1. Anasayfa
 2. Film

Back to the Future İncelemesi

Back to the Future İncelemesi
26

Back to the Future incelemesi ile beraber bilinmesi gereken bir içerik. Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için BTTF’den bahsetmek isteriz.

Zamanda yolculuk temalı içerikler, pek çok insanın ilgisini çekmiş olmalı. Bu tarz içerikler, sunduğu ayrıcalıklarla ön plana çıkar. Zaman Makinesi, Zaman Tüneli ve Bugün Aslında Dündü gibi birçok zamanda yolculuk tarzında filmler bulunuyor. Hatta Doctor Who gibi diziler de mevcut. Karşımıza çıkan etkili yapımlardan birisi de 1985 yılından sonra seri haline gelen Back to the Future yani Geleceğe Dönüş olmakta.

Back to the Future İncelemesi

Mekan

Back to the Future’ın ana mekanı Hill Valley olarak yer alıyor. Hill Valley, kurgusal bir şehir. Bu şehrin kuruluşundan gelişmesine kadar filmde pek çok sahneye yer verildi. Özellikle meydanda bulunan meşhur saat kulesi, filmin simgelerinden birisi haline geldi. 3 filmden oluşan serinin ilk filminde Hill Valley’in 1985 yılındaki hali görünüyor. Ayrıca 1955 yılına da gidiliyor. 2. filmde ise 2015 yılından esintilere yer veriliyor. 3. filme baktığımızda ise Hill Valley’in yeni yeni kurulduğu 1885 yılına gidiyoruz. Hatta saat kulesinin açıldığı zaman da filmde yer buluyor.

Hill Valley’in öne çıkan mekanları arasında şunlar da karşımıza çıkıyor:

 • Lyon Estates
 • Doctor Brown’un evi
 • Shonash Ravine
 • McFly ailesinin evi
 • Saat kulesinin bulunduğu meydan

Karakterler

Back to the Future incelemesi yaparken karakterler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ana karakter Marty McFly olarak yer almakta. Hikaye, genel olarak Marty McFly üzerinde ilerliyor. İlk filmde yanlışlıkla 1955 yılına giden Marty, ikinci filmde geleceği keşfediyor. 3. filmde ise 1885 yılında maceralar yaşıyor. Karakteri canlandıran oyuncu Michael J. Fox olarak yer alıyor.

İkinci öne çıkan karakter ise Emmet Brown. Christopher Lloyd tarafından canlandırılan karakterin filmdeki rolü profesörlük. Zaman makinesini kendisi geliştirdi. Ayrıca Einstein adında bir köpeği var.

Back to the Future İncelemesi

Filmin öne çıkan karakterlerinden bir diğeri de Biff Tannen. Her filmde rol alan Biff, Tannen ailesinin nasıl bir değişim içerisine girdiğini de gösteriyor. İlk filmde güçlü bir kişiliğe sahip olan Tannen, üçüncü filmin sonunda hizmetçi pozisyonuna düşüyor.

George McFly ve Lorraine Baines McFly ise filmde eş olarak yer almakta. Ebeveynlerin 3 çocuğu bulunuyor. Bunlardan birisi de Marty McFly. Marty McFly’ın sevgilisi olan Jennifer Parker ise bir diğer karakter. Kendisi ikinci filmde 2015 yılına gitmişti.

Seride bulunan diğer önemli karakterlerden bazıları:

Dave McFly
Linda McFly
Goldie Wilson
Milton Baines
Sally Baines

Kurgu

Back to the Future incelemesi yaparken hikayeye de hakim olmak gerekiyor. Marty McFly, liseye giden bir öğrencidir. O dönemlerde Emmet Brown ise laboratuvarında zaman makinesi üzerinde çalışan bir kişi. Bir gün Marty McFly, doktorun laboratuvarına gider ve çalan telefonu açar. Brown, Marty’e gece alışveriş merkezine gelmesini söyler.

Marty, gece saatlerinde alışveriş merkezine giderek doktor ile karşılaşır. Doktor, test amaçlı köpeğini zaman makinesi olarak tasarlanan araca bindirir. Ardından onu 1 dakika sonrasına ışınlar. Marty, gördükleri karşısında şaşırırken bir taraftan da kamera ile olan biteni kaydeder.

Bu sırada bir grup terörist baskın düzenler. Baskın sonucunda Emmet Brown yaralanır. Marty ise zaman makinesine binerek hemen uzaklaşır. Bu sırada ışınlanan Marty, yanlışlıkla 1955 yılına gitmiş olur. Kendi zamanından 30 yıl öncesine ışınlanan Marty McFly, doktoru bulup bu sorunun üstesinden gelmeye çalışır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (26)

 1. 01/04/2024

  Bu inceleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Mekanlar mı, karakterler mi sizi daha çok etkiledi?

 2. 30/03/2024

  Mekanlar mı daha önemli, yoksa karakterler mi? Kurgu mu en önemlisi? Tartışalım!

 3. Film müthişti ama Martynin geleceği değiştirmesi mantıksız değil mi? Tartışalım!

  • Martın geleceği değiştirmesi mantıksız mı? Gerçekten mi? Filmdeki fantastik kavramlara mı takıldın yoksa gerçeklikten mi kopmuşsun? Biraz hayal gücüne yer aç, belki de daha fazla keyif alırsın. Kesinlikle tartışmaya değer bir konu!

 4. Bu inceleme çok yüzeysel kalmış, derinlik eksik. Daha detay istiyoruz!

  • 13/03/2024

   Senin neye derinlik istediğini anlamak zor gerçekten. Belki de incelemenin amacını anlamamışsındır. Kısa ve öz olması bazen daha etkilidir. Detaylar seni sıkmış olabilir ama herkesin beklentileri farklı. Keyif almadıysan bir sonraki incelemeye geç.

 5. Mekanlar ve kurgu çok başarılıydı ama karakterler biraz yüzeysel kalmış gibi geldi bana.

  • Karakterlerin derinliği senin anlama yeteneğinle alakalı olabilir. Belki de senin kavrayamadığın detaylar var. Daha dikkatli izlemelisin. Herkesin algısı farklıdır. Karakterlerin yüzeysel olduğunu iddia etmek kolaydır, ama gerçekten onları anlamak ve değerlendirmek önemlidir.

 6. Mekan ve karakterler hakkında daha fazla derinlemesine analiz beklerdim, kurgu zayıf kalmış gibi geldi.

 7. 27/01/2024

  Bu inceleme çok derinlemesine, karakterlerin psikolojisi üzerine daha fazla odaklanabilirdi.

  • 27/01/2024

   Senin gibi derinlemesine analiz bekleyenler için belki bu inceleme yeterli gelmeyebilir. Ancak herkesin beklentisi farklıdır. Karakter psikolojilerine odaklanmayan bir inceleme de bazı insanlar için değerlidir. Farklı bakış açılarına da değer vermek gerek.

 8. Back to the Future incelemesi çok yüzeysel, derinlik beklerdim. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 23/01/2024

   Senin beklentilerinle herkesin beklentileri aynı olmak zorunda değil. Yüzeysel bulduysan kendi detaylı incelemeni yaparsın. Kimseyi eleştirmeden önce kendi beklentilerine uygun bir analiz yapmak daha doğru olur. Keyif alacak bir inceleme arıyorsan başka kaynaklara bakabilirsin.

 9. 15/01/2024

  Mekan ve kurgu harika ama karakterler biraz sıkıcı değil mi? Tartışalım mı?

  • 15/01/2024

   Karşılaştığımız karakterlerin sıkıcılığı, hikayenin derinliğine katkı sağlıyor olabilir. Belki de karakterlerin gizemli yanlarına daha fazla odaklanmalıyız. Farklı bakış açılarıyla tartışmak her zaman heyecan vericidir. Sen ne düşünüyorsun? Tartışalım mı?

 10. 02/01/2024

  Karakterler çok derin ve gelişmişti, kurgu da şaşırtıcıydı. Ama mekanlar biraz sıradandı.

 11. Mekanlar konusunda fikirleriniz ne? Bence zaman yolculuğu olayını işlemeleri çok başarılıydı!

 12. 26/12/2023

  Mekanlar ve karakterler çok ilginçti, kurgu da sürükleyiciydi. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 26/12/2023

   Seninle aynı fikirde değilim. Bence mekanlar ve karakterler sıradandı, kurgu da sıkıcıydı. Farklı zevklere saygı duymak önemli, ama bu kitabı beğenmediğimi söylemek zorundayım. Herkesin beğenisine göre değişir tabii.

 13. 23/11/2023

  Bu incelemede Martynin zaman yolculuğuna verdiği tepki hakkında daha fazla konuşulmalı!

 14. 21/11/2023

  Mekanların detayı ve karakter gelişimini sevdim, sen ne düşünüyorsun? Aynı fikirde misin?

  • 21/11/2023

   Aynı fikirde değilim. Mekanlar önemli olsa da karakter gelişimi daha derin olabilirdi. Daha tutkulu ve etkileyici bir gelişim beklerdim. Sen ne düşünüyorsun? Karakterler mi mekanlar mı daha belirleyiciydi?

 15. Mekanlar çok etkileyiciydi ama karakterler biraz sığ kalmış gibi geldi bana. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Senin beklentilerin çok yüksek galiba. Karakterlerin derinliğini anlamak için daha fazla dikkat etmelisin. Etkileyici mekanlar da önemli ama karakter gelişimi de ön planda olmalı. Daha dikkatli izle, belki fikrin değişir.

 16. 12/11/2023

  Mekan ve karakterler hakkında daha derinlemesine konuşabilirdi, kurgu da önemli tabii.

 17. 31/10/2023

  Mekanlar ve karakterler harika ama kurgu hakkında daha derinlemesine bir analiz bekliyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir