1. Anasayfa
 2. Bilgi

Bando Astsubay Maaşları

Bando Astsubay Maaşları
Bando Astsubay Maaşları

Bando Astsubay Maaşları 2023 yılında ne kadar? Askerlik mesleğinde maaşlar rütbelere göre değişir. Mesleğine burada devam etmek isteyen kişilerin aldıkları maaşlar değişkenlik gösterebilmektedir. Ana hatları ile 23.890 ile 59.980 TL arasında farklılaşmaktadır.

Ancak çalışma bölgesi ve yıl durumuna göre bu farklılık gösterebilmektedir. Bunun yan ısıra Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarına geçiş yaparak, lisans eğitimi alan ve bando şefi olan astsubaylar daha yüksek maaş alabilmektedir.

Bando astsubayları bu rütbeye sahip kişilerdir. Bu nedenle Silahlı Kuvvetler personellerinin yararlanabildiği imkanlardan faydalanabilir. Dolayısıyla lojmanları, yaz ve kış kampları, askeri spor tesisleri, ordu evleri ve misafirhanelerden yararlanabilir.

Ayrıca bando astsubayları gerekli koşulları yerine getiriyorsa subay da olabilir. Bu durumda aldıkları maaşlar daha da yüksek olmaktadır.

Nasıl Makine Mühendisi Olunur? Aşamaları, Maaşları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bando Astsubayı Nasıl Olunur?

Peki, bando astsubayı nasıl olunur? Bu konuda iki farklı program vardır. Bunlardan biri üflemeli ve vurmalı çalgılar programı, ikincisi ise çalgı bakım onarım programıdır.

Bunların birincisinde ana çalgı derslerine ek olarak piyano eğitimi de vardır. İkincisinde ise çalgıların bakım ve onarım işlemlerinin nasıl yapıldığı üzerine eğitim verilmektedir. Eğer bando astsubayı olmak istiyorsanız, ilk aşama ÖSYM sınavıdır. Adaylar buraya katılmalı, başarılı bir sonuç almaktadır. Ardından da Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesinden bando okulu için başvuru yapılır.

Sonrasında ise adaylar ön sağlık ve genel sağlık kontrollerinden geçer. Fiziksel yeterlilikler için gereli testler yapılır. Sözlü mülakatların yanı sıra adaylara müzik yeteneği sınavı da gerçekleştirilmektedir. Tüm bunları başarılı şekilde geçen adaylar rütbeye sahip olabilir.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Asker maaşları sadece bando ile sınırlı olmadan tüm askeriye sınıfları için merak edilmektedir. Bu bakımdan aşağıda bulunan tabloyu inceleyerek, rütbelere göre bilgi sahibi olunabilir.

RütbeBando Astsubay Maaşları
Asteğmen26.650,00 TL
Teğmen36.320,00 TL
Üst Teğmen6,900 ile 7,000 TL arası
Yüzbaşı34.660,00 TL
Binbaşı26.300 ile 52.340 TL arası
Yarbay52.000,00 TL
Albay58.980,00 TL
Bando Astsubay Maaşları

Generallerin maaşları da değişkenlik göstermektedir. Bu bakımdan aşağıda bulunan tablo ayrıntılı olarak incelenebilir.

RütbeMaaş
Orgeneral
Korgeneral
Tümgeneral
Tuğgeneral

Astsubayların maaşları da farklılık gösterebilmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylar T. C. ordusunun deniz, hava ve kara kuvvetleri, jandarma genel komutanlığı, sahil güvenlik güvenliği kadrolarında yer almaktadır. Ast komuta kademelerinde sevk, idare ve eğitim ve diğer idari işlerde subaylara yardımcı olmaktadır.

Günümüzde birçok kişi meslek hayatına burada yön vermek ister. Maaşlar da bu bakımdan sık sık sorulmaktadır. Astsubaylıkta,

 1. Astsubay kıdemli başçavuş,
 2. Astsubay başçavuş,
 3. Astsubay kıdemli üstçavuş,
 4. Astsubay üstçavuş,
 5. Astsubay kıdemli çavuş,
 6. Astsubay çavuş,
 7. Astsubay astçavuş gibi rütbeler vardır.
Bando Astsubay Maaslari
Bando Astsubay Maaşları

Astsubay maaşları da bu rütbelere göre değişir. Temel olarak 10,575 ile 19,840 TL arasında farklılıklar görülmektedir. Çalışma yeri, kıdem ve yıl da fiyatları arttırmaktadır.

Ayrıca astsubaylar gerekli koşulları sağladığı zaman subay olarak, albaya kadar yükselebilir. Bu durum da maaşların artmasını sağlar. Aşağıda bulunan tablodan çalışma yerine göre maaşları incelemeniz mümkündür.

BranşMaaş
Deniz Astsubayı23,000 ile 59,000 arası
Kara Astsubayı23,000 ile 59,000 arası
Jandarma Astsubayı26,000 ile 68,000 arası
Hava Astsubayı30,000 ile 70,000 arası

Her birinde maaşlar kıdeme, derece, görev yerine göre değişir. Ayrıca,

 1. Makam tazminatı,
 2. Doğu görevi tazminatı,
 3. Operasyon tazminatı,
 4. Evlilik,
 5. Çocuk sahibi olmak,

Gibi konular da maaşların değişmesine neden olur.

Kaynak

Paylaş