1. Anasayfa
 2. Film

Back to the Future İncelemesi

Back to the Future İncelemesi
0

Back to the Future incelemesi ile beraber bilinmesi gereken bir içerik. Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için BTTF’den bahsetmek isteriz.

Zamanda yolculuk temalı içerikler, pek çok insanın ilgisini çekmiş olmalı. Bu tarz içerikler, sunduğu ayrıcalıklarla ön plana çıkar. Zaman Makinesi, Zaman Tüneli ve Bugün Aslında Dündü gibi birçok zamanda yolculuk tarzında filmler bulunuyor. Hatta Doctor Who gibi diziler de mevcut. Karşımıza çıkan etkili yapımlardan birisi de 1985 yılından sonra seri haline gelen Back to the Future yani Geleceğe Dönüş olmakta.

Back to the Future İncelemesi

Mekan

Back to the Future’ın ana mekanı Hill Valley olarak yer alıyor. Hill Valley, kurgusal bir şehir. Bu şehrin kuruluşundan gelişmesine kadar filmde pek çok sahneye yer verildi. Özellikle meydanda bulunan meşhur saat kulesi, filmin simgelerinden birisi haline geldi. 3 filmden oluşan serinin ilk filminde Hill Valley’in 1985 yılındaki hali görünüyor. Ayrıca 1955 yılına da gidiliyor. 2. filmde ise 2015 yılından esintilere yer veriliyor. 3. filme baktığımızda ise Hill Valley’in yeni yeni kurulduğu 1885 yılına gidiyoruz. Hatta saat kulesinin açıldığı zaman da filmde yer buluyor.

Hill Valley’in öne çıkan mekanları arasında şunlar da karşımıza çıkıyor:

 • Lyon Estates
 • Doctor Brown’un evi
 • Shonash Ravine
 • McFly ailesinin evi
 • Saat kulesinin bulunduğu meydan

Karakterler

Back to the Future incelemesi yaparken karakterler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ana karakter Marty McFly olarak yer almakta. Hikaye, genel olarak Marty McFly üzerinde ilerliyor. İlk filmde yanlışlıkla 1955 yılına giden Marty, ikinci filmde geleceği keşfediyor. 3. filmde ise 1885 yılında maceralar yaşıyor. Karakteri canlandıran oyuncu Michael J. Fox olarak yer alıyor.

İkinci öne çıkan karakter ise Emmet Brown. Christopher Lloyd tarafından canlandırılan karakterin filmdeki rolü profesörlük. Zaman makinesini kendisi geliştirdi. Ayrıca Einstein adında bir köpeği var.

Back To The Future İncelemesi

Filmin öne çıkan karakterlerinden bir diğeri de Biff Tannen. Her filmde rol alan Biff, Tannen ailesinin nasıl bir değişim içerisine girdiğini de gösteriyor. İlk filmde güçlü bir kişiliğe sahip olan Tannen, üçüncü filmin sonunda hizmetçi pozisyonuna düşüyor.

George McFly ve Lorraine Baines McFly ise filmde eş olarak yer almakta. Ebeveynlerin 3 çocuğu bulunuyor. Bunlardan birisi de Marty McFly. Marty McFly’ın sevgilisi olan Jennifer Parker ise bir diğer karakter. Kendisi ikinci filmde 2015 yılına gitmişti.

Seride bulunan diğer önemli karakterlerden bazıları:

Dave McFly
Linda McFly
Goldie Wilson
Milton Baines
Sally Baines

Kurgu

Back to the Future incelemesi yaparken hikayeye de hakim olmak gerekiyor. Marty McFly, liseye giden bir öğrencidir. O dönemlerde Emmet Brown ise laboratuvarında zaman makinesi üzerinde çalışan bir kişi. Bir gün Marty McFly, doktorun laboratuvarına gider ve çalan telefonu açar. Brown, Marty’e gece alışveriş merkezine gelmesini söyler.

Marty, gece saatlerinde alışveriş merkezine giderek doktor ile karşılaşır. Doktor, test amaçlı köpeğini zaman makinesi olarak tasarlanan araca bindirir. Ardından onu 1 dakika sonrasına ışınlar. Marty, gördükleri karşısında şaşırırken bir taraftan da kamera ile olan biteni kaydeder.

Bu sırada bir grup terörist baskın düzenler. Baskın sonucunda Emmet Brown yaralanır. Marty ise zaman makinesine binerek hemen uzaklaşır. Bu sırada ışınlanan Marty, yanlışlıkla 1955 yılına gitmiş olur. Kendi zamanından 30 yıl öncesine ışınlanan Marty McFly, doktoru bulup bu sorunun üstesinden gelmeye çalışır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir