip 100 kişiyi sıralayarak kimlerin programa katılabileceğini belirtmektedir. Daha sonra bakanlık bu listeyi Avustralya Konsolosluğuna iletecektir.

Bu program programı için alınan vize sonrası Avustralya’ya 12 ay içerisinde gitmek zorundasınız. Work and holiday vizesi vizeyi alır almaz değil, Avustralya’ya gider gitmez süresi başlamaktadır. Bu sebeple vizeyi alır almaz bu program için Avustralya’ya gitmek zorunda değilsiniz. Ayrıca bu vize ile birlikte 12 aylık süre içerisinde Avustralya’ya gidip gelme gibi bir şansınız vardır.

Yani Türkiye’de sınav, sağlık ve ailevi konulardaki sorunlarınızda Avustralya’dan ayrılabilir, daha sonra tekrar Avustralya’ya dönüş sağlayabilirsiniz. Programın vizesinin bu konudaki esnekliği katılımcılar için çok önemli bir konudur. Bu vize, aile bireylerinin kullanıma kapalı bir vizedir, yalnızca vizeyi alan kişi kullanabilmektedir.

Program vizesine başvuru yapılırken sizden bir işe kabul edilme şansı beklenmemektedir. Ayrıca uçak bileti aldığınıza dair bir belge de göstermek zorunda değilsiniz. Bu iki sebepten ötürü vizes, Work and travel vizesinden farklılık göstermektedir.

Work And Holiday Nedir?
Work and Holiday

Program için vizenizi elinize aldıktan sonra uçak bileti ve konaklama gibi işlemlerinizi yapmanızın vakti gelmiş demektir. Bu program kuralları gereği, uçak biletinizi ve konaklama yerinizi kendinizin araştırıp bulması gerekmektedir. Bu nedenle konaklama yerinizi Avustralya’ya gitmeden önce halletmenizi tavsiye ederiz. Eğer Avustralya’ya gitmeden önce konaklama yeri belirleyemediyseniz, otellerde ya da paylaşımlı odalarda konaklama şansınız vardır. Avustralya’daki paylaşımlı odaları bulabileceğiniz pek çok internet sitesi mevcuttur.

Work and Holiday İçin Sizden İstenen Evraklar

Programı için sizden birtakım evraklar istenecektir. Bu evrakların eksiksiz ve doğru olması, vize alabilme ve programa katılabilmeniz için son derece önemlidir.

Bu programa katılım için sizden istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Programa başvuru formu
 2. Kimlik fotokopisi
 3. T.C. Pasaportu
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Sabıka kaydı
 6. Üinversiteniz tarafından programa katılabileceğinize dair izin belgesi
 7. Aile üyelerinizin ve sizin nüfus kayıt örneği
 8. Transkript ya da diploma
 9. Avustralya’da kalabileceğinize dair sağlık sigorta poliçesi
 10.  İngilizce seviyenizi belirten IELTS, TOEFL eşdeğeri belge
 11.  7000 AUD eşdeğerinde maddi birikime sahip olduğunuza dair banka hesap dökümü
 12.  Erkek adaylar için askerlik durum belgesi

Tüm bu evrakları olabildiğince erken hazırlamanız, vize ve başvuru zamanlarında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Work and holiday programı ile yepyeni bir kültür ve ülkede yaşama imkanını kaçırmak istemiyor iseniz, başvuru tarihlerini dikkatle takip ederek en kısa sürede başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir