1. Anasayfa
 2. Sağlık

Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?
0

Baş ağrısı nasıl geçirilir konusunda uygulanan birçok yöntem vardır. Baş ağrısını gidermede kullanılan bazı yöntemler ise şunlardır:

Şakaklara Buz Sürme

Migreni ortaya çıkaran durumlardan biri de beyin damarlarının genişlemesidir. Bu durum beyin dokusuna baskı yaparak ağrıyı meydana getirir. Ağrı kesicilerin çoğu da genişleyen beyin damarlarının daralmasına yol açarak ağrıyı dindirir. Ağrı esnasında şakak ve alın bölgenize buz koyarsanız damarlarınız da soğuğun etkisiyle daralır. Ancak gerilim tipinde bir baş ağrısında ise sıcak uygulama yapılmalıdır.

Masaj Tekniği

Migrende masaj yapılması gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu noktalar ise şunlardır:

 • İki kaşın arası ve alnın tam ortası
 • Her iki kaş ve burun kökü arası
 • Her iki şakak çevresi
 • Ensede kafa kemiğinin olduğu sağlı sollu bölgelere yaklaşık olarak dakika kadar masaj yapılması ağrıyı hafifletir. Etkili bir masaj olması için de masajla birlikte propolis kremi kullanılabilir.

Uyku Düzenine Dikkat Edilmesi

Genellikle hafta sonu tatil günlerinde baş ağrısı artar çünkü uyku düzeni değişir ve geç yatılıp geç kalkılır. Ancak hafta içi ve hafta sonu uyku düzeniniz en fazla olarak 1 saat kaymalıdır. Bu durumda uyku süresi de 7 saatten az ve 9 saatten fazla olmamalıdır. Baş ağrısı esnasında ağrının şiddetiyle uyumak kolay olmasa da mutlaka sessiz ve karanlık olan bir odada uyumaya çalışılmalıdır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?
Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Açık Havaya Çıkma

Baş ağrısı başladığında açık havada toplam 45 dakika veya 1 saat orta bir tempoda yapılan yürüyüş çok iyi gelecektir. Yürüyüş esnasında vücudun ağrı kesicisi değerinde olan endorfin depolanır. Endorfin de ağrının oluşmasını engelleyerek ağrının şiddetini de azaltır. Açık havada yapılan yürüyüş aynı zamanda da serotonin salgılanmasını sağlar. Bu serotonin ise ağrı ataklarını azaltır. Bazı migrenlilerde de ağır yapılan egzersiz ağrıları artırabilir. Bu sebeple orta şiddette ve düzenli egzersiz yapmak büyük yarar sağlayacaktır.

Ağrı Kesici Kullanmama

Haftada 1 kerden daha fazla ağrı kesici kullanmak vücudunuzu ağrı kesicilere karşı bağımlı bir hale getirir. Beyin de ağrı kesiciye alıştığında devamlı ister ve bulamadığında da baş ağrısı olur. Bu yüzden ayda 1 veya 2’yi geçmeyecek biçimde ağrı kesici kullanmalısınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir