1. Anasayfa
 2. Bilgi

En İyi Grafik Tasarım Programları Hangileridir

En İyi Grafik Tasarım Programları Hangileridir
2

Grafik tasarım programları, günümüzün vazgeçilmez teknolojisi ve internetin yaygın olması ile bilgisayar yazılım programları arasında kullanıcılar için pek çok alternatif sunar. Bu programların kullanımı ile kişi herhangi bir tasarımı özgürce ve sınır bilmeden gerçekleştirebilir.

İletişim araçlarının ve sosyal medya uygulamalarının çoğalması ile tasarımlar ve buna bağlı olarak grafik tasarım programları da yaygınlaştı. Görsel dil olarak bilinen bu tasarımlar ile her türlü ürün ve hizmet reklamı yapılabildiği gibi logo, broşür, ve kartvizitler de hazırlanır.

En Fazla Kullanılan Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarım programları için görsel olarak bir iletişim aracı oldukları söylenir aynı zamanda zevk ve renk uyumu üzerine kurulu olur. Görsele dayanan bu tasarımlar, insanların dikkati çeker, hafızada yer etmesini sağladığı gibi herhangi bir fikri de benimsetilebilir.

Günümüzde teknolojiye bağlı olarak pek çok iş dijital ortamda yapılır. Grafik tasarım da bazı kişiler için profesyonel bir iş olurken bazı insanlar için de hobi olarak yapılır. Kullanıcılar için piyasada birçok tasarım programı vardır. Grafik tasarım programı ücretsiz olanları varken ücretli olan programlar da bulunur. En iyi grafik tasarım programları ve sahip oldukları özellikler aşağıdaki gibidir:

Adobe Photoshop

adobe-photoshop-6142341

Grafik tasarım programları arasında en çok tercih edilen uygulama, grafik tasarımının yanı sıra web siteleri için de sıklıkla kullanılır. Özgün tasarımların yapılabileceği uygulamada resim birleştirme ve PSD uzantılı dosyalar kaydedilebilir. Kaydedilen dosyalar üzerinde sonra çalışmaya devam edilir. Bu tip özelliklerinden dolayı profesyonel anlamda bu işle ilgilenen insanların ilk tercihi olur.

Corel Draw

coreldraw-8462079

Baskı ve matbaa alanında tercih edilen Corel Draw, 1989 senesinden beri bu alanda kullanılır. Vektör tabanlı olmasından dolayı el ilanları, kartvizit, tekstil tasarımları ve broşür yapımlarında özellikle tercih edilir. Kolay kullanımının yanı sıra çizim imkânı da tanıyan uygulamayı özellikle yeni başlayan kişiler tercih eder.

Adobe InDesign

adobe-indesign-1380824

Tasarım alanında en yaratıcı görseller bu program ile yapılır. Program, muazzam görsellerin ortaya çıkartılması için pek çok özelliğe sahiptir. Ölçü ayarlarını farklı şekillerde yapılmasına olanak tanıyan program ile birden çok fotoğraf, farklı renk, gölge ve ölçü ayarlarına göre değiştirilebilir. Çok sayfalık tasarımların da yapılabilmesi ile dergi, kitap, katalog ya da gazete  çalışmalar tek bir program üzerinden yapılır.

3DS Max

3ds max

3 boyutlu çalışmalarda en iyi verimi veren program ile normal bir görüntü 3 boyutlu hale getirilebilir. Yeni projelerde ve araba tasarımları için kullanılan program iç mimarlar tarafından da tercih edildiği gibi çizgi animasyonlar için de kullanılır.

Adobe Illustrator

adobe illustrator

Vektörel tabanlı bir program olan Adobe Illustrator, sahip olduğu özellikler ile oldukça zengin ve gelişmiş bir program olur. Pek çok firma tarafından tercih edilen uygulama, profesyonellerin tercihi olur. El ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete gibi çalışmalar bu program ile yapılır.

Resmin boyutu değiştirildiğinde görüntüde herhangi bir bozulma yaşamayan uygulama, gelişmiş özellikleri nedeni ile profesyonellerin tercihi olur. Kolay kullanılan ara yüzü ile sanki bilgisayar menüsü yönetir gibi düşünceler  program üzerinde görselde dönüşebilir.

Adobe Dreamweaver

adobe dreamweaver

Adobe programlarından olan Dreamweaver, Adobe programları arasında gelişmiş bir sürümü olur. Kendine has özellikleri ile diğer tasarım programlarından kendini ayıran uygulama ilre web sayfalarında değişiklik yapılabilir. Bunun yanı sıra web sayfalarının geliştirilmesi ve yeni tasarımlar da oluşturma özellikleri ile de kullanıcısına avantaj sağlar. HTML editörlerinden biri olan Dreamweawer kullanımı da oldukça kolay olur.

Free Hand

freehand

Grafik tasarım alanında popülerliğini koruyan Free Hand, özellikle vektörel çizimler için tercih edilir. Özellikle vektörel çizimlerin yapılması için geliştirilen program, piksel zelliği ile de dikkat çeker. Piksel özelliği ile herhangi bir fotoğraf büyütülüp küçülttüldüğünde herhangi bir bozulma meydana gelmez. Bunun yanı sıra kolay kullanım sağlar. Tasarım oluşturma özelliğinin de basit olması ile yeni başlayan kişiler için tavsiye edilir.

Gimp

gimp

Grafik tasarım programları listesinde ücretsiz programlardan biri olan Gimp aynı zamanda Windows grafik programı olur. Program, pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Diğer tasarım programlarından açık kaynak kodlu oluşu ile ayrılır. Program kendini sürekli geliştirerek kullanıcının da farklı deneyimler yaşamasını sağlar. Kullanıcıya sunduğu ara yüzü, programın sahip olduğu en önemli özellikler arasında bulunur.

Vectr

vectr editor

Vectr – ücretsiz grafik tasarım programı olup masaüstü bilgisayarlarda kullanıldığı gibi çevrimiçi şekilde de kullanılabilir. Vektörel tabanlı olup kullanıcısına kolay kullanım sağlar. Kolay kullanımı ve vektörel tabanlı oluşu ile pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Sahip olduğu özellikleri ile profesyonellerin olduğu kadar yeni başlayan kişilerin de tercihi olur.

Canva

En İyi Grafik Tasarım Programları Hangileridir

Fotoğraf düzenleme programı olmasının yanı sıra mobil grafik tasarım programları arasında da yer alır. Özellikle yeni başlayan kişiler için ücretsiz oluşu ve kolay kullanımı ile ideal bir program olur. Sosyal medya grafik tasarım programları arasında olup poster tasarımları gibi geniş bir yelpaze sunar.

Kullanımının kolay olması ile popülerler programlardan biri olup sahip olduğu özellikler ile de muazzam görseller hazırlanabilir. Ücretsiz kullanım verdiği gibi farklı araç ve taslaklar düşük ücretler ile satın alınabilir. Yüksek çözünürlüğü olan görseller bu program ile kolaylıkla indirilebilir. Türkçe dil desteği sunması da uygulamayı, grafik tasarım programları arasında popülerliğe ulaştırır.

Dijital ortamda yapılan her iş görsellik gerektirir. Bir ürünün görselinin iyi olması akılda kalıcı olmasını da sağlar. Grafik tasarım programı indir ile kullanıcı kendine program indirir ve deneyimine göre güzel tasarımlar çıkartır. Grafik tasarım programları kullanıcı deneyimlerin göre değişkenlik gösterse de kullanılan programın özelliklerinin yanı sıra kullanıcının yetenek ve hayal gücüne göre iyi bir tasarım ortaya çıkabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Corel Draw daha kullanıcı dostu, Adobe Photoshop ise daha profesyonel mi?

 2. 09/04/2024

  Corel Draw yerine Affinity Designeri denemek lazım, farklı bir bakış açısı sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir