1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Yeni ‘Stokçuluk Yasası’ Resmen Yürürlüğe Girdi

Yeni ‘Stokçuluk Yasası’ Resmen Yürürlüğe Girdi

featured

Dövizdeki artışın ardından yapılacak zamların öncesinde gündeme gelen stokçular ve stokçuluk hakkında geçtiğimiz günlerde önemli bir yasa tasarısı TBMM’de kabul edilmişti. Bu tasarı,stokçuluk yapanlara uygulanan 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar olan ceza oranının alt limiti 100 bin TL’ye, üst limitiyse 2 milyon TL’ye ön görüyordu.

İşte o yasa tasarısı, bugün Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmî Gazete’de yayımlanan ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yedinci maddesinde ceza oranının yükseltilmesine dair hazırlanan yasa tasarısı yer aldı. Kanun’un maddeleri, yayım tarihinden itibaren, yani bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Resmî Gazete’de yer alan ve yürürlüğe stokçuluğa ilişkin kanun maddesi

Yeni 'Stokçuluk Yasası' Resmen Yürürlüğe Girdi

“14/1/2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde yer alan “elli bin Türk lirasından beş yüz bin Türk lirasına” ibaresi “yüz bin Türk lirasından iki milyon Türk lirasına” şeklinde değiştirilmiştir.”

Yürürlüğe giren kanun maddesiyle birlikte üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst sınırı yeniden belirlenmiş oldu.

İçeriği Kaynağından oku: Webtekno

Not : Bu içerik Webtekno internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Bill Gates'ten Salgının Ne Zaman Biteceği Hakkında Açıklama
Yorum Yap

Yorum Yap