1. Anasayfa
  2. Film

En İyi 10 Yerli Film

En İyi 10 Yerli Film

Dram ve komedi türünün öne çıktığı En İyi 10 Yerli Film listesi, keyifli zaman geçirmek isteyenlere yol gösterir. Yönetmeninden senaryosuna, oyuncu seçiminden mekanlara kadar her bir detayı en ince ayrıntısına kadar planlanan filmler, uluslararası ödüllerle taçlandırılmıştır. İşte, sinemaseverler üzerinde etki bırakmayı başaran yerli filmler…

1- Neşeli Günler (1978)

Turşucu Kazım Efendi ve Saadet Hanımın kimi zaman acıklı kimi zaman eğlenceli hikayesi hemen herkesin defalarca izlediği Neşeli Günler filmiyle beyazperdeye taşınmıştır. Duygu yüklü bir aile komedisi olarak tanımlanacak filmde Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen ve Ayşen Gruda oyunculuk performanslarıyla dikkat çeker.

2- Bizim Aile (1975)

Üç çocuğuyla dul kalan Yaşar Ustanın hikayesi, Türk sinemasının en sıcak aile komedileri arasında sayılabilir. Aynı mahallede yaşayan dul Melek Hanımla yolları kesişen Yaşar Usta ve çocukları kısa sürede yeni bir aile olmak için kolları sıvar.

3- Hababam Sınıfı (1975)

1975 yılında başlayan serüven yıllar içinde defalarca tekrarı çekilmiş bir seri filmdir. Öğrencilik hayatları boyunca haylazlık yapmaktan asla bıkmayan öğrenciler Mahmut Hoca önderliğinde her oyundan bir hayat dersi çıkarır.

  • Hababam Sınıfı Tatilde
  • Hababam Sınıfı Askerde
  • Hababam Sınıfı Merhaba
  • Hababam Sınıfı Yeniden

Seri filmin farklı yıllarda çekilmiş bölümleridir. Serinin ilk filmi Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır.

4- Canım Kardeşim (1973)

En İyi 10 Yerli Film
En İyi 10 Yerli Film

Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmi bugün hala gösterilmektedir. Küçük kardeşi Kahraman’ın okuması için hayatını riske atmaktan kaçınmayan abi, günün birinde kardeşinin kanser hastası olduğunu öğrenir. Hayatta tek istediği şey eve bir televizyon alınması olan Kahraman abisi ve arkadaşının mücadelesi sonucunda eve gelen televizyonu görebilecek mi? Türk sinemasının en içten eserleri arasında sayılan Canım Kardeşim izleyiciye ders niteliğindedir.

5- Babam ve Oğlum (2005)

Çağan Irmak tarafından sinema tarihine armağan edilen film, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birini konu alır. Son dönem Türk sinemasının en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasik olmaya adaydır.

6- Ayla (2017)

Kore Savaşında yaşanan gerçek ve dram dolu hikayeyi beyazperdeye taşıyan film, Türk askerlerinin yetim çocuklara kucak açmasını konu alıyor. Oyunculuk performanslarının yanı sıra özenli prodüksiyon ile de dikkat çeken film, elde ettiği gişe hasılatıyla da dikkat çekiyor.

7- Vizontele (2001)

En İyi 10 Yerli Film
En İyi 10 Yerli Film

Aldığı beğeni üzerine tekrarları da çekilen Vizontele, en büyük eğlencesi yazlık sineması olan bir kasabada geçiyor. Televizyonla tanışan samimi Anadolu insanının bu süreçte yaşadıklarını esprili bir dille izleyiciye aktaran filmin ikincisi Vizontele Tuuba’dır.

8- Av Mevsimi (2010)

Yavuz Turgul imzalı filmde, işinin ehli bir polis olan Ferman teşkilatta “Avcı” olarak anılır. Ekibin bir diğer figürü ise yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris’tir. Öldürülen genç bir kızın hikâyesini çözmek isteyen polislerin hayatını bir daha asla eski haline dönmeyecektir.

9- Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Annesi hapis cezası aldığı için hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkûmlara neşe kaynağı olur. Siyasi mahkûmlardan biri olan İnci ile aralarında yaşanan yakınlık hapishane duvarlarını bile delerek koskoca bir dünya yaratmalarını sağlar.

10- Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Atıf Yılmaz’ın klasikleşmiş eserinde; Selvi boylu yakışıklı İlyas ile al yazmalı güzeller güzeli Asya’nın hikâyesi izleyicinin kendisine “sevgi mi, emek mi” diye sormasını sağlar. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan film, dünyanın en önemli edebiyatçılardan sayılan yazar Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp adlı romanından Yeşilçam’a uyarlanmıştır.

Paylaş