1. Anasayfa
 2. Bilgi

Geleceğin Aranan En İyi 10 Mesleği

Geleceğin Aranan En İyi 10 Mesleği
insan
9

Yıllar içinde değişen düzen artık işlerimize de yansıyacak. Tabii ki ilerde nasıl bir düzenin olacağını bilemesek de tahmin edebiliriz. Yazımızda geleceğin aranan en iyi 10 mesleği‘ne yer verdik Bu meslekler önümüzdeki 15 yılın talep görmesi beklenilen, tanınmış mesleklerinden sadece birkaçı.

1- Siber güvenlik uzmanı

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 1. sırada siber güvenlik uzmanı yer almakta, teknoloji ilerledikçe siber suçlar bir hayli artmış durumda, kimse de bu suçların kurbanı olmak istemez. Bu nedenle bu suçların önüne geçebilmek için bu mesleğe ilerde çok ihtiyaç duyulacak. Hatta bazı hükümetler sırf bu nedenle bu sektöre küçük yaştan itibaren eleman yetiştiriyor.

2- Robotik mühendisi

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 2. sırada robotik mühendisi yer almakta, Tarım teknolojisi, depolama, lojistik, özellikle Biyomedikal mühendisliği ve sürücüsüz araçlar gibi teknolojisi yüksek olan bu üretim alanlarında, en ihtiyaç duyulan şeyler tabii ki de mühendisler. Fakat kodlama ve yazılım konusunda oldukça yetenekli olan kişilere ihtiyaç duyuluyor.

Mühendisler iyi maaş alıyorlar ve ayrıca dünya çapında da çok aranıyorlar. Eğer seyahat etmeyi sevenlerdensiniz, bu çok iyi bir kariyer planı.

3- Hemşirelik

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 3. sırada hemşirelik yer almakta, İnsan sağlığı, toplum sağlığı ve bakımı önemini her zaman korumalıdır. Bu korumayı yapan personellerden biri de önemli ölçüde hemşirelerdir. Yıl kaç olursa olsun, şu anda dahi, oldukça ihtiyaç duyduğumuz hemşireler ilerde de ihtiyaç duyulan mesleklerden biri olacak.

4- Yazılım geliştirici

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 4. sırada yazılım geliştirici yer almakta, Bilgisayar programlama becerileri, dünya ’da en çok aranan uzmanlık alanlarıdır ve özellikle gelişmekte olan teknoloji çağında bunlara da her yerde ihtiyaç vardır. Şimdi olduğu gibi ilerde de ihtiyaç oldukça fazla olacaktır.

Bulut bilişimden, yapay zekaya ve hatta iş zekasından, oyun oynamaya kadar. Belki de hayal dahi edemeyeceğimiz diğer olasılıklara.

5- Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 5. sırada kullanıcı deneyimi (ux) tasarımcısı yer almakta, Kullanıcı deneyimi, zevkli ve değişik bir hale getirmeye yardımcı olmak için web siteleri, ve diğer dijital platformlar için marka bilinci oluşturma, işlev ve kullanılabilirliği birleştirir. Online perakende, eğitim, bankacılık, finans ve diğer birçok alanda hizmet vermek için kilit alanıdır.

6- Veri uzmanı

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 6. sırada veri uzmanı yer almakta, Her gün, her saniye elektronik olarak birçok veri toplanıyor. Bu devasa veri büyüklüğünden para kazanmak iş başarısı için çok ama çok önemli. Bu nedenle veri bilimcileri, sanal ortam yöneticileri ve toplu istihbarat görevlileri büyük talep görecek.

7- Fetal tıp uzmanı

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 7. sırada fetal tıp uzmanı yer almakta, Artık doktorlar birçok hastalığı anne karnında teşhis edebilir. Giderek artan bu teknoloji ve bilimle ebeveynler de bebeklerinin doğmadan önce tedavi edilmesini isteyecek ve karşılayabilecektir. Gelecekte yeni hastalıkları tedavi etmeyi öğrendikçe daha birçok tıp alanı ortaya çıkacak. Epidemiyologlar gibi diğerleri daha önemli hale gelebilir.

8- Bakım işçisi

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 8. sırada bakım işçisi yer almakta, 2039’a kadar 75 yaş üstü yaşlı sayısının iki katına çıkacağı söyleniyor. Bu da insanların bakım da çalışmasına büyük bir talep anlamına geliyor. Son derece ödüllendirici bir iş. Eğer yaşlılarla ilgilenmeyi ve yardım etmeyi seviyorsanız bu iyi bir kariyer olur.

9- Epidemiyolog

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 9. sırada epidemiyolog yer almakta, Gelecekte yaşam bilimlerinde çok sayıda iş imkanı olması beklenmekte. Bu işlerden biri de kesinlikle Epidemiyolog dur. Epidemiyologlar, giderek küreselleşen ve günden güne yeni virüsler çıkan bu toplum da, virüslerin ve hastalıkların nedenlerini, etkilerin araştırıyor. Son Covid-19 pandemisinden sonra çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

10- Satış hesapları yöneticileri

Geleceğin aranan en iyi 10 mesleği yazımızda 10. sırada satış hesapları yöneticileri yer almakta, Tüm sektörler, herhangi bir şey satma konusunda yetenekli insanlara ihtiyaç duyar. Bir şirketin satışlarını gerçekleştirmeye ve o şirketi büyütmeye yardımcı olabilecek kişiler için bu sektörde pek çok iş imkanı vardır. Ayrıca kariyerinde de deneyimi ve başarıyı da elde etmek gelişmek de söz konusudur.

Kaynak

Ulusal İstatistik Ofisi
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. 14/04/2024

  Siber güvenlik yerine düşüncesi olan var mı? Başka meslekler ne düşünüyorsunuz?

 2. Siber güvenlik mi? Robotik mi? Hemşirelik çok daha önemli ve değerli!

 3. 22/01/2024

  Hemşirelik geleceğin en iyi meslekleri arasında olabilir mi gerçekten? Tartışmaya açık konu.

 4. Hemşirelik neden 3. sırada? Daha önemli meslekler var gibi geliyor bana.

 5. Siber güvenlik uzmanı olmak cool ama yazılım geliştirici de bir o kadar önemli değil mi?

  • 20/08/2023

   Tabii ki Siber güvenlik uzmanlığı önemli ama yazılım geliştiriciler olmasaydı güvenlik uzmanlarının işi ne olurdu? İkisi de birbirini tamamlayan önemli alanlar. Her ikisinin de kritik bir rolü var. Cool olan, senin ilgi alanına ve yeteneklerine bağlı.

 6. 13/07/2023

  Siber güvenlik uzmanları hepimizin kahramanı mı olacak? Hemşirelik neden daha geride? Tartışalım!

  • 13/07/2023

   Senin gibi cahil insanlar yüzünden siber güvenlik uzmanları kahraman olmak zorunda kalıyor. Hemşireler ise hayat kurtarıyor, ama onların değerini anlayamazsın zaten. Eğitim almadan konuşmak kolay, gerçeklerle yüzleşmek ise senin için imkansız gibi görünüyor.

 7. 25/08/2021

  ben öğrenciyim bu konu bana çok yardımcı oldu çünkü meslek seçimi hayat boyu önemi olan bir şey teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir