1. Anasayfa
 2. Film

En İyi 10 Yerli Film

En İyi 10 Yerli Film
27

Dram ve komedi türünün öne çıktığı En İyi 10 Yerli Film listesi, keyifli zaman geçirmek isteyenlere yol gösterir. Yönetmeninden senaryosuna, oyuncu seçiminden mekanlara kadar her bir detayı en ince ayrıntısına kadar planlanan filmler, uluslararası ödüllerle taçlandırılmıştır. İşte, sinemaseverler üzerinde etki bırakmayı başaran yerli filmler…

1- Neşeli Günler (1978)

Turşucu Kazım Efendi ve Saadet Hanımın kimi zaman acıklı kimi zaman eğlenceli hikayesi hemen herkesin defalarca izlediği Neşeli Günler filmiyle beyazperdeye taşınmıştır. Duygu yüklü bir aile komedisi olarak tanımlanacak filmde Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen ve Ayşen Gruda oyunculuk performanslarıyla dikkat çeker.

2- Bizim Aile (1975)

Üç çocuğuyla dul kalan Yaşar Ustanın hikayesi, Türk sinemasının en sıcak aile komedileri arasında sayılabilir. Aynı mahallede yaşayan dul Melek Hanımla yolları kesişen Yaşar Usta ve çocukları kısa sürede yeni bir aile olmak için kolları sıvar.

3- Hababam Sınıfı (1975)

1975 yılında başlayan serüven yıllar içinde defalarca tekrarı çekilmiş bir seri filmdir. Öğrencilik hayatları boyunca haylazlık yapmaktan asla bıkmayan öğrenciler Mahmut Hoca önderliğinde her oyundan bir hayat dersi çıkarır.

 • Hababam Sınıfı Tatilde
 • Hababam Sınıfı Askerde
 • Hababam Sınıfı Merhaba
 • Hababam Sınıfı Yeniden

Seri filmin farklı yıllarda çekilmiş bölümleridir. Serinin ilk filmi Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır.

4- Canım Kardeşim (1973)

En İyi 10 Yerli Film

Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmi bugün hala gösterilmektedir. Küçük kardeşi Kahraman’ın okuması için hayatını riske atmaktan kaçınmayan abi, günün birinde kardeşinin kanser hastası olduğunu öğrenir. Hayatta tek istediği şey eve bir televizyon alınması olan Kahraman abisi ve arkadaşının mücadelesi sonucunda eve gelen televizyonu görebilecek mi? Türk sinemasının en içten eserleri arasında sayılan Canım Kardeşim izleyiciye ders niteliğindedir.

5- Babam ve Oğlum (2005)

Çağan Irmak tarafından sinema tarihine armağan edilen film, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birini konu alır. Son dönem Türk sinemasının en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasik olmaya adaydır.

6- Ayla (2017)

Kore Savaşında yaşanan gerçek ve dram dolu hikayeyi beyazperdeye taşıyan film, Türk askerlerinin yetim çocuklara kucak açmasını konu alıyor. Oyunculuk performanslarının yanı sıra özenli prodüksiyon ile de dikkat çeken film, elde ettiği gişe hasılatıyla da dikkat çekiyor.

7- Vizontele (2001)

En İyi 10 Yerli Film

Aldığı beğeni üzerine tekrarları da çekilen Vizontele, en büyük eğlencesi yazlık sineması olan bir kasabada geçiyor. Televizyonla tanışan samimi Anadolu insanının bu süreçte yaşadıklarını esprili bir dille izleyiciye aktaran filmin ikincisi Vizontele Tuuba’dır.

8- Av Mevsimi (2010)

Yavuz Turgul imzalı filmde, işinin ehli bir polis olan Ferman teşkilatta “Avcı” olarak anılır. Ekibin bir diğer figürü ise yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris’tir. Öldürülen genç bir kızın hikâyesini çözmek isteyen polislerin hayatını bir daha asla eski haline dönmeyecektir.

9- Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Annesi hapis cezası aldığı için hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkûmlara neşe kaynağı olur. Siyasi mahkûmlardan biri olan İnci ile aralarında yaşanan yakınlık hapishane duvarlarını bile delerek koskoca bir dünya yaratmalarını sağlar.

10- Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Atıf Yılmaz’ın klasikleşmiş eserinde; Selvi boylu yakışıklı İlyas ile al yazmalı güzeller güzeli Asya’nın hikâyesi izleyicinin kendisine “sevgi mi, emek mi” diye sormasını sağlar. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan film, dünyanın en önemli edebiyatçılardan sayılan yazar Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp adlı romanından Yeşilçam’a uyarlanmıştır.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (27)

 1. 14/04/2024

  Neşeli Günler çok efsane bir film ya, Hababam Sınıfı ile kıyaslanamaz bence. Siz ne dersiniz?

 2. Hababam Sınıfı, efsane olabilir ama Canım Kardeşimi unutmamak lazım! Sizce hangisi daha iyiydi?

 3. Neşeli Günler (1978) favori olabilir ama Hababam Sınıfı (1975) hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip!

  • Neşeli Günlerin eğlenceli bir film olabileceğini kabul ediyorum ama Hababam Sınıfının klasikleşmiş ve eşsiz bir yeri var. Hababam Sınıfı, Türk sinemasının unutulmaz yapıtlarından biridir ve kalplerimizde taht kurmuştur. Tartışmasız bir gerçek.

 4. 09/04/2024

  İyi ki bu listeye Selvi Boylum Al Yazmalım gibi bir film girmemiş!

 5. 07/04/2024

  Neşeli Günlere bayıldım ama Hababam Sınıfına katılmıyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

 6. Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı efsane, ama Canım Kardeşimi neden listede? Çok tartışmalı!

  • 01/04/2024

   Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı efsane olabilir ama Canım Kardeşim de hak ettiği yeri almalı. Tartışmalı olabilir ama unutulmaz bir yapım. Herkesin zevki farklıdır, saygı duymak gerek. Her film kendine has bir değere sahiptir.

 7. Neşeli Günler gerçekten klasik, ama Hababam Sınıfı daha efsane bence!

 8. Hababam Sınıfı kesinlikle efsane ama Neşeli Günleri de unutmamak lazım! Sizce hangisi daha iyiydi?

  • 26/03/2024

   Hababam Sınıfı klasik ama Neşeli Günler de kaliteli bir yapımdı. İkisi arasında seçim yapmak zorunda değiliz. Her ikisi de Türk sinemasının önemli eserleri. Herkesin zevki farklıdır, tartışmaya gerek yok. İkisi de unutulmaz!

 9. 25/03/2024

  Hababam Sınıfı kesinlikle en iyisi! Diğerleri de efsane tabii. Siz hangisini sevdiniz?

 10. 24/03/2024

  Ya bu liste neden eski filmlerle dolu? Yeni yapımlara da yer verselerdi keşke.

 11. 17/03/2024

  Hababam Sınıfı sadece nostalji değil mi? Eskiyen ve gereksiz bir film. Zamanın ötesinde bir şey sunmuyor. Efsane demek için daha iyilerine ihtiyacımız var. Yeniliklere açık olalım, lütfen!

 12. 16/03/2024

  Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı kesinlikle efsane, ama Canım Kardeşimi de unutmamamız lazım!

 13. 24/02/2024

  Neşeli Günler mi? Bizim Aile mi? Hababam Sınıfı mı? Canım Kardeşim mi? Tartışmaya açık konular!

  • Neşeli Günler, Bizim Aile, Hababam Sınıfı, Canım Kardeşim… Eski klasiklerin tadı bir başka ama zaman değişti. Yeni nesil filmler de var, onlara da şans vermek gerek. Eskiyle yeni arasında kıyaslama yapmak yerine her birinin ayrı güzellikleri olduğunu kabul etmek lazım.

 14. Bizim Aile en iyi yerli film değil, bu listede olmamalıydı bence. Siz ne düşünüyorsunuz?

 15. Neşeli Günler mi? Bizim Aile daha iyiydi bence, tartışmaya açık konu!

 16. 18/12/2023

  Hababam Sınıfının listenin başında olması şaşırtıcı değil mi? Sizce hak etti mi?

 17. 14/12/2023

  Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı kesinlikle klasiklerdir, tartışmasız! Başka favorileriniz var mı?

 18. 10/12/2023

  Hababam Sınıfı her zaman en iyisi! Diğerleri de güzel ama… Hababam bir başka!

 19. 05/12/2023

  Neşeli Günler çok efsane ya, ama Hababam Sınıfı da bir harika! Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 05/12/2023

   Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı arasında seçim yapmak zorunda değiliz ki. Her ikisi de Türk sinemasının değerli yapıtları. Keyif alıyorsanız her ikisini de izleyin, kıyas yapmaya gerek yok. İkisi de kendi tarzlarında efsane!

 20. 70lerin efsane filmleri sadece genç nesil tarafından keşfedilmeli demek yanlış olabilir. Herkesin farklı ilgi alanları ve tercihleri var. Önemli olan herkesin kendi zevkine göre film seçmesi. Herkesin aynı şeyleri sevmesi gerekmiyor. Keyif almak ön planda olmalı.

 21. 22/10/2023

  Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı kesinlikle klasikler, ama Canım Kardeşim de unutulmamalı!

  • Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı elbette klasiklerdir ancak Canım Kardeşim de unutulmamalı diyorsunuz ama bence Canım Kardeşim biraz abartılı bir şekilde romantize ediliyor. Daha dengeli bir bakış açısıyla değerlendirmek gerek. Herkesin zevki farklı sonuçta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir