Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı neden olur sorusu, çok fazla insan tarafından sorulan, internette de bir o kadar araştırılarak cevap aranan sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Diş ağrısı, şüphesiz herkesin en az bir kez çekmiş olduğu çok sancılı bir ağrıdır. Diş ağrısının sebeplerini bilmek ve ona göre tedavi yöntemi araştırmak isteyen herkes artık teknolojinin getirdiği yenilikler ile birlikte diş ağrısının çözümlerine internetten kolaylıkla erişebilmektedir.

Diş ağrısı, pek çok kişinin yaşadığı oldukça büyük bir problemdir. Çünkü diş ağrısı çeken insanın ağrısı, vücudundaki başka yerlere yansıma yapar ve kişinin günlük hayatı ciddi derecede etkilenir. Bu nedenle diş ağrısını ve diş ağrısının neden olduğunu çok iyi bir şekilde bilmek gerekir.

Diş ağrısının neden olabileceği hakkında çok fazla seçenek mevcuttur. Dişlerimize gereken özeni göstermediğimiz durumlarda dişlerde çürüme, hassaslaşma ve sonunda diş çekimine kadar gidebilecek bir süreç bizi bekleyecektir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığımıza gereken özeni göstermek şarttır. Aksi taktirde hem ciddi ağrılı bir süreç ve hem de dişimizi kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalabilmemiz çok muhtemeldir.

Diş Ağrısı Neden Olur, Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısı neden olur sorusunu merak eden insanlar için aşağıda bir liste hazırladık. Bu listedeki problemlerden bir tanesini yaşıyor iseniz çözümünü de sizler için derlemiş bulunmaktayız. Bu şekilde sorununuzun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Diş ağrısına sebep verebilecek olaylar şunlardır:

  1. Çürük diş
  2. Diş dolgusunun zarar görmesi ve hava alması
  3. Dişte oluşan bir enfeksiyon sonucu apse
  4. Diş eti enfeksiyonu
  5. Diş sıkması
  6. Yeni diş çıkması
  7. Kırık ya da çatlak diş

Şimdi diş ağrısına sebep olabilecek bu nedenlere ve çözümlerine bir göz atalım.

Diş Ağrısı Neden Olur?
Diş Ağrısı Neden Olur?

Çürük Diş

Diş ağrısı neden olur sorusunu soran kişilerin genel olarak diş çürüğünden acı çektiği çalışmalarla belirlenmiştir. Diş ağrısı çeken insanların neredeyse %95’inin diş problemi olduğu belirtilmiştir. Diş ağrısı, çürük diş varlığında kişiyi oldukça rahatsız edebilecek bir sorun olmaktadır. Dişin çürümesi, genellikle diş ve ağız temizliğine gereken özenin gösterilmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çürük diş fazla şeker ve tatlı yemekten kaynaklı da olabilmektedir.

Çürük dişin tedavisi iyi ve kaliteli bir dolgudur. Eğer çürük oldukça fazlaysa ve daha da derinlere ilerlemişse dişe dolgu yeterli olmayacaktır. Bu durumda diş ağrısını gidermek ve hastayı tedavi etmek amaçlı kanal tedavisi yapılmalıdır. Kanal tedavisinde diş ve etrafındaki diş eti uyuşturulur. Daha sonra sorun olan dişteki çürük temizlenir.

Bu adımdan sonra doktor dişin içerisindeki sinirleri temizleyerek oranın bir daha ağrı hissetmemesini sağlar. En sonunda dişe antibiyotik ilaç koyulur ve diş hava almamak koşulu ile dolgu malzemesi ile kapatılır. Bu işlem sonrası uyuşukluk açıldığında bir miktar diş ağrısı devam edecektir. Fakat birkaç saat içerisinde diş ağrısı tamamiyle geçecektir.

Diş Dolgusunun Zarar Görmesi Ya Da Hava Alması

Diş ağrısı neden olur sorusunun 2. En çok yaşanan problemi, müşterilerin dişlerindeki dolgu tabakasının açılması ve oradaki boşluğun hava ile temas etmesidir. Bu durum, her ne kadar ciddi bir durum gibi gözükmese de diş dolgusunun hava alması çok büyük acılara ve ağrılara sebep olabilmektedir. Bu nedenle dişinizdeki dolgunun olduğu bölgede ince bir sızı hissediyor iseniz derhal diş hekiminize gitmenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde açılmış olan diş dolgunuzdan yiyecekler girebilir ve böylece dişiniz enfeksiyon kapabilir. Bu durumu derhal tedavi ettirmeniz gerekmektedir.

Dişte Oluşan Bir Enfeksiyon Sonucu Apse

Diş apsesi, oldukça büyük boyutlarda olabilecek olan ciddi bir sorundur. Dişin apse yapmasının sebebi, dişin ya da diş etinin iltihaplanması sonucu o bölgede oluşan iltihabın büyümesidir. Bu durum derhal tedavi edilmelidir. Aksi taktirde bu apse daha da büyüyerek hastanın yanağını büyük bir ölçüde şişirmeye devam edecektir. Dişte oluşan apsenin en öncelikli tedavisi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotiğinizi düzenli kullandığınız taktirde apsede herhangi bir inme ya da ağrıda azalma yoksa diş hekiminin önereceği çeşitli farklı tedaviler uygulanabilir.

Diş Eti Enfeksiyonu

Diş ağrısı neden olur sorusunu soran kişiler, sorunun diş etinde olabileceğini tahmin edemeyebilirler. Diş ağrısının olması için yalnızca diş değil, diş etinin de sorunlu olabileceği unutulmamalıdır.

Diş eti enfeksiyonları, diş etine sert bir cismin çarparak diş etini yaralaması sonucunda ortaya çıkabilir. Yaralanmış olan diş etinin bulunduğu yerde iltihaplanma ve ağrı hissi birkaç saat içerisinde oluşabilir. Bu nedenle diş etine herhangi bir cisim geldiğinde direk olarak doktora gidilmelidir. Doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ile birlikte diş eti enfeksiyonu geçecektir ve sizin de dişinize yansıyan diş ağrınız azalacak ya da kaybolacaktır.

Diş Sıkması

Diş ağrısı neden olur sorusunu soran kişilerin özellikle uykudayken yapmış olduğu diş sıkması, diş ağrısı ve baş ağrısının en büyük sebeplerinden birisi olabilir. Fakat bu durumun kaynağı genel olarak bulunamamaktadır. Özellikle bu durumu yaşayan kişi bekar ise gece uyuduğu vakitte onu dişini sıktığı için kimse uyandırmayacağı için bu durumun fark edilmesi seneler alabilmektedir. Diş sıkmasının ana sebebinin stres olduğu çalışmalar ile sabittir. Diş sıkması yaşayan kişinin partneri gece uyurken sıkıntı yaşayabilir. Çünkü diş sıkması ile birlikte çıkan ses ileride büyük sorunlara yol açabilir.

Diş ağrısının azaltılması için diş sıkmasının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için diş hekimleri ücretsiz olarak kişinin ağız ve diş yapısına uygun olabilecek bir şekilde dişlik takılmasını tavsiye etmektedir. Özellikle geceleri bu dişliğin takılması ile birlikte diş ağrılarında da ciddi bir azalma gözlenecektir.

Diş Ağrısı Neden Olur?
Diş Ağrısı Neden Olur?

Yeni Diş Çıkması

Özellikle bebeklerin 4. Ayından itibaren başlayan diş çıkma durumu, ateş ve halsizlik gibi daha pek çok sorunu da ortaya getirmiştir. Bebeklerin ön alt ve ön üst dişlerinin çıkmaya başlaması ile birlikte bebekler iyice huysuzlaşır. Bunun sebebi, dişlerin diş etlerini yararak ilerlemesidir. Dişlerin tamamının çıkmasından sonra bu sıkıntılar sona erecektir. Ayrıca yeni dış çıkması, diş ağrısının yanı sıra bebeklerde çok fazla şekilde salya üretimini de tetikleyecektir.

Yetişkinlerde ise 20lik dişlerin çıkması, dişlerde ciddi ağrılara yol açabilmektedir. Özellikle yan olarak gelen 20lik dişler, kişilerin ağız yapılarını ve dişlerinin yerlerini az da olsa bozabilir. Bu bozulma esnasında yerlerinden oynayan dişlerde de ciddi bir diş ağrısı görülebilir. Bunun için yapılacak pek bir şey olmadığını belirtmek isteriz. Buz kalıbını ağrıyan bölgeye koyarak dinlenmek en iyi seçenek olacaktır.

Kırık ya da Çatlak Diş

Diş ağrısı neden olur yazımızın son maddesi olan kırık ve çatlak dişler, kırıldıklarında diş sinirine baskı yaparak dişte ciddi ağrıya sebep olabilmektedir. Çatlak dişler de diş kökünün hava ile temas etmesine sebep olarak diş ağrılarını beraberinde getirebilir.

Bunun için herhangi bir probleminiz dahi olmasa bile yılda 3 ya da 4 kez bir diş hekimine giderek muayene olmanızı tavsiye ederiz. Böylece oluşabilecek problemleri de önceden tespit etmek, diş ağrısı gibi ciddi sorunlar ile daha kolay baş edebileceğiniz anlamına gelir.

“Diş Ağrısı Neden Olur?” üzerine bir yorum

  1. Diş ağrısını neden olduğu ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Yorum yapın