1. Anasayfa
 2. Bilgi

En İyi Omega 3 Hangi Balıkta?

En İyi Omega 3 Hangi Balıkta?
4

Omega 3 yağ asitleri, balıklarda bulunan ve insan vücuda için en faydalı olan yağdır. Vücutta üretilmediği için, vücuda dışarıdan bu takviyenin alınması gerekir. İnsan vücudunun sağlıklı olabilmesi için Omega-3 yağ asitleri gereklidir. Omega 3 yağ asitlerinin vücut için faydaları saymakla bitmez.

Ciltteki erken yaşlanma belirtileri ile savaşır. Ciltteki ve saç diplerindeki yağ dengesini ayarlar. Aynı zamanda akne oluşumunu da önler.

Omega 3 yağ asitleri güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olmamızı sağlarken, yapılan araştırmalar, hastalıklara karşı da bünyeyi koruduğunu ortaya koymaktadır. Bu hastalıklar arasında meme kanseri, akciğer kanseri ve bağırsak kanseri bulunmaktadır.

Dikkat eksikliği, unutkanlık, depresyon ile mücadele etmemizi yardımcı olur.

Uyku problemleri ve uyku süresi omega 3 yağ asitlerinin alınmasıyla beraber, zaman içerisinde düzene girmeye başlar.

Omega 3 göz retinasının sağlıklı olmasını yardımcı olur ve kemik erimesinin önüne geçer.

Omega 3 Yağ Asitleri Açısından Zengin Balıklar

Ton balığı, hamsi, somon, uskumru sardalye mezgit, karides gibi yağlı balıklar omega 3 açısından zengindir. Soğuk denizlerde bulunan balıkların, omega 3 açısından daha zengin olduğu bilinmektedir.

Uskumru balığı omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu konuda yanlış bilinen bir bilgi vardır. Uskumru balığının çok cıva içerdiği ile ilgili, eksik bilinen bir bilgi vardır. Cıva içerir ama bu durum Kral Uskumru için geçerlidir. Bizdeki uskumru balığı güvenle tüketilebilir. Özellikle kasım ve aralık aylarında en yağlı olduğu dönemlerdir. Her balıkta az miktarda cıva bulunabilir. Bu oranın yüksek olmaması önemlidir.

100 gramlık somon balığının içerisinde 1,9 gram omega 3 bulunur. Haşlanarak yenebildiği gibi, ızgarada veya fırında, yanında sebze garnitürleri eşliğinde çok lezzetli olur. İthal edilen Norveç somonuna rakip olan Karadeniz somonu da, en az onun kadar lezzetlidir.

Ringa balığı, zengin bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır ve 100 gramında 1,9 gram omega 3 içerir

Ton balığının 100 gramında 1,5 gram omega 3 bulunur. Ton balığını tek başına tüketebileceğiniz gibi salataların veya makarnaların üzerine ilave ederek de yiyebilirsiniz.

Sardalya balığının 100 gramın da 1,5 gram omega 3 bulunmaktadır.

Hangi Balıklar Tercih Edilmemeli?

Bazı dip balıkları, cıva oranı yüksek olacağından, tercih edilmemelidir. Hangi balıklar yüksek oranda cıva içerir diye araştırdığımızda genel kültür devreye girer. Karşımıza çıkan bilgiler ise Köpek Balığı, Kılıç Balığı ve Kral Uskumru çok tüketilmemelidir şeklinde olacaktır.

Balık Tüketimi

Haftada 2-3 porsiyon balık tüketmek sağlımız açısından çok faydalıdır. Yani yaklaşık 250 – 350 gram arası bir balık tüketimine ihtiyacımız vardır. Kişi ihtiyacına göre bu oranı düzenleyebilir. Çocuklarında zihinsel gelişimi ve kemik gelişimi için omega 3 içeren balıkları düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrili olmasına rağmen, balık tüketimi maalesef hala istenilen düzeyde değildir.

 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Benim favorim somon, senin favorin hangisi? Tartışmaya hazır mısın?

 2. 12/04/2024

  Bu konuda balık seçerken dikkatli olmak lazım, yanlış tercih sağlığımızı etkileyebilir!

 3. 11/04/2024

  Bu konuda küçük balıkların da önemi var mıdır acaba? Tartışalım mı?

 4. Bu konuda hala tartışmalar devam ediyor, hangi balık en iyi omega 3 kaynağıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir