1. Anasayfa
 2. Bilgi

Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap Boyama Teknikleri
Ahsap Boyama Teknikleri 1
10

Ahşap boyama teknikleri, kendisine hobi bulmak ve boş zamanlarını kaliteli bir şekilde geçirmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Dünyada yapılabilecek pek çok sayıda hobi vardır. Ahşap boyama da bunlardan bir tanesidir. Hobiler insanları rahatlatan, streslerini atmalarını sağlayan, ayrıca el emeği ürünler yaparak üretime katkı sağlamalarına yarayan aktivitelerdir. Bu nedenle çoğu insan en az bir hobisinin olmasını istemektedir. Bu konuda haksız da değillerdir. Hobi sayesinde insanlar üretime teşvik edilirler. Ahşap boyama da bu tarz insanları üretime teşvik eden hobilerden yalnızca bir tanesidir.

Ahşap boyama hobisinin tarihi, çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski zamanlarda insanlar her eşyasını el emeği üretirlerdi. Bu nedenle tüm boyama işlemleri, mobilyalar ve kullanılan ev gereçleri de elde yapılırdır. Ahşaptan yapılan koltuk, sandalye, yatak, kanepe ve masa gibi pek çok ürün hem el yapımı hem de çok güzel ve kaliteli bir işçilik ile yapılırdı. Daha sonra bu ürünler boyanır ve cilalanır, kullanıma hazır hale gelirdi. Bu nedenle ahşap boyama işlemi, çok eskilere dayanmaktadır. Eskiden bir hobi olarak değil de zorunluluk, iş olarak karşımıza çıkmış olsa da şimdilerde ahşap boyama pek çok kişi tarafından sevilen bir hobi haline dönmüştür.

Ahşap Boyama Nerelerde Kullanılır

Ahşap boyama teknikleri, pek çok alanda kullanılmaktadır. İnsanlar eski mobilyalarını değiştirmek yerine onları yenilemeyi tercih edebilirler. Bu nedenle istedikleri renkte bir ahşap boyası ile bu mobilyaları boyayarak eskisi gibi kaliteli ve güzel görünmesini sağlarlar. Buna ek olarak ahşap boyama yapılarak artık moda olmayan renk tonlarındaki mobilya ve eşyalar günümüz modern renk tonlarına boyanarak daha fazla göze hitap edecek hale getirilmektedir.

Ahşap boyama günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Eskiden çok moda olmayan bu ahşap ürünlere artık talep çok artmıştır. Bu nedenle ahşap boyama tekniği ile yapılan ürünlerin fiyatı da git gide artmıştır. Siz de evinizdeki ürünleri boyayarak bu pahalı ürünlerin aynısı ya da bir benzerini elde edebilirsiniz.

Ahşap Boyama Teknikleri
Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap Boyama İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir

Ahşap boyama teknikleri hakkında konuşmadan önce ahşap boyama işleminin içerisinde hangi işlemler yer alıyor, onları bilmek gerekir. Ahşap boyama denilince yalnızca ürüne farklı bir renk verme işlemi algılanmaktadır. Fakat bu durum böyle değildir. Ahşap boyama denilince mobilya ya da eşyanın cila ve vernik işlemleri de bu kapsama girmektedir. Bu nedenle cilalama, vernik atma gibi işlemlerin de nasıl bir teknik olduğunu bilmek gerekir. Bunun için de ahşap boyama yaparken bu ürünlerin de kullanılması gerekmektedir.

Ahşap boyama için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Fırça
 • Zımpara
 • Boya
 • Vernik

Ahşap boyama için olmazsa olmaz ürün fırçadır. Fırçanın kalınlığı ve inceliği, boyama yapılacak bölgenin boyutu ile doğru orantılı olacak şekilde tercih edilmelidir. Çok büyük bir alanı boyamayı düşünüyorsanız kalın bir fırça, ince detayları olan bir ürünü boyamayı düşünüyorsanız ince bir fırça işinizi görecektir.

Ahşap boyama yapmadan önce boyama yapacağınız yüzeyi pürüzsüzleştirmeniz gereklidir. Bu işlem, boyanın düzgün ve pürüzsüz görülebilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle zımparalama işlemi es geçilmemelidir. Geniş yüzeyler için sünger şeklindeki zımparaları kullanabilirken dar alanlar ve ince detaylara sahip ürünlerde kağıt zımpara kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

Boya seçimi, çok yüzeye uygulanabilen boyalar ve renkler konusunda kararı kendiniz vermelisiniz. Piyasada çok fazla sayıda boya çeşidi bulunmaktadır. Bunun için uygulama yapacağınız yüzeye en uygun olan ve kendi tercih edeceğiniz bir renkte boya işinizi görecektir.

Vernikleme işlemi ile boyanan yüzeyi korumuş olursunuz. Bu sayede boyanan yüzey dış darbelerden korunur ve daha uzun ömürlü olur. Ayrıca boyanan yüzeyin daha mat ya da daha parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız mat ya da parlak vernik ile bu koruma işlemini yapabilirsiniz. Bazen birkaç kat vernikleme işlemi, bazı ürünler için gerekmektedir.

Ahşap Boyama Teknikleri Nelerdir

Ahşap boyama teknikleri, oldukça fazla sayıda olabilmektedir. Bazı teknikler çok özel emek ve yetenek gerektirirken bazı teknikleri herkes evinde kolaylıkla uygulayabilir. Ahşap boyama teknikleriyle birlikte evinize harika bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Ahşap boyama tekniklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Dekupaj tekniği
 • Peçete tekniği
 • Budak tekniği
 • Eskitme tekniği
 • Stencil tekniği

Ahşap Boyama Dekupaj Tekniği

Dekupaj tekniği, oldukça fazla kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Dekupaj tekniğinin temelinde bir şeklin ya da resmin, ahşap yüzeye yapıştırılması yatmaktadır. Bunun için özel dekupaj kağıtları satılmaktadır. Yeni boyamış olduğunuz ahşap yüzeyin kurumasını bekleyin. Daha sonra dekupaj tutkalı yardımı ile seçmiş olduğunuz desendeki dekupaj kağıdını dikkatli bir şekilde ortalayarak ahşap yüzeye yerleştirin. Birkaç dakika bekledikten sonra dekupaj kağıdının ahşap yüzeye iyice yerleşebilmesi için bir kat daha tutkal sürün. Ürün bu şekilde 24 saat kadar kurumaya bırakıldıktan sonra ürünün üzerinden dikkatli bir şekilde vernik ile katman geçin. Dekupaj işlemi bu kadar kolay bir işlemdir.

Peçete Tekniği

Ahşap boyama teknikleri arasında en basit olanlardan olan peçete tekniğinde desenini beğendiğiniz bir peçetenin desenini ahşap yüzeye transfer edebilirsiniz. Transfer etme işlemi olduğu için bu yönteme transfer yöntemi de denilmektedir. Desenini beğendiğiniz bir peçetenin desenini dilediğiniz bir ahşap yüzeye transfer etmek için peçete tutkalına ihtiyacınız olacak. Bunun için peçete tutkalını ahşap yüzeye yeteri kadar sürdükten sonra peçetenizin yalnızca tek bir katmanını ahşap yüzeye çok dikkatli bir şekilde yapıştırın. Peçete çok ince olduğu için hemen yırtılabilir, bu yüzden bu işlem sırasında çok dikkatli olun. Peçetenin kalan kısımlarını keserek yapışan kısımların yüzeye tam olarak yapıştığından emin olun. Daha sonra peçete yapıştırılmış ahşap yüzeyin üzerinden bir katman daha tutkal ile geçin. 24 saat bekledikten sonra peçete tekniği ile yapılmış ahşap ürününüz hazır olacaktır.

