Bando Astsubay Maaşları

Bando Astsubay Maaşları 2022 yılında ne kadar? Askerlik mesleğinde maaşlar rütbelere göre değişir. Mesleğine burada devam etmek isteyen kişilerin aldıkları maaşlar değişkenlik gösterebilmektedir. Ana hatları ile 5,500 ile 7,500 TL arasında farklılaşmaktadır.

Ancak çalışma bölgesi ve yıl durumuna göre bu farklılık gösterebilmektedir. Bunun yan ısıra Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarına geçiş yaparak, lisans eğitimi alan ve bando şefi olan astsubaylar 7,500 ile 10,000 TL arasında alabilmektedir.

Bando astsubayları bu rütbeye sahip kişilerdir. Bu nedenle Silahlı Kuvvetler personellerinin yararlanabildiği imkanlardan faydalanabilir. Dolayısıyla lojmanları, yaz ve kış kampları, askeri spor tesisleri, ordu evleri ve misafirhanelerden yararlanabilir.

Ayrıca bando astsubayları gerekli koşulları yerine getiriyorsa subay da olabilir. Bu durumda aldıkları maaşlar daha da yüksek olmaktadır.

Nasıl Makine Mühendisi Olunur? Aşamaları, Maaşları 2022 başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bando Astsubayı Nasıl Olunur?

Peki, bando astsubayı nasıl olunur? Bu konuda iki farklı program vardır. Bunlardan biri üflemeli ve vurmalı çalgılar programı, ikincisi ise çalgı bakım onarım programıdır.

Bunların birincisinde ana çalgı derslerine ek olarak piyano eğitimi de vardır. İkincisinde ise çalgıların bakım ve onarım işlemlerinin nasıl yapıldığı üzerine eğitim verilmektedir. Eğer bando astsubayı olmak istiyorsanız, ilk aşama ÖSYM sınavıdır. Adaylar buraya katılmalı, başarılı bir sonuç almaktadır. Ardından da Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesinden bando okulu için başvuru yapılır.

YouTube video

Sonrasında ise adaylar ön sağlık ve genel sağlık kontrollerinden geçer. Fiziksel yeterlilikler için gereli testler yapılır. Sözlü mülakatların yanı sıra adaylara müzik yeteneği sınavı da gerçekleştirilmektedir. Tüm bunları başarılı şekilde geçen adaylar rütbeye sahip olabilir.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Asker maaşları sadece bando ile sınırlı olmadan tüm askeriye sınıfları için merak edilmektedir. Bu bakımdan aşağıda bulunan tabloyu inceleyerek, rütbelere göre bilgi sahibi olunabilir.

RütbeBando Astsubay Maaşları
Asteğmen5,785,52 TL
Teğmen6,247,28 TL
Üst Teğmen6,900 ile 7,000 TL arası
Yüzbaşı7,171,84 TL
Binbaşı7,600 ile 8,000 TL arası
Yarbay8,161,92 TL
Albay8,821,28 TL
Bando Astsubay Maaşları

Generallerin maaşları da değişkenlik göstermektedir. Bu bakımdan aşağıda bulunan tablo ayrıntılı olarak incelenebilir.

RütbeMaaş
Orgeneral12,780,56 TL
Korgeneral12,121,20 TL
Tümgeneral11,460,80 TL
Tuğgeneral10,142,08 TL

Astsubayların maaşları da farklılık gösterebilmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylar T. C. ordusunun deniz, hava ve kara kuvvetleri, jandarma genel komutanlığı, sahil güvenlik güvenliği kadrolarında yer almaktadır. Ast komuta kademelerinde sevk, idare ve eğitim ve diğer idari işlerde subaylara yardımcı olmaktadır.

Günümüzde birçok kişi meslek hayatına burada yön vermek ister. Maaşlar da bu bakımdan sık sık sorulmaktadır. Astsubaylıkta,

 1. Astsubay kıdemli başçavuş,
 2. Astsubay başçavuş,
 3. Astsubay kıdemli üstçavuş,
 4. Astsubay üstçavuş,
 5. Astsubay kıdemli çavuş,
 6. Astsubay çavuş,
 7. Astsubay astçavuş gibi rütbeler vardır.
Bando Astsubay Maaslari
Bando Astsubay Maaşları

Astsubay maaşları da bu rütbelere göre değişir. Temel olarak 10,575 ile 19,840 TL arasında farklılıklar görülmektedir. Çalışma yeri, kıdem ve yıl da fiyatları arttırmaktadır.

Ayrıca astsubaylar gerekli koşulları sağladığı zaman subay olarak, albaya kadar yükselebilir. Bu durum da maaşların artmasını sağlar. Aşağıda bulunan tablodan çalışma yerine göre maaşları incelemeniz mümkündür.

BranşMaaş
Deniz Astsubayı11,000 ile 19,000 arası
Kara Astsubayı11,000 ile 18,000 arası
Jandarma Astsubayı11,000 ile 17,000 arası
Hava Astsubayı11,000 ile 20,000 arası

Her birinde maaşlar kıdeme, derece, görev yerine göre değişir. Ayrıca,

 1. Makam tazminatı,
 2. Doğu görevi tazminatı,
 3. Operasyon tazminatı,
 4. Evlilik,
 5. Çocuk sahibi olmak,

Gibi konular da maaşların değişmesine neden olur.

Kaynak

Yorum yapın