Ahşap Boyama Teknikleri
Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap Boyama Budak Tekniği

Budak tekniği ile eşyalarınıza ağaç deseni şekli verebilirsiniz. Bunun için ilk önce ahşap mobilyanızı dilediğiniz renkte boyayın ve boyanın iyice kurumasını sağlayın. Daha sonra budak tarağı adı verilen nesneyi dilediğiniz bir renk ile renklendirin, daha sonra bu boya kurumadan ahşap yüzeye, budak tarağını kendinize doğru çekecek şekilde koyarak yavaşça tarağı kendinize çekin. Bu tekniği ahşap yüzeyin tamamı bitene kadar tekrarlayın. Daha sonra kurumaya bırakın ve üzerinden vernik ile birkaç katman geçin.

Ahşap Boyama Eskitme Tekniği

Ahşap boyama teknikleri arasında belki de en çok kullanılan teknik olan eskitme tekniği, eski mobilyaların yeniden kullanılması için çok iyi bir seçenektir. Bu işlem için ahşap mobilyanızı dilediğiniz renkte boyayın ve kurumasını sağlayın. Daha sonra eski ve sertleşmiş bir fırçayı eskitme yapacağınız renge hafifçe daldırın, fazla gelen boyayı peçete ile hafifçe alın. Bu fırçayı eskitme yapacağınız yerlere bastırmadan ve yatay şekilde sürerek işlemi tamamlayın. Eskitme işlemini mobilyaların kenarlarına yapmanız daha uygun olacaktır.

Ahşap Boyama Stencil Tekniği

En kolay tekniklerden bir tanesi olan stencil tekniği için hazır stencil kalıpları kullanabilirsiniz. Boyamayı tamamladığınız ahşap mobilyanızın üzerine dilediğiniz desende bir stencil kağıdı koyun. Daha sonra bu kağıt üzerindeki boşluklara boyaya batırılmış süngeri tampon yaparak boşlukları doldurun. Kuruduktan sonra stencil kağıdını kaldırın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. 09/04/2024

  Ahşap boyama çok keyifli bir hobi, dekorasyonda da harika kullanılıyor. Sen ne düşünüyorsun?

 2. 26/03/2024

  Ahşap boyama çok keyifli bir hobi, hangi teknik favoriniz? Ben dekarasyon için kullanmayı seviyorum!

 3. 19/12/2023

  Ahşap boyama teknikleri çok keyifli, ama dekupaj tekniği en favorim! Siz ne düşünüyorsunuz?

 4. 18/12/2023

  Ahşap boyama teknikleri çok yaratıcı, ama dekupaj tekniği benim favorim. Senin favorin hangisi?

  • 18/12/2023

   Dekupaj tekniği de güzel tabii ama benim favorim ahşap yakma. O kadar detaylı ve karakterli bir teknik ki, gerçek sanat eserleri ortaya çıkıyor. Sen ne düşünüyorsun? Ahşap yakma tekniği de mi senin favorin?

 5. 09/10/2023

  Ahşap boyamayı seviyorum ama dekupaj tekniğini denemek istemiyorum, sence neden?

  • 10/10/2023

   Dekupaj tekniği farklı bir dokunuş katıyor, neden denemiyorsun ki? Sana heyecan verici bir deneyim ve yaratıcı bir ifade fırsatı sunabilir. Belki de beklemediğin bir şekilde ilham alırsın! Haydi cesaret, bir şans vermekten ne kaybedersin?

 6. 08/09/2023

  Ahşap boyama dekorasyonda çok kullanışlı, ama sadece el işi sevenler için mi?

 7. 06/10/2021

  Hobi olarak yapmak istediğim bir boyama tekniği. Sayfanız sayesinde nasıl yol izleyeceğimi öğrendim. Çok teşekkür ederim.

 8. 25/09/2021

  Çok iyi bir bilgi sitesi ben şahsen stencil tekniğini kullanıyorum bu işlerde başarılı değildim burdan aldığım bilgiler ile kendimi geliştirdim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir